..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ekrem Naif Tek
30 Kasım 2018
"Kolay Gelsin"  
Ekrem Naif Tek
Nasıl da her gün her gün tükürüp, çöp attığımız bu sokaklarda birikmiyor bu pisliklerimiz ?


:FHI:
Hepimizin, sürekli kısır bir şekilde dönüp duran işleri var. Sabah kalktığımızda yıkanacak yüzümüz, bakılacak mesajlarımız, yetişilecek yerlerimiz, görüşülecek insanlarımız vs. Hep koşturuyoruz öyle değil mi ? Hep dönüp duruyoruz; ister pervane diyin isterseniz eski tip lambanın etrafında dönüp duran kelebek veya sinek. Ama hepimizin birer muhteşem önemli insanlar olduğunu da hesaba katmalıyız. Öyleyiz değil mi ? Evet belki öyleyiz ama şu her gün bastığımız, tükürdüğümüz, çöpümüzü attığımız, o inanılmaz önemli zamanımızı üstünden geçerek harcadığımız sokakları bir düşünün derim. Nasıl da her gün her gün tükürüp, çöp attığımız bu sokaklarda birikmiyor bu pisliklerimiz ?

İşte burada, devreye o çöpçüler -asgari ücretli, konuşmayı bilmez, pasaklı insanlar- giriyor. Onlara inanılmaz önemli saygınızdan sunmak zorunda değilsiniz elbette. Fakat kahvenizin üstüne isminizi yazan o güzel kıza bakıp tüm içtenliğinizle kolay gelsin diyorsunuz ya canım insanlar. Hani alacağınız o pahalı kıyafeti kasadan geçirirken sanki bedava veriyorlarmışçasına gülümseyip, kolay gelsin diyorsunuz ya. O tükürdüğünüz, çöpünüzü attığınız sokakları tertemiz hale getiren insanların yanından geçerken bu iki sözcük ağzınızdan neden çıkamıyor? Neden gülemiyorsunuz ? Neden hani şu iki çift lafın belini kırıp da tüm saygınızı alıp dilinizin ucuna "kolay gelsin abi" diyemiyorsunuz?

Aman canım, bedavaya yapıyorlar sanki. Maaşını almıyorlar mı? Evet efendim, evet. Maaşlarını alıyorlar fakat hani şu bilmem ne kokulu kahvenizi aldığınız kasiyer var ya işte o da maaşını alıyor veyahut pahalı kıyafetinizi geçirdiğiniz kasadaki insan da maaşını alıyor. Bu kişilere gülümsemeyin, kolay gelsin demeyin demiyorum. Tabiki demelisiniz ve diyorsunuz da. Benim size fark ettirmek istediğim şey bu değil. O kolay gelsinlerinizi adil dağıtmıyorsunuz insanlar, canım insanlarım. Ya etikete ya da kürke göre kolay gelsinleriniz var. Fakat unutmayınız ki sokaklarınızı süpüren çöpçülerin de sizin saygınızda ve kolay gelsinlerinizde hakkı var. Adaletli olun ve o inanılmaz mükemmel ve önemli işlerinizi yapmaya devam edin.

Kendi sözlerimle sizi kırabileceğimden korktuğum için canım insanlar, bu yazıyı ilkokul sıralarından hatırladığım Müslüm'le olan bir anımla bitirmek istiyorum. Babası okulumuzda hademeydi. Okul bahçesinde bir ileri bir geri gidip gelirken Müslüm yerdeki erimiş dondurmayı hiç iğrenmeden almıştı eline, çöpe götürüyordu. Napıyosun be oğlum temizlikçiler temizler orayı dediğimde bana bakıp; "Benim babam oğlum temizlikçi" demişti. O günden beri kolay gelsin borcumu ödeyip duruyorum bu asgari ücretli, konuşmayı bilmez, pasaklı insanlara. Unutmazsınız ve aklınızda kalırsa bütün bunlar, arada bir de olsa borcunuzu ödemeyi unutmayın.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
En Son Bahar Kalır. [Şiir]
Eski Bir Masal [Şiir]
İlgenin Şiiri [Şiir]
Mor Tencere [Şiir]
Güllü Ay [Şiir]
Geçmiş Yahut Dua [Şiir]
Yumuşak G [Şiir]
Kısır Döngü [Şiir]
Gün Dönümünden Vazgeçişler veya Yeni Bir Başlangıç [Şiir]
Dünya Bizimdir, Değil Çocukların [Şiir]


Ekrem Naif Tek kimdir?

ben ekrem naif hayalimin hayal ürünü şairlerin en şairi kurunun yanında pilav ve marketinizden ısrarla isteyeceğiniz bir poster değilim ben bir hayal ürünü değilim . . . pis bir inilti veya uğruna can vermelik bir değer olarak sesleniyorum baş ağrını bana ver sana şiir vereyim okursan okursun okumazsan çeker giderim . . .

Etkilendiği Yazarlar:
-


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ekrem Naif Tek, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.