..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan özgür doğar, ama her yanı zincire vurulmuştur. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Politika > Ahmet Zeytinci
21 Mayıs 2021
Filmlerde Dünyayı Kurtaranlar Gerçekte Dünyanın İçine Edenlerdir  
Ahmet Zeytinci
Taaa, Birinci Dünya Savaşından beri Sam Amca ve evlatları dünyanın başına bela olmuştur. 1933 Yılında Adolf Hitler'in iktidara gelmesi 2. Dünya Savaşına da giden yolun başlangıcı olmuştur. 1 Eylül 1939 da Almanların bir oldu bitti ile Polonya'ya saldırması ve 1945 e kadar süren altı yılda milyonlarca insanın ölmesi ve büyük yıkımlarla son bulmuştur. Japonya Teslim olmak üzereyken sırf denemek maksadı (Patlayacak mı patlamayacak mı) ile iki tane atom bombası atılmış ve yüzbinlerce insan bir an da yok olmuş cesetleri bile bulunamamıştır... Sonrasında 1950 li yıllarda Kore Savaşı yine Sam Amca'nın ve evlatlarının vahşice giriştiği cinayetler... Bitti mi, tabi ki hayır. Kana doyar mı Sam Emmi, ne emmisi pardon Amca? 1970 li yıllarda yaşanan Vietnam Savaşı ki Sam ve zibidileri bu savaşta ikinci dünya savaşından bile daha fazla bomba kullanmışlar ama yine de Vietnam'ı teslim alamamışlardır... Daha sonra Afganistan, Somali, Irak Suriye...


:FEH:
Dünya Sinemasının bir numaralı merkezi ve kalbi durumunda Hollywood. Her sene yüzlerce senaryo film haline dönüşüyor ve dünyaya servis ediliyor Amerikan Sineması Hollywood tarafından. Teknik imkanları çok üst düzeyde haliyle Hollywood ve Amerikan Sinemasının...


Her türlü fantastik ve sıra dışı filmlere, aksiyon ve atraksiyon dolu sahnelere, görsel efektlere imza atıp adeta büyülü bir dünyanın kapısını ardına kadar açıp seyirciyle buluşturabiliyorlar... Bu filmlerin bir kaç tanesini inceleyelim bakalım...''2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasına adını yazdıran Geostorm;''

''Birçok etkileyici yapımla karşımıza gelen ve dünyanın en zengin yönetmenleri arasında yer alan Roland Emmerich, bu kez de 2004 yapımı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) ile karşımıza geliyor.''''Steven Spielberg imzalı olağanüstü bir yapım olan Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) aslında felaketin de ötesinde bir yapım olarak karşımıza geliyor.''''Vizyona girdiği döneme damgasını vuran Armageddon, konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı. 1998 yılında vizyona giren bu film; Jonathan Hensleigh romanından beyazperdeye uyarlanmıştı.''''1990’lı yılların en dikkat çeken yapımlarından biri olan Kurtuluş Günü (Independence Day), 2016 yılında da devam filmiyle karşımıza gelmişti.''''Aksiyon - Macera türündeki filmin başrol oyuncuları arasında Sylvester Stallone, Paz Vega ve Richard Grenna gibi ünlü isimler yer alıyor. Yaklaşık 300 milyon dolar gişe hasılatı elde eden Rambo II, En İyi Ses Kurgusu dalında Oscar'a aday gösterildi.''Yukarıda ki örnekler Sam Amca'nın Hollywood Sinemasından sadece bir kaç örnek. Bunun gibi daha onlarca örnek var. Sinema Amerika'da uzun zamandan beri bir endüstridir... Bir çok ülkenin ihracat rakamlarından bile fazla satış yaparlar tüm dünyaya... Dünyada ki bütün iyilikleri, kötülerden dünyayı kurtarmayı her ne hikmetse hep Sam Amca'nın evlatları yapar. Bu işi kimselere bırakmazlar. Oysa ki gerçek nasıldır? Tabi ki çok farklı...Taaa, Birinci Dünya Savaşından beri Sam Amca ve evlatları dünyanın başına bela olmuştur. 1933 Yılında Adolf Hitler'in iktidara gelmesi 2. Dünya Savaşına da giden yolun başlangıcı olmuştur. 1 Eylül 1939 da Almanların bir oldu bitti ile Polonya'ya saldırması ve 1945 e kadar süren altı yılda milyonlarca insanın ölmesi ve büyük yıkımlarla son bulmuştur. Japonya Teslim olmak üzereyken sırf denemek maksadı (Patlayacak mı patlamayacak mı) ile iki tane atom bombası atılmış ve yüzbinlerce insan bir an da yok olmuş cesetleri bile bulunamamıştır... Sonrasında 1950 li yıllarda Kore Savaşı yine Sam Amca'nın ve evlatlarının vahşice giriştiği cinayetler... Bitti mi, tabi ki hayır. Kana doyar mı Sam Emmi, ne emmisi pardon Amca? 1970 li yıllarda yaşanan Vietnam Savaşı ki Sam ve zibidileri bu savaşta ikinci dünya savaşından bile daha fazla bomba kullanmışlar ama yine de Vietnam'ı teslim alamamışlardır... Daha sonra Afganistan, Somali, Irak Suriye...Hani kurtarıyordu bu Sam Amca'nın veletleri dünyayı bir şekilde. Oysa ki amaç belli, Hollywood ile insanların ve milletlerin bilinçaltına biz ne kadar insancılız, dünya bize ne kadar muhtaç olgusu yaratmak ve sonrasında ise dünyayı mankurtlaştırma ve köleleştirme işlerini de bir şekilde kamufle etmek, doğal bir zemine oturtma gayreti...Dünyanın içine etmekten niye vaz geçmezler Sam ve nemrut evlatları? Dünyanın en büyük silah şirketlerinin iflas etmesi demektir bu da milyarlarca dolar zarara denk gelir. ''Bas bas dolarları dünyaya, bir daha mı geleceğiz dünyaya.'' en sık söyledikleri şarkı da budur sanırım.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politika kümesinde bulunan diğer yazıları...
Holywood Neden Hep Felaket Tellallığı Yapar
Soğuk Savaşta Kimler Donar
Kim Bu Zbigniew
Türk Toplumuna Türk İnsanına Geri Zekalı Muamelesi Yapmayın

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doğaya Karşı Bu Kadar Acımasız Olmayalım
Bazen Kafayı Yer İnsan
Marsa Bir İki
Virüs Sonrası İnsan Tipleri
Terörün Zararı Kime Faydası Kime
Beşinci Kol da Çok Uzun Yahu
Beyin Göçü Tersine mi Dönüyor
Noktalı Virgül
Siber Meydan Savaşları
İslamofobi Yükseliyorsa Şuçlusu Bizleriz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Yenmiyor Para [Şiir]
Çoğu Zaman [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
Terzi Süleyman Amcanın Dükkanı [Şiir]
Sıradan Bir Gündür [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.