..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Geçmiş ölmedi. Henüz geçmedi bile. -William Faulkner
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Söyleşi > Ahmet Zeytinci
6 Haziran 2021
İpin Ucunu Kaçırmak İstemiyorsanız  
Ahmet Zeytinci
Bir İngiliz Sicimi vardır bilirsiniz. ’’Asılırsan bile İngiliz sicimi ile asıl.’’ diye de beylik bir veciz söz vardır. İp, İngiliz ipi ise onun ucunu bile kaçırmamak lazım. Ha şöyle de bir durum var, ’’İpin ucu ...uşt’’ un elinde ise, o zaman kaçırabilirsiniz ipin ucunu, o ..uştlar da ipin ucunu kaçırdınız diye, size bir dolu sitemler etseler de kafanıza takmayın sakın.


:CJG:
Çok önemlidir, hatta hayat memat meselesi de diyebiliriz. Hiç bir konuda ipin ucunu kaçırmamak lazım. Hayır oldu da kaçırdınız, bir daha yakalamak inanın çok kolay bir olay değildir. İnce iplerde ve kalın iplerde tabi ki ipin ucunu kaçırma olayı biraz daha faklıdır, birbirinden değişiklik gösterir...

Bir İngiliz Sicimi vardır bilirsiniz. ’’Asılırsan bile İngiliz sicimi ile asıl.’’ diye de beylik bir veciz söz vardır. İp, İngiliz ipi ise onun ucunu bile kaçırmamak lazım. Ha şöyle de bir durum var, ’’İpin ucu ...uşt’’ un elinde ise, o zaman kaçırabilirsiniz ipin ucunu, o ..uştlar da ipin ucunu kaçırdınız diye, size bir dolu sitemler etseler de kafanıza takmayın sakın.

Arkadaşlarınız ile dostlarınız ile ilişkilerinizde ipin ucunu kaçırmamak çok önemlidir. Arkadaş vardır, kardeşten öte, arkadaş vardır mesafelisinizdir, arkadaş vardır nabza göre şerbet vermek gerekir. Sevgi saygı çerçevesinde yürütülür ilişkiler...

Bir şey içerken, ipin ucunu kaçırmak en tehlikeli durumlardan birisidir. Dağıtırsınız, önce masayı, sonrada yanınızda oturanların moralini, bir an da yerle bir edersiniz, o yere düşen morallerinde sonra yerine gelmesi zor olur, tamir edilmesi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkar... Hiç bir alkol, bilirsiniz şişede durduğu gibi durmaz...

Pikniklerde halat çekme oyunu oynuyorsanız ki aslında onunda özü iptir bilirsiniz, sakın kaçırmayın ipin ucunu, yere düşer yuvarlanırsınız maazallah...

Rabbimiz, yaratıcımız Allah cc. de bir ayeti kerime de şöyle buyuruyor biz insanlara... ’’Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın.’’ ALİ İMRAN-103 İpsiz sapsızların bütün dünya üzerinde cirit attığı bir dönemde, en sağlam ip de Allah’ın ipi, Kur’an olsa gerek...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın söyleşi kümesinde bulunan diğer yazıları...
Orta Tuzlu Türk Kahvesi
Yağmur Damlası
Sadece 8 Mart İle Yetinmeyin
Yangında İlk Kimleri Kurtarmalı
Yine Pitbull Dehşeti
Daha Öncede Söyledik Gazla Olmuyor Bu İşler
Babanın Gölgesi Ananın Duası
Yer Çekimi Kanunu
Bazı Şeylerin Maddi Karşılığı Yoktur
Bu Patagonya'nın Patagonyalı'ların Bizden Çektiği Nedir

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Veresiye Defterleri Ölmesin
Asıl Yetenek Kim
Şairlik Yazarlık İnsana Çoğu Zaman Para Kazandırmaz Şahsiyet Kazandırır
Yırttık Billahi Köşe Oluruz Artık
Bu Gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Yeter Artık Gına Geldi Televizyon Programlarından
Araziye Uyma Üzerine Düşünceler
Justin Bıeber Nasıl Yürür
Hey Gidi Gençlik Parkı
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yaşadık Biz Bunları [Şiir]
Yeraltından Notlar [Şiir]
Zaferi Bekler Gibi [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Çanakkale Mahşeri [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Ölü Çocuklar Üşümez [Şiir]
Düşlerim Vardı [Şiir]
Ah Be Mübarek Zaman [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.