..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızlık güzel birşey, ama birilerinin yanınıza gelip yalnızlığın güzel birşey olduğunu söylemesi gerekir. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Sanat ve Sanatçılar > Ahmet Zeytinci
16 Aralık 2021
Asıl Yetenek Kim  
Ahmet Zeytinci
İzniniz olursa eğer, ben de milletimin üstün yetenekli insanlarını gözlerinizin önüne sereyim. Altıyüzlira civarında asgari ücret alıp, ailesini bu ücret ile geçindirmeye çalışan bir işçi, sorarım size bu vatandaşlardan daha mı az yetenekli? Daha bitmediiii durun bakalım. Devlet dairesinde basit bir memur olup da üçyüzmilyarlık villlada oturan, aynı zamanda altında son model mersedesi olan bir memurmu bunlardan daha az yetenekli?


:CJD:
Televizyonlarda bir iki senedir, bildiğiniz gibi, ''Yetenek Sizsiniz'' adlı show proğramı ve yarışma türü bir izlence var. Bir sürü değerli arkadaş sesinin güzelliğinden tutunda sihirbazlığa kadar, elinde avucunda hangi yeteneği varsa millete gösteriyor. Aralarında çok üstün yeteneklere sahip olanlar olduğu gibi, saçma sapan şeyler yapıp milleti kendine güldürenlerde var.
İzniniz olursa eğer, ben de milletimin üstün yetenekli insanlarını gözlerinizin önüne sereyim. Altıyüzlira civarında asgari ücret alıp, ailesini bu ücret ile geçindirmeye çalışan bir işçi, sorarım size bu vatandaşlardan daha mı az yetenekli? Daha bitmediiii durun bakalım. Devlet dairesinde basit bir memur olup da üçyüzmilyarlık villlada oturan, aynı zamanda altında son model mersedesi olan bir memurmu bunlardan daha az yetenekli?
Adam parayı herkesin önünde yakıyor, ıslatıyor, sonrada başka bir yerden ortaya çıkarıyor. Hıh!!!O da yetenek mi sanki. Bizim kodamanlar onun gibi binlerce milyonlarca doları, euro'yu bir dakka da buhar ediyor kaybediyorlarda, dünyanın herhangi bir ülkesinde parayı kimse bulamıyor.
Yine yetenekli arkadaşlardan biri, ipin üstünde dengeli bir şekilde yürümeye çalışıyor. Allahaşkına o da yetenek mi? Gelsinde bizim çukur dolu, bir sürü engeller ile dolu caddelerimizde, sokaklarımızda yürüsünde görelim.
Bazısıda taklit hastası kendini o yönde geliştirmiş. Eski başbakanlarımızın, ya da komedi oyuncularımızın taklidini yapıyorlar. Onların taklidini zaten hergün, çocuklarda yapıyor çok zor birşey değil onları taklit etmek. Başımızda yeteneksiz yöneticiler olduğu müddetçe, taklitleri de, karikatürleri de her zaman yapıla gelecektir. Gırgır dergisinin dünyanın sayılı dergilerinden biri olduğu dönemi hatırlayın, Türkiye'nin sürekli koalisyonlarla yönetildiği, politik kaosun olduğu, ekonomik krizlerin bol olduğu dönemlerdir...Burada şu sorunun sorulması gerekir. Asıl yetenek kim?Benim memleketimde şu sıralar tek bir yetenek var gibi gözüküyor. Mehmetçik ve onun değerli komutanları... Bütün insafsız saldırılara karşı cansiperane görev yapıyorlar vatan savunmasında. Bilgi ve yetenekleri üst düzey, en azından Ergenekon'un eski bir Türk Destanı olduğunu iyi biliyorlar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat ve sanatçılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Justin Bıeber Nasıl Yürür
Şairlik Yazarlık İnsana Çoğu Zaman Para Kazandırmaz Şahsiyet Kazandırır

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ağırlaştırılmış Muhabbet
Orta Tuzlu Türk Kahvesi
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz - 2 -
Sadece 8 Mart İle Yetinmeyin
Gorbi de Gitti
Bu Gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Hey Gidi Gençlik Parkı
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
Veresiye Defterleri Ölmesin
B Li Bir Yazı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ayrılalı Tam On Sene Olmuş [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Kocaman Bir Dağdır Baba [Şiir]
Yaraları Sarma İşi [Şiir]
Onlar Yaşıyordu Biz Yazıyorduk [Şiir]
Sevap Bonusu [Şiir]
Bir Bardak Demli Çay [Şiir]
Ölümden Asla [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.