..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşkın aldı benden beni. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > osman tatlı
20 Temmuz 2018
Aşk Yolculuğu  
osman tatlı
Sessiz gelen aşk, yumurtlayan tavuk gibi ortalığı ayağa kaldırır. Aşk zayıf karakterde kendi havasını atmasını sever. Alay eder. Uykusuz bırakır. Gündüzü ve geceyi alt üst eder. Aşkı heyecan dalgasıyla kişinin dünyaya bakışını ve yaşam biçimini parçalar. Atom etkisi yapar. Aşk hiçbir zaman geldiği gibi durmaz. Zamanla sıradanlaşır. Heyecanı kaybolur. Etkisi azalır. Bütün bunlar gitme sinyalidir. Her benliğin yaşaması gerektiği için herkesi ziyaret eder. Bizi de herkesi ziyaret ettiği gibi ziyaret etmiştir. Ama geride bıraktıkları önemlidir. gelişi ve gidişi doğal bir süreçtir. Aşktan nereye ne kaldığı aşktan ne anladığımızdır. Üzücü olan ise aşkın gidişiyle geride normal hayata dönüşümüzdür.


:GAJ:
Aşk Yolculuğu Ve Ben Olmaya Dair
Ben’in olgunlaşması duyguların tanınmasından geçmekteydi. Ama aşk istendiği, arzu edildiği, hayali kurulduğu zaman kalpteki köşküne oturmazdı. Aşkın huyudur, bireyi hazırlıksız yakalamak. En zayıf anınızda, aşktan umudunu kestiğiniz zamanda ve duygularınızın, arzularınızın birbirine karıştığı vakit aşk harekete geçer. Aşk öyle göz kırpmayı sevmez. Aşk kendini tanıtmaz da. Kapıdan doğrudan içeri girer. İster tanı, ister tanıma; ister kabullen, ister kabullenme aşkın hiç umurunda değildir. Aşk gelir kalpte oturur, önce kalbi ele geçirir, sonra duygularını kontrolüne alır. Ardında akılla darbe indirir. İhtilal yapmak aşka göre değildir. Aşk arzusu var olan sistemi yıkmaktır. Kökten bir değişiklik ister. Aşk kendini kimse ile paylaşmak istemez. Ondandır aşk gözleri kör eder ki kişi ne yaptığını bilemezsin. Kişi aşkla kendinden kopar. Kişi deliye döner. Ne hissettiğini, ne düşündüğünü bilemez. Aşk tek derdi arzuladığını elde etmektir. Aşk arzuladığını elde ettikten sonrası için plan yapmaz. Aşk anlık dertler peşinde koşar…
Aşk benlikte derin bir keşif yolculuğuna adım atar ama kişi bunu bilmez. Aşkta buna kolay kolay izin vermez. Aşkın görünmeyen yüzü duyguları olgunlaştırmak ve duyguların tanınmasını sağlamak, akıl ve duygular arasında dengenin kurulmasını öğretmek, geçici arzuların gerçek yüzünü göstermektir. Ama herkes bu derinliği göremez. Aşkın benliğe kazandırdıklarını ancak Simurg yolcuları algılayabilir. Aşk herkesi yanıltmayı sever. Aşk kendi sırrını kimseye açmaz. Sessizce seyreder ve sırrı çözebilecek olanı bekler.
Sessiz gelen aşk, yumurtlayan tavuk gibi ortalığı ayağa kaldırır. Aşk zayıf karakterde kendi havasını atmasını sever. Alay eder. Uykusuz bırakır. Gündüzü ve geceyi alt üst eder. Aşkı heyecan dalgasıyla kişinin dünyaya bakışını ve yaşam biçimini parçalar. Atom etkisi yapar.
Aşk hiçbir zaman geldiği gibi durmaz. Zamanla sıradanlaşır. Heyecanı kaybolur. Etkisi azalır. Bütün bunlar gitme sinyalidir. Her benliğin yaşaması gerektiği için herkesi ziyaret eder. Bizi de herkesi ziyaret ettiği gibi ziyaret etmiştir. Ama geride bıraktıkları önemlidir. gelişi ve gidişi doğal bir süreçtir. Aşktan nereye ne kaldığı aşktan ne anladığımızdır. Üzücü olan ise aşkın gidişiyle geride normal hayata dönüşümüzdür.
