..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumsal Olaylar > Ahmet Zeytinci
3 Haziran 2021
Yeter Artık Gına Geldi Televizyon Programlarından  
Ahmet Zeytinci
Televizyonlarında bu kadar fazla dizisi olan bir toplum, niye okusun ki? Okumak, sabır ister, zeka ister, çalışkanlık ister. İnsanın merakı olur tarih okur, şiir okur, mizaha yönelir, onu okur. Gidip de Payitaht Dizisini ya da Diriliş Ertuğrul Dizisini bölüm bölüm izleyerek tarih bilgisine sahip olamazsınız... Ancak böyle zanna kapılırsınız...


:CID:
Bas bas bağırıyoruz bu şiddet içeren diziler topluma hiç bir şey vermediği gibi, şiddeti de körüklüyor gençlerimizi mafyavari hareketlere özendiriyor diye... Ama, ne senaryo yazarları yazmaktan, ne oyuncular o aykırı tipleri oynamaktan vazgeçiyorlar... Olan da benim masum halkımın yavrularına oluyor...

Sizler bölüm başına binlerce, yüz binlerce liralar alacaksınız, benim körpe delikanlılarım, genç kızlarımda sizin o dizilerdeki hareketlerinize özenip, sizin gibi davranmaya, sizin gibi konuşmaya, yürümeye, araba sürmeye kalkacak, sonrada vicdanınız rahat bir şekilde hayatınızı devam ettirmeye çalışacaksınız. Bu mudur aslolan?

Televizyonlarında bu kadar fazla dizisi olan bir toplum, niye okusun ki? Okumak, sabır ister, zeka ister, çalışkanlık ister. İnsanın merakı olur tarih okur, şiir okur, mizaha yönelir, onu okur. Gidip de Payitaht Dizisini ya da Diriliş Ertuğrul Dizisini bölüm bölüm izleyerek tarih bilgisine sahip olamazsınız... Ancak böyle zanna kapılırsınız...

Bir de suya sabuna dokunmayan haber sunumları gerçekten beni çok rahatsız ediyor. TRT bu konuda çok dikkatli davranıyor, onları kutlamak lazım. Bakıyorsunuz özel bir kanalın haber saatinde ki haberlerine. Kedi ağaçta kalmış, gitmiş itfaiye kurtarmış. Adam ineğini üçüncü katın terasına çıkartmış, sonra indirememiş. Yok fendim adamın biri kurulan her cümleyi tersten söylüyormuş, çok ilginç bir tipmiş... Oysa o gün memlekette trafik kazalarında onlarca insan ölmüş, iki üç tane şehidimiz var terör ile mücadelede... Bir tane banka şubesi soyulmaya kalkılmış... Bunların bir önemi yok, o kanal için. Varsa yoksa eften püften, osuruktan şeyler...

Ha bunun yanında çok kaliteli yayınlar da az da olsa var. Pazar günleri ''Vapur da Çay Simit Sohbet.'' diye çok güzel bir program var, izlemenizi tavsiye ederim. Yine TRT nin 2. kanalında bilhassa akşamları güzel kültürel programlar oluyor. Ben de gülmece ağırlıklı yazılar yazdığım için, o tür programları vakit buldukça izlemeye çalışıyorum.

Dileyelim bundan sonra televizyoncu arkadaşlar, gençlerimize, çocuklarımıza daha duyarlı olup, onlara ve bizlere bir şeyler katan, bizi baktıkça çoğaltan programlar yapmaya gayret ederler. Nasıl ki sigaranın ve alkolün üstünü buzluyor ve göstermiyorlar ekranda, oysa ki şiddet sahneleri de en az bunlar kadar tehlikeli, bunu akıldan çıkartmasınlar televizyoncu kardeşlerimiz...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumsal olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ağırlaştırılmış Muhabbet
Bu Gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz - 2 -
Veresiye Defterleri Ölmesin
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
Kişi Başına Düşen Milli Gelinimiz Hayli Arttı
Hangi Duruma Göre Neler Yapılır - 4 -
Hadi Leynn Oradan Deme Hakkımız Her Zaman Vardır
Ağaçta Kalan Kedileri Kurtarma Operasyonları
Bundan Sonra Çekilmez Olacak

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Orta Tuzlu Türk Kahvesi
Justin Bıeber Nasıl Yürür
Sadece 8 Mart İle Yetinmeyin
Asıl Yetenek Kim
Şairlik Yazarlık İnsana Çoğu Zaman Para Kazandırmaz Şahsiyet Kazandırır
Hey Gidi Gençlik Parkı
B Li Bir Yazı
Hangi Duruma Göre Neler Yapılır - 6 -
Ooooo Hoş Geldin Bakalım
Akıl Tutulması Nasıl Oluyor

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Onlar Yaşıyordu Biz Yazıyorduk [Şiir]
Ölümden Asla [Şiir]
Pirinç Pilavı [Şiir]
Rızk Endişesi [Şiir]
Rastgele Uşaklar Haydi Rastgele [Şiir]
Sevap Bonusu [Şiir]
Bir Karış [Şiir]
Salyangoz [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Seni de Beni de Adam Ederler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.