..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir dost nedir? Öteki ben. -Zenon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Toplumcu > Ahmet Zeytinci
24 Temmuz 2018
Maaşını Soruyorum Söylemiyor  
Ahmet Zeytinci
Soruyorum soruyorum söylemiyor bir türlü maaşını... ''Oğlum kaç para maaş alacaksın?'' diyorum... Geçiştiriyor hep ''Vallahi daha tam belli değil baba.'' deyip kaçamak cevaplar veriyor... Nazar mı değer yahu? Ne olur söylesen kaç para maaş aldığını... Yok, la der illa demez... Korkma oğlum borç istemem senden...


:HGI:
Oğlum'cum en nihayetinde bir işe kapağı attı sonunda... Genç bir makine mühendisi o, yüksek mühendis olma yolunda da hızla ilerliyor, ona da az kaldı... Bir senden beri iş arıyordu, nihayet bu arzusuna kavuştu... Tabi bir ay çalıştıktan sonrada maaş alacak haliyle...

Soruyorum soruyorum söylemiyor bir türlü maaşını... ''Oğlum kaç para maaş alacaksın?'' diyorum... Geçiştiriyor hep ''Vallahi daha tam belli değil baba.'' deyip kaçamak cevaplar veriyor... Nazar mı değer yahu? Ne olur söylesen kaç para maaş aldığını... Yok, la der illa demez... Korkma oğlum borç istemem senden...

Eski çalıştığı işten biraz daha fazlaymış dediğine göre şimdi aldığı maaş. Hayır onu da bilmiyordum ki... Amaaan neyse ne canım. Sonuçta kendi rızkını kazanıyor yavrumcuğum... Anneler babalar çocuklarından bir şey beklemezler, işe girince, ben de beklemiyorum... Ama meraktayım da... O kadar okuttuk ettik, meslek sahibi yaptık, iyi maaş alması demek, refaha ermesi demek. İyi maaştan da ziyade mutlu olsun çalıştığı iş yerinde biz ona bakarız.

Hala meraktayım. Gece uykusunda maaşını sayıklar mı acaba. Uyurken odasına girsem de uykuda ağzından kaçırır belki... Yahu Ahmet sen bilmiyor musun şu özlü cümleyi ''Kadınların yaşı erkeklerin maaşı sorulmaz.'' Hayır velev ki sordun, oğlununda o soruya kullanacağı joker hakkı var. O da soru atlama jokeri... Geçiniz o soruyu derse ben ne yaparım?

En iyisi patronlarına telefon etsem de sorsam ''Oğluma kaç para vereceksiniz ay sonunda?'' diye... Hadi canım, yok artık Ahmet, o da komik olur, hem de ne komik... Tekrar oğluma sorsam o da kaçak cevaplar verebilir... Baba maaşım yirmi sekiz bin Brezilya Kruzerosu ya da üç yüz elli bin Vietnam Dongu diye... Olmadı seksen sekiz bin Papua Yeni Gine Kinası... Hadi çık işin içinden bu sefer. Git o para birimlerini bul dövizciden, birim fiyatlarını öğren sonra Türk Parasına çevirmeye kalk... Hiç işim yoktu billahi... Hani demişler ya atalar ''Bana maaşını söyle ben de sana hangi ev de oturacağını söyleyeyim. Üç artı bir mi beş artı bir mi, yedi artı üç mü?'' Yok, yok salladım ya, atalar hiç böyle bir şey söyler mi?

Neyse iş buldu ya, önemli olan o... Biraz da para biriktirsin de yavrucuğum, ondan sonra başını bağlayalım artık... Eee ne de olsa yüksek mühendis adayı... Yüksek mühendislere de herhalde yüksek maaşlar verirler zannımca...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumcu kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çay Kaşıkları
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Demleniyoruz Arkadaşlarla
Yaşlı Amcalara Metroda Kıyak
Aman Karpuz Kestim Yiyen Yok
Yırtık Dan Yırttık
Yssah Hemşerim Khk İle
Ortak Mortak Bir Şeylere Giriyoruz Dostlarla
Yer Değiştirme Şampiyonu
Babanı Rüyamda Gördüm
Hemşeriiim Memleket Neereeeee
Her Şeyi Sayıyor da Bir Bizi Saymıyor

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Kırık Cam ve Kediler [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Biz Türküler Söylediğimizde [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Ne Güzelsin Eylül [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.