..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm insanlık bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Doğa ve Dünya > Rukiye Çelik
12 Temmuz 2019
Yakınma  
Rukiye Çelik
Yaşama gölge düşüren, doğanın canını acıtan, dünyanın dengesini bozan olayların işlenmesi


:FGJ:
Victor Hugo:
"Yazar, ancak gerçekten öğüt almalı, tabiattan esinlenmelidir." demiş.

İyi ki yaşamıyorsun Hugo. Gerçekler çok acı bizde, öyle senin dediğin gibi öğüt alınacak türden falan değil...
Tabiat dersen; anası ağladı yeşilin, ne ağaç kaldı kesilmedik, ne orman kaldı yanmadık. Kömür karasına bakar oldu gözlerim! Korkuyorum bu gidişle değişecek göğümün de rengi... Kapkara dumanlar eksilmiyor ki memleketimin semasından, yayıldıkça yayılıyor karanlıklar, esinlenmem mümkün mü Hugo!..
Karanlığa değil, aydınlığa ihtiyacı var ülkemin. Belki o zaman esinlenir de yazarım bir şeyler ve "yazar" derler adıma!..

...Ağaç olsa, yeşil olsa sadece yanan... Toprağın kucağında binlerce canlı küle, kömüre döndü. Yılanlar bile ağladı, kaçamadı kaplumbağa, ceylan, kurt, tilki, börtü-böcek, uçamadı kuş... Hangisini sayayım, ağlamaya bile fırsat bulamadı endemik bitkiler... Hepsinin külü savruldu...İçim yanıyor içim Hugo...Deseler de:
"can kaybımız yok" diye...

-Bir ağaç, bir yeşil, bir toprak düşmanlığıdır, aldı başını gidiyor. Sonumuz hayrola!-

Tabiat denilince gözlerimin gördüğü devasa binalar, göğe kurulan yüzlerce merdiven ve taştan duvarlar geliyor aklıma...Toprak kalmadı ki, yağmuru çekecek, bağ-bahçe zaten unutuldu; ne tarım kaldı, ne buğday öğütecek fabrika. Eskiden adlarını unutmuştum açılan fabrikaların! Şimdi hepsi mıh gibi çakılı aklımda. Neden? Çünkü ya kapatıldı, ya özelleştirildi ya da bir bir satıldı...
Kim bilir ne kadar üzülürdü duysaydı Ata'm, onca emeğin boşa gittiğini...

Tabiattan söz edilince, sellere teslim olan köyler, kentler, seralar, meralar, yollar ve sele kapılıp giden canlar, kaybolan zavallı, suçsuz, günahsız insanlar geliyor aklıma...Esinlenmek mümkün mü?..

Bu yağmur da çok ayıp ediyor. Bu kadar da yağılmaz ki! Görmüyor mu ülkemin halini; ağaç yok, toprak yok, yollar yol değil, alt yapı dersen perişan... Sen de biraz düşün be yağmur kardeş, bu koşullarda yağma! Sen de her yaz alevlenme, öldürüyorsun hem ağacını hem canlısını memleketimin ey ateş!..

Dua et ki bu günleri görmedin Hugo, benim memleketimin gerçeğini görmedin. Söylemesi kolay :"...tabiattan esinlenmeli" diye...

Bilmem sen yaşıyorken nasıldı senin hayatın? Zengin miydin, yoksul mu, okuman, yazman, diploman falan var mıydı? Eğitimin, öğretimin...
Zengin ya da yoksul olmanın ne demek olduğundan haberdar mıydın? Yoksa senin memleketinde de zengin, daha zengin ve hiç doymayan; yoksul, daha yoksul ve hep aç kalan ama tok gözlü müydü?..Sonra anlatırsın bana, kimse duymadan! Anlaştık mı Hugo?
Sahi sen, "gerçekten öğüt aldın, tabiattan esinlendin" de mi "yazar" oldun Hugo?
Sana bir sır vereyim mi; benim "yazar" olmam imkansız!

Daha çok şey var aslında yazacak ama yeter. Bugünlük bu kadar Hugo kardeş, çünkü ben yazar değilim, haddimi bileyim de ayıp olmasın ülkemin kıymetli yazarlarına...

12.7.2019 Rukiye Çelik
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Mazur Görün Gençlerimiz [Şiir]
Yoksulluğun Bayramı Olmuştu Zaman [Şiir]
Çocuklara Daha Çok Yakışır Kartopu Oynamak [Şiir]
Canım Vazgeçmiş Canından [Şiir]
Acın Yüreğime Sabitlendi Annem [Şiir]
Bütün Sabahlarına Dolu Yağdı Kadının [Şiir]
Zenginin Sofrası, Yoksulun Şükrü Bol Olur [Şiir]
Henüz Kurumamıştı Ellerinde Kınası [Şiir]
Dalgalara Diz Çöktürdü Bandırma Vapuru [Şiir]
Tozlu Raflar Arasında Paslı Bir Kalp [Şiir]


Rukiye Çelik kimdir?

Ne yağmurla ıslanır bu deli yürek, ne bulutla sürüklenir. Dağlar aşar, zifiri karanlıkta yıldız olur parlar, öylesine dostluk aşkı taşır ki o yufka yüreğinde, aklından bile geçiremez uzanan bir elin çiçek yerine dikenle kendisine merhaba diyeceğini. . . Daima dürüstlüğün durağıdır onun yeri. Sana-bana-ona değil; yalanadır isyanı. . . Yüreğinde yaşattığı ikizler, güzellik ve iyiliktir yalnızca. . . Dayanamaz ne ayrılığa, ne de acıya. . . . Sevmez, ne hüznü ne de kederi. Tüm içten dostluklara merhaba. . . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Rukiye Çelik, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.