..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Osman AKTAŞ
5 Eylül 2021
Temel (Siz İç) Güdü  
Osman AKTAŞ
Biz bülbülü hep gül dalına yakıştırır, ötüşünü de göksel sözlere benzetiriz. Ruhumuzu okşar bu birliktelik. Bülbülün ötüşü ile gülün kokusundaki o mistik ahenk, sanki sevgililerin sarılmasından duyulan haz olur doldurur içimizi.


:FFG:
Biz bülbülü hep gül dalına yakıştırır, ötüşünü de göksel sözlere benzetiriz. Ruhumuzu okşar bu birliktelik. Bülbülün ötüşü ile gülün kokusundaki o mistik ahenk, sanki sevgililerin sarılmasından duyulan haz olur doldurur içimizi.

Halk arasında söylenen bir atasözü var, "Bülbülü altın kafese koymuşlar; bülbül ‘Ah vatan, vah vatan’ demiş. Bülbülü serbest bırakmışlar, uçup gitmiş ve takip ettiklerinde bir çalıya konmuş. Bülbül ‘İşte benim vatanım’ demiş” diye anlatırlar.

Bir hikâye daha var bülbül ve gülle ilgili. Bu hikâyede de bülbül güle aşıktır ve ondan kendini uzak tutamaz. Gül ise bülbüle aşık değil, ama faydalanmak isteyen bir varlıktır. Gül, bülbüle kendisine daha çok yaklaşmasını, hatta sarılmasını ister. Bülbül öyle büyük bir aşkla güle bağlıdır ki, söyleneni yaparken yüreğine batan dikeni hissetmez. Bülbülün kanı bitinceye kadar gül, bülbülü oyalar. Sonunda bülbülün kanı biter ve bülbül gül dalından ölmüş olarak düşer. Bülbülün kanı ile boyanan gül göz kamaştıran muhteşem bir renge dönüşmüştür.

Gerçekte de acaba bülbül ve gül aynı mıdır?

Bülbül sesi çok güzel, ruhu dinlendiren, küçücük ve aptal bir kuş. Gül dalına konar mı? Evet. Çalıya konar mı? Evet, bir kaya üzerine konar mı? Evet. Hatta Anadolu'da "Tezek" denilen hayvan dışkısından yapılmış yakacak yığını üzerine konar mı? Evet.

Demem o ki, insan neyi nasıl görmek ve bilmek istiyorsa, her şeyi o kalıba sokmak istiyor. Oysa doğa kendi şartlarını insan algısına göre oluşturmuyor. Öyle olsa, sekiz küsur milyar insanın duygusu, doğayı bugünkünden daha harap bir duruma getirirdi.

Biz kendimizi de, doğayı da, duygu ve düşüncelerimizi de irademizi es geçmeden özgür bırakmalıyız ki, denge bozulmasın.

Her hikâye bir ders, ama biz neden ders aldık ki... Biz derse ders vermeye kalıyoruz. Güneşi bile psikolojik durumumuza göre yönlendirmek istiyoruz.

Sevmek, Allah'ın doğaya bahşettiği en büyük nimet. Oysa biz narsist tutumlarımızla bu muhteşem duyguyu da çarçur ediyor, hakkı hak edene vermiyoruz; ya almak istemeyene zorla vermek istiyoruz, ya almak isteyenden türlü yol ve yöntemlerle esirgiyoruz.

Ben, artık bülbül ve gül gibi birbirini yıpratan aşklarla değil, birbirini anlayan, birbirini ihmal etmeyen, birbirini kullanmayan ve narsist duygulardan uzak bir aşkla seven kimseler olalım, derim. Ama bilirim ki, bu ben dahil kimsenin işine gelmez.

Âşık Sümmani bir deyişinden bakın bunu ne kadar güzel dillendiriyor.

"Acep ne şekilde bu gurbet eller,
Yar peşine gitsem bana ne derler,
Herkesin bağında öter bülbüller,
Ben gülüm, bülbülüm dalımda değil.

Bülbül olsam daldan dala uçmazam,
Haram olsun, yad ellere göçmezem,
Candan geçer, ikrarımdan geçmezem,
Velâkin irade elimde değil."

Pahalı bir yalnızlığı, ucuz bir kalabalığa tercih etmek... İçimizdeki fırtına, yine içimizdeki kalıntıları savurup temizler mi? Yeniden aynı görkemli acılardan birer saray yapalım, bin yetmiş bir odalı olmasa da...

5 Eylül 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk
Aşkın Tarifi
Sevgi Ya da Aşk Algısı
Eros'a Rekabet
Sarı Gelin
Kendimle Empati Kurmak
Bir İşgalin Eşkâli
Aşk da Bir Feraset Olmalı
"Sevme Sanatı"
Hasar Tespit Raporu

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Korkma Sönmez... "" Şairi
Bugün 23 Nisan
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek
Hapı Yutmak
Bir Tutkudur Şiir
Köşebent

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Öğretmen Bariyer Basamakları [Eleştiri]
Semazen Dönüşü [Eleştiri]
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı [Eleştiri]
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu [Eleştiri]
"Nato Mermer, Nato Kafa" [Eleştiri]
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi [Eleştiri]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.