..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > Ahmet Zeytinci
28 Haziran 2021
Kalemde Yorulur Yürekte Bazen  
Ahmet Zeytinci
Bazen kalemde yorulur, yürekte... Kendini tekrar eder durur insan zaman zaman yazılarında. El etek çekmek, dinlendirmek lazımdır kalemi yüreği ve beyni... Hayat sadece okumak ve yazmaktan ibaret değil. Sevdiklerimize de zaman ayırmalı ki aslında yazıların bir çoğunu da besleyen, insan ilişkileridir...


:DBB:
Arkadaşlarım bilirler, her gün yazı yazan bir insan değilim. Bazı zaman iş yoğunluğundan dolayı, edebiyattan uzak kaldığımızda oluyor. Hem okuyanı hem de yazanı yorar her gün bir şeyler karalamak zorunda olmak, böyle hissetmek kendini... Ne kadar da güzel yazıyorsanız yazın.

Tamam, edebiyat ve onun dallarından olan şiir, mutlaka çok güzel, çok faydalı bir olgu. Okumanın ve yazmanın hazzına vardı mı insan, kendini alamıyor bu işten. Nasıl ki sigara bir alışkanlıksa ’’Kötü de olsa’’ nasıl ki içki bir alışkanlıksa, kolay kolay bırakılmıyorsa, okumak yazmak da aynen böyledir. Sigaraya, alkole, genellikle çok küçük yaşlarda başlanır. Edebiyatta çok küçük yaşlarda girer kanınıza, ruhunuza... O güzel alışkanlığı edindiyseniz küçük yaşlarda, yaş ilerleyince, isteseniz de bırakamazsınız. Hem de gözlerinizin bozulması pahasına bile vaz geçemezsiniz...

Bazen kalemde yorulur, yürekte... Kendini tekrar eder durur insan zaman zaman yazılarında. El etek çekmek, dinlendirmek lazımdır kalemi yüreği ve beyni... Hayat sadece okumak ve yazmaktan ibaret değil. Sevdiklerimize de zaman ayırmalı ki aslında yazıların bir çoğunu da besleyen, insan ilişkileridir...

İki sınıftır bana göre edebiyatın hizmetkarları. Bu işten kalemi ve kelamı ile para kazananlar bir de bizim gibi hobi olarak yapanlar. Edebiyatı paraya tahvil etmek o kadar kolay değildir. On binlerce kitap okumak lazımdır daha öncesinde. Binlerce sayfa yazmış olmak lazımdır, bir yerlere gelmek, adı anılmak için.

Kitapları çıkmış bir çok şair ve yazarın çok azı bu işten tatminkar bir para kazanmıştır. Hele de bu İnternet ortamında her önüne gelenin şair ve yazar diye anıldığını düşünürseniz...

Günümüzde kitap bastırmak çok da zor değil. Koyun cebinize 1500-2000 Lira bir sürü tanınmamış yayın evi var. Sizin de bir kitabınız olur illaki... Ancak amaç bu olmamalıdır. Bir yerlere gelmek istiyorsanız, mutlaka ciddi edebiyat otoritelerinden de kabul görmeniz lazımdır.

Şair ve yazarların mantar gibi bittiği İnternet ortamlarında, dikkat ederseniz yazı ve şiir kalitesi de yerlerde sürünüyor kimi zaman. Tabi ki burada sağlam yazı ve şiirleri, şairleri diğerlerinden ayırarak söylüyorum, herkes üstüne alınmasın...

Eser ekleme sınırı olmayan bir çok edebiyat sitesi var da var olmaya, hayır anlamıyorum yirmi tane birden otuz tane birden şiir ya da yazı girdin mi egon tatmin oluyor mu? Yazmak soylu bir eylemdir, sabır vardır içinde, yorulmak vardır, emek vardır, alçakgönüllü olmak vardır. Her insan yazdığı güzel olsun, kötü olsun, kimseler beğenmese de kendini az çok beğenir. Narsisizm az da olsa olmalı her insanda, ama aşırısı oldu mu, doğru psikologlara çevirin yönünüzü... Edebiyat Siteleri tam tedavi etmeyebilir sizleri...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazan Okuyandan Çok
Edebiyat Parçalanmaz
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Bu Yazıda Dayak Yerleştirme Bulunmaktadır
Zahmetli İşler Bunlar
Araş Nedir
Hakkını Helal Et
Bir Kere Giyer
Hay Ben Sizin Pet Şişenizi
Trafikteki İçsel Tepkilerimin Dışa Vurumu
Vatan Satılır Hem de Çok Ucuza
Tuvaletsel Durumlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Uyanış [Şiir]
Ülkemden Umudum Var [Şiir]
Her Şey Paramı Be Amca [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Yaşadık Biz Bunları [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Uzak Şehirlerin Namuslu İnsanları [Şiir]
Çoğu Zaman [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.