..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Benim yaradılışımda fevkalade olan birşey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. - Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Politika > Cemal Zöngür
19 Mayıs 2018
İsrail - Filistin Düşmanlığının Tarihçesi  
Bilgisine Güvenmeyenler, Tarihsel Gerçeklerden Korktukları İçin Her Zaman Yalanı Temel İlke Edinirler.

Cemal Zöngür


İnsan şu soruyu kendisine sorup yaşamı değerlendirmeli. İnsan kızı ve oğlu, akıl ve düşüncesiyle üstün bir özelliğe sahip olduğu halde, neden birbirine karşı ileri derecede düşmanlaşmaktadır? Bu bir Allah emri midir? Ya da dinlerin uydurdukları gibi Allah'ın yazdığı bir kader midir? Tabi ki bunların hiçbirisi değil. Çünkü tarihsel gerçekler ve yaşananlar insanların ne kadar yalancı, çirkef, ikiyüzlü olduklarını şu tarihsel olaylardan öğreniyoruz.


:ABBA:
İSRAİL - FİLİSTİN DÜŞMANLIĞININ TARİHÇESİ
Orta Doğu ve Müslüman toplumların çoğunluğu, siyasette tarih bilimi yerine, her zaman etnik ve din milliyetçiliğine dayanan duygusallıkta çözüm arayan bir özelliğe sahiptirler.

Bu mantığı İsrail - Filistin ya da Yahudi - Arap, Kürt -Türk, Fars - Kürt, Müslüman olan olmayanlar arasında, yaşanan çatışma ve anlaşmazlıkların bitmemesinden anlıyoruz.

Örneğin Türkiye'de kendisini sol, sosyalist ve demokrat sayanlar, tarihsel arka plana bakmadan, Filistinlilerin yanında yer almaları tam bir bilinçsizlik örneğidir. Aynı şekilde kendisini Müslüman gören Türkiyelilerin, Arap ve Filistinlileri her koşulda desteklemeleri siyaset ve tarihten bir şey anlamamazlıktır.

Halbuki İsrail ve Filistin çatışmasında ne İsraillikler haklıdır ne de Filistinliler. Her iki halk birbiriyle aynı kültür ve kan bağından gelen akraba topluluktur. Buna rağmen asırlardır birbirlerine karşı devam ettirdikleri düşmanlığın esas nedeni, Yahudi ve Arap din ırkçılığı ve tek egemen güç olmaktan başka bir şey değildir.

Yaser Arafat ve Örgütü El Fetih (FKÖ) sosyalist düşünceye yakın olduğu için, Arap Müslümanlarca hiçbir şekilde desteklenmemiştir. Destekler görünenlerse, El Fetihi boşa çıkarmak içindi. Ve sonuç itibarıyla HAMAS gibi gericilerin egemen olması her şeyi ispatlamakta. Türkiyeliler bu gerçekleri görerek hareket etmeleri gerekir.

İnsan şu soruyu kendisine sorup yaşamı değerlendirmeli. İnsan kızı ve oğlu, akıl ve düşüncesiyle üstün bir özelliğe sahip olduğu halde, neden birbirine karşı ileri derecede düşmanlaşmaktadır?

Bu bir Allah emri midir? Ya da dinlerin uydurdukları gibi Allah'ın yazdığı bir kader midir? Tabi ki bunların hiçbirisi değil. Çünkü tarihsel gerçekler ve yaşananlar insanların ne kadar yalancı, çirkef, ikiyüzlü olduklarını şu tarihsel olaylardan öğreniyoruz.

Orta Doğu, Mezopotamya ve Anadolu'da kurulan imparatorluklar, M.Ö.4500 yıllarından itibaren Sümer Uygarlığı'yla başlamıştır. Sümer Uygarlığı çok kültürlü ve çok milletten oluşan (Heterojen) bir topluluktu.

