..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Sargın
28 Haziran 2019
Yozgat'ta Şiir Rüzgarı Esti  
Ahmet Sargın
2019 Sürmeli Şiir Şöleni Yapıldı


:GBB:
YOZGAT’TA ŞİİR RÜZGÂRI ESTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkı ve destekleriyle; Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğince düzenlenen: “2019 Sürmeli Şiir Şöleni ve Âşıklar Bayramı” programı geçtiğimiz hafta sonu yapıldı ve şiir severler tarafından ilgiyle takip edildi. Cuma, cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan Şiir Şöleni üç ayrı mekânda yapıldı; adeta Yozgat’ta şiir rüzgârı esti.

2019 Sürmeli Şiir Şölenine 13 ayrı ilden davet edilen 23 şair, yazar ve edebiyatçı konuklar katıldı. Şair ve yazarlar 21 Haziran Cuma öğle sonu toplanıp Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Topuzu makamında ziyaret ettiler. Kısa bir şiir muhabbetinin ardından konuk yazarlar Yozgat Valiliğine geçerek Vali Kadir Çakır’la, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ve İl Toplumla İlişkiler Müdür Hakkı Yurtlu’yu makamlarında ziyaret ettiler. Vali Kadir Çakır’a Doğu Türkistan bayrağı ile Türk bayrağını takdim eden karı koca “ Göktürkler” büyük alkış aldılar. Vali Çakır konuklarla yakıynen ilgilenip şairlerle bir süre sohbet etti.

21- 22- 23 Haziran tarihlerinde tarihi konaklarda ve Spor Vadisi Gençlik Merkezi salonunda üç ayrı şiir etkinliği gerçekleştirerek, şiir severleri şiire ve edebiyata boğdular. Sazın, sözün dile geldiği ve seçkin eserlerin yorumlandığı programa Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu ve Yozgatlı şair yazarlar katılarak programın ilgiyle takip edilmesini sağladılar.

Âşık ve ozanların deyişleri ile Şiirlerin dile geldiği “Sürmeli Şiir Şölenine” katılan konuklara Yozgat’ın tarihi ve turistik mekânları da gezdirildi, video çekimleri yapıldı ve şehrimizden güzel fotoğraf kareleri alındı. Yozgat Çamlığını da gezen konuklar Çamlığımıza duydukları hayranlığı dile getirdiler ve şehrimizden memnun- mutlu ayrıldıklarını ifade ettiler.

“Sürmeli Şiir Şöleninin” Organizasyonu yapan Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği adına basına açıklama yapan Dernek Başkanı gazeteci, şair, yazar Ahmet Sargın:” Şiire ve edebiyata ilgi uyandırmak ve İlimizi tanıtmak amacıyla seçkin bir program gerçekleştirdik, hem katılımcı konuklara, hem de onlara kusursuz hizmet edip memnun ayrılmasını sağlayan Yozgatlı şair, yazar arkadaşlarımıza teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” dedi. Şiir Şöleninin oldukça başarılı geçtiğini bildirdi.

YOZGAT 2019 SÜRMELİ ŞİİR ŞÖLENİ DOLU DOLU GEÇTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği adına gerçekleştirmiş olduğumuz “2019 Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı” muhteşemdi. Dolu dolu geçen üç günde “ Yozgat’ta Şiir Rüzgarı Esti” Şiire ve Edebiyata doyan Yozgatlı şiir severlerimiz aynı zamanda 13 ayrı ilden gelen 22 şair, yazar ve ozan dostlarımızla buluşup kucaklaştı, kaynaştı!