Simurg adayı ve yolcusu aşktan aldığı ise farklıdır. Ben aşkı bir arzudan ibaret saymaz. Ben’e göre aşk kendini tanıması için bir araçtır, amaç değildir. Araç amaca dönüştüğünde benliğe zarar verir. Ruhu esi alır. Araç olan aşk duygularını tanınmasını sağlar. Heyecanı ve acıyı beraber yaşamayı öğrenir. Karşı cinsin etkilerini fark eder. Derinden hisseder. Karşı cinsin gücünü ve önemini keşif eder. Karşı cins Ben’in bir parçasıdır. Karşı cins olmadığında Ben yarım demektir. Bu eksiklik huzursuzluk verir. Eksiklik duygusu Ben’e acı verir. Acıyı dindirmek içinde aşkı bilmek gerekir. Aşkı bilmemek Ben’i yarım kalmışlık bir yaşamla karşı karşıya getirir. Aşkın eksikliği var oluşta gedik demektir. Bu gedik kapanmadığı sürece hayatın tadına varılamaz. Ben için hayatta boşluklara yer yoktur. Aşkta bu boşluklardan birini tamamlar. Yoksa bu boşluğu geçici arzular ve şehvet doldurmaya kalkar. Şehvet Kaf Dağına giden yolculukta Ben’i yolunda alıkoymaktan başka bir şey değildir. Arzular geçicidir ama sonu gelmezler. Yemek yeme ihtiyacının sonun gelmemesi gibidir. Her şey gerekli ama kontrol altında tutulmalıdır. Sınırsızlık ruha işkencedir. Ruh aslında var olmayanla yaşamak zorunda kaldım mı ruh bataklığa dönüşür. Özünü kaybeder. Özünü kaybeden ruh vahşileşir ve tatmin olmaz azgın bir boğaya gibi etrafa saldırır.
Aşk kendini bulmadır. Duyguları canlandırmadır. Ölü toprağa can veren yağmur gibidir aşk. Ben de hayatın yükü altında ezilen ve mekanik duyguları canlandırmak için aşka özlem duyar ve aşkı kendine bu anlayışla misafir eder.
Aşk tutku değildir. Ama arzularının esiri olanlar için aşk tutkudur. Tutku ise yıkım getirir. Etrafta aşk adına yapılan çirkinlikler bunun göstergesidir. Aşk naiftir, şiddet barındırmaz. Aşkı şiddetle görenler arzularına ve şehvetlerine düşkün olanlardır. Aşk masumiyete giden yoldur. Çünkü aşk karşı cinsi anlamanın yoludur. Hissetmektir. Özdeşim kurmaktır.
Aşk yolun sonu değildir, yolun başıdır. Aşk sevgiye giden sonsuzluk yolun kapısını açmak için vardır. Bilenler için sevgi sonsuzluğa giden yolda ruhu besleyen kaynak sudur. Aşk olmadan sevgi olmaz. Aşk sevginin anahtarıdır. Aşkı bilmeyen sevgiyi hiç bilmez. Aşk yokuş aşağıya Ben’i indirir, sevgi ise düz yoldur. Düzlüğü sizi yanıltmasın çukuru, bataklığı, çamuru çoktur. Her şey sevgiyi kirletmek için sıraya girer düzlükte.
Her şey hayata ve var oluşa anlam katmak için bizimle temasa geçer. Hiçbir şey nedensiz bizimle iletişime geçmez. Aşkta bütünün bir parçası olarak kendi yerini almak ve kendisine ait boşluğu doldurmak için bizimle temasa geçer. Yeter ki bütünün içindeki yerine doğru dürüst yerleştirebilelim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aşkın Kölesi Olmak
Evlilik İçin Sevgi Yeterli Midir?
Tanımak Üzerine
Annelerin Gölgesindeki Babalar
Erkeğin Kadından Özerklik Talebi
Ayrılığın Hikmeti

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazar Kimliği
Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir
İslamda Kadına Kırbaç
Yazar Konuları Nereden Alır
Yazarlık Yolunda Ara Söz
Yalnızlık Sözleri III
Soğuk Bayram
Birey Olabilme
İnsandaki Kaygı Örnekleri
İyi Kitap Kötü Kitap

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yalnızlık Sözleri I [Öykü]
Hayalim Yazar Olmak [Roman]
Hayalim Yazarlık [Roman]
Okuyorum Ama Yazamıyorum? [Roman]
Edebiyat Fakültesinde Dergi Çıkarmak [Eleştiri]
İklimler / Film Eleştirisi [Eleştiri]
120 / Film Eleştirisi [Eleştiri]
Neşeli Hayat [Eleştiri]
Üç Maymun / Film Eleştirisi [Eleştiri]
The İmam"ın Savaşı Kiminle [Eleştiri]


osman tatlı kimdir?

okuyucu ile beraber yolculuk yapmak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © osman tatlı, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.