Aradan bin yıllar geçtikten sonra bu heterojen yapı, yavaş yavaş kendi içerisinde iyice farklılaşıp çoğaldıkça, Homojenleşmeye doğru yol almıştır. Bunlar Fravun, Babil, Asur, Aram, Elam, İbrani (Yahudi), Med, Pers, Helen, Hitit, Lidya Krallıklarıdır.

Sıralanan krallıklar içerisinde özellikle Yahudi, Asuri ve Araplar; İbrani adıyla Hz. İbrahim'in Gök ve Tek Tanrıcılığa dayanan krallıkla homojenleştiler. Bu topluluk kendi içerisinde en az yirmi dört kabile ve aşiretten oluşmaktaydı. Tevrattaki bilgilere göre nüfus oranları bir buçuk iki milyon civarında olduğu belirtilir.

Ancak Hz. İbrahim eşi Sara ile Kenan (Filistin) diyarından Mısır Kralı Fravun'un sarayına eğitim görüp bilgi sabi olmak için göç eder. Böylece Fravu'na uzun yıllar hizmet etmiştir. Ve Fravun Hz. İbrahim'in eşi Sara'yı kendisine karı olarak alır.

Fravun'un sarayında tecrübe ve bilgi sahibi olan Hz. İbrahim, alttan alta Fravun'un inanç ve yönetim şekline muhalefet etmeye başlar. Askeri ve maddi gücü olmadığından, açıktan savaşmaktansa Gök Tanrıcılık düşüncesiyle oğullarından İshak ve İsmail'e bunu öğretip nasihat eder.

Hz. İbrahim'e inanıp güvenen İbranilerin çoğunluğu, Fravun'un korkusundan Kenan topraklarına dönmeye karar vermişlerdir. Dönüşleri kırk yıl sürer.

İshak, İsmail, Yusuf, Yakup, İsrail, Musa, Harun, Davut ve Süleyman gibi yüzlerce peygamber ve de kral, savaşlarda elde ettikleri ganimetle Kudüs'te (Yeruşelam) Yahudi Din ve Etnik Krallıklarının mabedini yapmışlardır. Bu mabede Arap ve Asurilerde dahil birçok topluluk inanıp hizmet etti.

İsimleri sayılan Yahudi peygamberler, öncelikle kendi etnik ve kültürlerinden olan Levioğulları, Hititler, Filistiler, Ferisiler, Amonoğulları ve Hezekiler gibi birçok kabileyi öldürüp mal ve karılarını ganimet sayıp köle olarak kullandılar.

Yahudiler ile Filistiler (Filistinli Araplar) arasında o günden bu zamana kadar, çatışma ve savaşlar 4000 yıldır bitmiş değil. Araplarda egemen olduklarında aynı ırkçılığı sürdürdüler.

Daha sonra adlarını İsrail olarak ilan eden Yahudiler, binlerce yıl bölge halkları üzerinde egemenlik kurmuş olmasına rağmen, bölünüp parçalanmaktan kurtulamadıklarını şu tarihsel olaylardan anlamaktayız.

M.Ö.27 veya 30 yıllarında Hz. İsa'nın Yahudi Krallığına karşı Hristiyan din adıyla alternatif oluşturması, diğer toplumların Yahudilere karşı tavır almalarında cesaret vermiştir. Böylece İsrailliler önemli ölçüde yalnızlaşıp küçüldüler.

Bunu fırsat bilen Filistiler başta olmak üzere akraba olan Araplardan Kureyş, Emevi ve Haşimilerin peygamberi Hz. Muhammed, İslam dini adıyla ortaya çıkıp, Yahudilere ve diğer farklı inançlara karşı savaştığını tüm dünya bilmekte.

Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı, Arap İslam din ırkçılığına dayanan imparatorluk, Birinci Dünya Savaşı'nın sonu 1918'e kadar egemenliğini sürdürmüş oldu. 1923'ten itibaren petrolün hatırına Avrupalı devletler, 22 Arap Şeyhine küçük devletçikler hediye etti.