21- 22 ve 23 Haziran günlerinde yapılan bu etkinliğe il dışından şair ve yazar olarak katılan misafir konuklarımız vardı: Ankara’dan Ali
Karaca, Rifat Çakır(Sunucu), Durak Turan Düz, Antalya’dan Ayşe İzci Coşkuner, Kayseri’den Şeyhmus Çiçek, Duran Tamer, Duran Aydın, Kırşehir’den Veysel Turgut, Erdoğan Çalışkan, Salihli’den Gündüz Aydın, Bursa’dan Gönül Aydemir Adıgüzel,Yasemin Şahbaz, Alaca’dan Halil Gülşen,Tokat’tan Mahmut Hasgül, Sündüz Arslan Akça, Hatay’dan Mahmut Özkoca, Balıkesir’den Öz Ali Yılmaz, Kütahya ‘dan Züleyha Özbay Bilgiç ve İstanbul’dan Doğu Türkistanlı Nurala Göktürk-Eşi Hamit Göktürkler konuğumuz oldular.

Ayrıca Yozgat ve ilçelerinden de gönül dostu bir çok arkadaşımız bize katkı ve destek sağladı. Bunlar: Osman Yüksel, Dursun Asil, İsmail Salman,Songül Yurdagül,Kelami Akdemir,Mehmet Eminel,İdris Çetin, Emre Akdağ,Rıza Doğangönül, Ekrem Gürer, Sunucu Yasemin Doğru,Arzu Karademir,Erdoğan Bektaş,Aşık Kul Yetimi, Aşık Kadir Öğren,Ali Doğruyol,Hüdai Yavuz, Hamit Uzun,Sanatçı Gülay Korkmaz, Aşık Rıza Kaygusuz,Haci Yiğid,Semiha Arasbora, Keskin Özer, Rivahi Kalay; arkadaşlarımızın katılım ve desteklerine teşekkür ederiz.

13 sünü gerçekleştirdiğimiz Sürmeli Şiir Şöleni ve Aşıklar Bayramı proğramı 21 Haziran Cuma günü başladı. Sabahın erken saatlerinde konuklarımız otobüs terminaline inmeye başlayınca bizler de erkenden kalkıp onları karşıladık.Toplanma öğle sonu saat 14.00’e kadar devam etti. Daha sonra gelenler de bize katıldılar.

Misafir konuklarla birlikte Yozgat Belediye Başkanlığını ziyaret ettik. Belediye Başkan vekili Ahmet Topuz Bey bizleri Belediye Meclisi Salonuna alıp konuk şair ve yazarlarla sıcak samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Tanışmanın ardından konuklarımız başkan yardımcısına mini bir şiir şöleni takdiminde bulundular.

Buradan Yozgat Valiliğine geçip Sayın Valimiz Kadir Çakır Beyefendi ile toplantı salonunda bir araya geldik. Yozgat Valimiz Kadir Çakır Beyefendinin sıcak, samimi ve candan karşılaması konuklarımızı memnun ve mutlu etti. Sohbet tatlı, buluşma zevkli olunca misafirler bu buluşma ve muhabbetten oldukça hoşnut kaldılar...

Yozgat Valiliğinde Vali Yardımcımız Şükrü Çakır ve İl Toplumla İlişkiler Müdürümüz Hakkı Yurtlu beylerle de kısa görüşmelerde bulunduk. Şükrü Çakır ve Hakkı Yurtlu Beylerin şiir yorumlarını da dinleyip şiir coşkusunu doruğa taşıdık...İl yöneticilerimizin şiire ve edebiyata olan saygı ve ilgileri hepimizi mutlu edip ziyadesiyle sevindirdi. Konuklarımız da bu ilgiden oldukça memnun kaldılar.

2019 Şiir Şöleni Etkinliğimiz Hayri İnal ve Erbazlar Konaklarında devam etti. 22 Haziran Cumartesi günü Spor Vadisi Gençlik Merkezi Müdürlüğü Salonunda ise asıl programımız vardı. Bu etkinliği ÇAMLIK TV. Canlı yayınladı. Çamlık TV yöneticilerine ve görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Şiirin, edebiyatın dile geldiği şair ve yazarların coşup heyecan duyduğu “Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni” dolu dolu geçiyor; şiir severler, şiire ve edebiyata doyuyorlardı!.. Aşık ve ozanlar sazı ve deyişleriyle, şairler heyecan ve duygu yüklü şiirleriyle dinleyicileri büyülüyor; Yozgat şiir ve edebiyat soluyordu!.. Şiirin ve edebiyatın kalbi Yozgat’ta atıyor; şairler şiirlerini en güzel yorumlarıyla terennüm ediyorlardı!..

