..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu kitap çok gerekli bir açığı dolduruyor. -Moses Hadas
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Söyleşi > Ahmet Zeytinci
19 Haziran 2021
Yağmur Damlası  
Ahmet Zeytinci
Çocuklarımıza koyarız bazen, Yağmur ve Damla isimlerini. Her tarafa sevgi yağmuru yağdırsın isteriz. Damlamızdır bazen de o bizim, bir kadın ve bir erkeğin ortak üretimi... Nisan yağmurlarının hem bitkilere hem de insanlara büyük faydaları olduğu söylenmektedir bilim adamları tarafından.


:BFC:
Biz Karadenizliler yağmur damlası ile de oynarız, bilenler bilir. Yağmurunda çeşitleri var. İnceden inceye yağar, sakin sakin, ahmak ıslatan derler. Bazı zaman şiddetli yağar her tarafı sel basar felakete dönüşür, sular seller gider. Bazen rüzgarı da arkasına alır, ortalığı toz dumana katar. Kırk ikindi yağmurları olur kimi zaman. Yaz yağmurudur, bazen gelir geçer, gelip de geçen ömürlerimiz gibi...
Çocuklarımıza koyarız bazen, Yağmur ve Damla isimlerini. Her tarafa sevgi yağmuru yağdırsın isteriz. Damlamızdır bazen de o bizim, bir kadın ve bir erkeğin ortak üretimi... Nisan yağmurlarının hem bitkilere hem de insanlara büyük faydaları olduğu söylenmektedir bilim adamları tarafından.
Ah ki ah bir de şu şiddetli yağmurlarda kanalizasyonlarımız tıkanmasa ne güzel olurdu? Avrupa'ya giden bir çok arkadaşımızdan işitiyoruz. Çok şiddetli yağmurlarda bile böyle bir sorun asla yaşanmıyormuş Avrupa'nın bir çok ülkesinde... Demek ki alt yapı konusunda hala bir takım engelleri aşıp sağlıklı bir belediyecilik anlayışı geliştirememişiz. Buradan o sonuç çıkıyor...
Bir de şu şiddetli yağmurlarda şoförlerin dikkatsiz araba kullanmaları konusu var. Çoğu şoför arkadaş buna dikkat etse de kimi zaman yayaların üstüne su sıçratmak için hızlıca giden ve yayaları ıslatan şoförlere de rastlanıyor, üzülüyorum gerçekten böyle terbiyesizce davrananlara... Hadi gıcıklık olsun diye ıslattın adamı, ne geçti eline, bir de dolu küfür yedin...
Bazen genç sevgililer görüyorum yağmur altında el ele yürüyorlar ıslanmaya aldırmadan. Hak vermemek elde değil, insanın sevdiği yanında olsun yeter ki yağmur, çamur, kar da neymiş? Gözü sevdiğinden başkasını görmez ki zaten...
Su, dünyanın en saf en katışıksız maddesi... Rabbım bir çok şeyi sudan yarattığını beyan ediyor muhtelif ayetlerde... Bir yağmasında bakalım nice olur halimiz... Ne toprakta bir şey biter besin adına, ne de evlerimizde temizlik yapabilir, yıkanabiliriz... Bir Afrika Atasözü der ki ''Dolu kırar geçirir ama yağmur kiraz çiçekleri açtırır.'' Ülkemizin üzerinde yeter ki kara bulutlar dolaşmasın, bereket bolluk getiren yağmur bulutları olsun hep. Bir düşünür de ''Sesini değil, sözünü yükselt! Yağmurlardır büyüten zambakları, gök gürültüleri değil.'' demiştir... M. Selahattin Şimşek... Boşuna rahmet denmemiştir yağmura. Hem insanlara hem de toprağa en büyük nimet. Sevgisiz ve yağmursuz kalmayın sakın. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın söyleşi kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Patagonya'nın Patagonyalı'ların Bizden Çektiği Nedir
Yangında İlk Kimleri Kurtarmalı
Yüzlerce Kelebek Sabah Sabah
Yine Pitbull Dehşeti
Daha Öncede Söyledik Gazla Olmuyor Bu İşler
Babanın Gölgesi Ananın Duası
İpin Ucunu Kaçırmak İstemiyorsanız
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git de Pandemi Var Birader
Yer Çekimi Kanunu
Kaşıntıya Göre Muamele

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
Kişi Başına Düşen Milli Gelinimiz Hayli Arttı
Bu Gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Eskiden Başımıza Sadece Taş Yağardı
Ağaçta Kalan Kedileri Kurtarma Operasyonları
Akıl Tutulması Nasıl Oluyor
Yırttık Billahi Köşe Oluruz Artık
Veresiye Defterleri Ölmesin
Yeter Artık Gına Geldi Televizyon Programlarından
Şairlik Yazarlık İnsana Çoğu Zaman Para Kazandırmaz Şahsiyet Kazandırır

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelin Azıcık Bu Vatanı Sevin [Şiir]
Geceyi Tutuşturdum [Şiir]
Meyve Sepeti [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Gecekondu [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Şairler Ülkenizin Vicdanısınız [Şiir]
Gece Asıldı Yine [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.