Çeşitli siyasal, ekonomik ve dini çekişmeler bölgede hızından bir şey kaybetmezken, Arap etnik ve din ırkçılığına karşı, Avrupalılar ikinci planlarını devreye soktular. Batılılar 1949 yılında Yahudi din ve etnik ırkçılığına dayanan İsrail Devletini kurdurmalarıyla, sorunlu olan bölgeyi daha da içinden çıkmaza sürüklemiş oldular.

1949 yılında İsrail Devletinin kurulmasıyla Yahudi ve Araplar arasında daha sert çatışmalar başladı. Araplar kendi aralarında toplanarak 1964 yılında Mısır'ın Başkenti Kahire'de, Filistin Ulusal Konsey adıyla bir oluşma gittiler.

Konsey içerisinde çeşitli siyasetten görüşler mevcut olup, 1967'de Yaser Arafat liderliğinde El Fetih adıyla, Filistinlilerin meşru askeri ve siyasi organı olarak, İsrail yayılmacılığına karşı savaşı sürdüren tek güçtü.

Yaser Arafat'ı, Filistinli Müslümanlarda dahil diğer Arap devletleri gerçek anlamda hiçbir zaman desteklemediler. El Fetih; mecburen İslam gericiliğine sarılarak destek bulmaya çalıştı. Sonuç olarak bilindiği gibi HAMAS denen gerici Arap İslam bağnazlığı ortaya çıktı.

Böyle bir Arap İslam ve etnik ırkçılığı ile, aynı şekilde Yahudi din ve etnik ırkçılığı incelenip araştırılmadan birisini masum gösterip yanında yer almak, neye hizmet ettiğini bilmemektir. Bunun yerine her iksini de ırkçılıktan uzaklaştıracak siyasi politikalar geliştirmek gerekmez mi?

Türkiyeli demokrat ve Müslümanların ne kadar bilgisiz ve sahte olduklarını, Türkiye ve İran'ın Kürtlere ve de Alevilere uyguladığı katliamlarda sessiz kalmalarından rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bunlar görülüp incelenmeden, Demokrat ve insanlıktan bahsetmek çok ucuz bir kişilik ve siyasettir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye Solunun Sorgu ve Özeleştiri Kültürü Üzerine
Halktan Para Dilenerek Büyük Devlet Olmanın Hafifliği
Amerika, Suriye'den Neden Çekildi?
15 Temmuz 2016 Darbesinin Esas Planlayıcısı Kimdir?
Gelin Siyasal İslam'ı Birlikte Tartışalım
Alevilere, Kürtlere, Sosyalist ve Demokratlara Çağrı
Türkiye Sosyalistleri ve Burjuvazi Artık Konuşmasın (1)
Mahalli Seçimler ve İlkesizlikler
Türkiye'nin Temelsiz Siyaseti ve Carablus Çıkmazı
İşid'in Sonu, Kürt Referandumu ve Bölgenin Gelecek Yüzyılı

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alevilik İle Sosyalizm Arasındaki Düşünsel Fark ve Bütünleşme Sorunu
Kapitalist Düzende, Komünist Yaşam Mümkün Mü?
Ana Tanrıçalar, Hz. İbrahim'in Tek Tanrı Masalına Nasıl İnandılar?
Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Tablosu
Avrupa'daki Türklerin Yaşamı ve Dünyaya Bakışları
Siyasal Düşüncelerin İnsanlığı Getirdiği Nokta!
Sosyalist Devlet Başkanları ve Politikalarının Analizi
Her Şeye Muktedir Tanrı ve Kapitalizm Ölüm Döşeğinde
Hayvan İle İnsanın Birbirinden Ayrılışı - 3 -
Türkler Şamanist mi Kalsaydı?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1) [Deneme]
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri? [Deneme]
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir? [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3) [Deneme]
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim : [Deneme]
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2) [Deneme]
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği [Deneme]
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer? [Deneme]
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..! [Deneme]
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir? [Deneme]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Cemal Zöngür, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.