Dolu dolu geçen üç gün ve şiir yudumlayıp, şiir soluyan Yozgat sokakları...Tarihi konaklar, Çapanoğlu Büyük Camii, Tarihi Yozgat Lisesi, Etnoğrafya Müzemiz, Seyirlik Nohutlu Tepesi ve Çamlık Milli Parkımız konukları misafir edip bağırlarına bastı...Güzel anılar bırakıldı; güzel yansımaları oldu. Yozgat basını ilgi gösterip sayfalarına taşıdı, hepsine teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

Etkinliğin son buluşması 23 Haziran Pazar günü Çamlık Milli Parkımızda gerçekleşti. Misafirlere saç kavurması yaptırıp onları güzel bir piknikle uğurlayacaktık. Ancak Yağmur- Rahmet izin vermeyince yine Çamlık Parkımızda kıymalı ve karpuz ikramı ile etkinliğe son noktamızı koymuş olduk. Aldığımız tepkiler şenlikten dostlarımızın memnun ve mutlu ayrıldıklarıdır. İlimize gelip misafirimiz olan tüm konuklarımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

Arkadaşlarımız misafirperverlik ruhuyla konukları en güzel şekilde ağırladılar; emeklerini alın terlerini esirgemediler : Osman Yüksel’e Dursun Asil’e, İsmail Salman’a, Emre Akdağ’a, Derneğini Kullandığımız Başkan Songül Yurdagül’e, Kardeşim Bekir Sargın’a, Yeğenim Mahmut Sargın’a hasseten teşekkür ediyor, Şükran’larımı sunuyorum.

Ayrıca yakın ilgi ve alakalarını gördüğümüz Yozgat Valisi Kadir Çakır’a, Bozok Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr.Ahmet Karadağ’a, Vali Yardımcımız şair yazar Şükrü Çakır’a, Şair- yazar İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürümüz Hakkı Yurtlu’ya, Belediye Başkan vekilimiz Ahmet Topuz’a, Gençlik Merkez Müdürü Ali Sapmaz’a, Belediye Kültür İşleri Müdürü Fadime Solmaz’a, Konak sorumluları ve görevlilerine teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz. 2020 Sürmeli Şiir Şöleni mi? Ya Nasip: kim öle, kim kala...
“Haber ve Yorum- Ahmet SARGIN / YOZGAT”Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
İsmail Koçakla Vuslat Yolculuğu
Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi - 2021
Şairler Tarihi Konakları Şenlendirdi
Yozgat Aydıncık Kazankaya Kanyon Festivali
Artvin Şiir Şöleni Muhteşemdi
Yozgat Sarıkaya Şiir Etkinliği
2017 Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni
Simurg Ateşini Antalya da Yaktık
Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Bayan Üye Kaydı
Yozgat Sevdası Kitabımız Çıktı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika Ufuk
Yozgat Sorgunlu Ozan Yıldız'a Vefa Gecesi Düzenlendi
Yerköy Yeni Mahalle Merkez Camii İnşaatı
Şair Yazar M. Nihat Malkoçla Röportaj
Sevil Mıısrlıoglu - Güneşi Kurşunladık
Hataya Serinyol Şiir Dinletisi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yozgat Agahefendi İlköğretimde Yazarlık Dersi [Şiir]
Bir Selam Gönder [Şiir]
Yolun Açık Olsun [Şiir]
İçim Yanıyor! [Şiir]
Seni Seviyorum [Şiir]
Kurtlar Sofrası [Şiir]
Yaktın da Gittin [Şiir]
Özledim Seni [Şiir]
Fatma Çetin Kabadayı İle Röportaj [Roman]
Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri [Deneme]


Ahmet Sargın kimdir?

Emekli Öğretmen Yozgat Şairler Yazarlar Birliğ Başkanı

Etkilendiği Yazarlar:
Türk Yazarları


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Sargın, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.