..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yazar yazı yazmayı başka insanlara göre daha zor yapan insandır. -Thomas Mann
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
20 Mart 2022
Soba Yakma Sanatı  
Ahmet Zeytinci
Soba zaten yılların sobası her tarafı dökülüyor. Önce kömür üstüne biraz odun, biraz çıra. Kibritler elimizde de elimizde olmaya, ıslak meretler. Bu kibritlerle sobayı herhalde öğlen namazına varacağımız zaman yakarız, belki de ikindiye bile kalır... En iyisi bir yerlerden çakmak bulmak. Öyle ya, bu devirde kibrit mi kaldı?


:DBC:

Her şeyin sanatı var. Sevme Sanatı, aşk sanatı, futbol sanatı, yemek yapma sanatı, yalnızlık sanatı, şiir yazma sanatı... Bunlar olurda, soba yakmanın sanatı olmaz mı? Bal gibi olur... Sobada o kadar uğraşlarımıza rağmen yanarsa daha da bir güzel olur...

Sabah erkenden açtık mı dükkanı, sobanın da hemen yanması lazım kış günü... Velev ki yanmadı, dişlerimiz keman, burunlarımız zurna, yanaklarımız trompet çalarda, millete ücretsiz halk konseri verir, vermişliğimizle de kalırız...

Soba zaten yılların sobası her tarafı dökülüyor. Önce kömür üstüne biraz odun, biraz çıra. Kibritler elimizde de elimizde olmaya, ıslak meretler. Bu kibritlerle sobayı herhalde öğlen namazına varacağımız zaman yakarız, belki de ikindiye bile kalır... En iyisi bir yerlerden çakmak bulmak. Öyle ya, bu devirde kibrit mi kaldı?

Önce biraz dil dökelim sobaya. Öncesinde kömürü, odunu, çıraları, kağıt parçalarını tam tekmil yerleştirmişiz ki kaçarı yok, yok yani, olmaması lazım... ’’Canım sobam bak karnın acıkmıştır yine, aç bakayım ağzını da şu odunları kömürleri bir ham yap, ben de şak şak şak alkış tutayım sana, hemi benim canım.’’ Ne oluyor yahu! Kafayı mı yedim ben de sobayla konuşuyorum.

Dışarıda lodos var çokça... Yakarsın kibriti, pat diye söner, peşine bir daha, olmadı yine dene, bu gidişle kibrit fabrikasını zengin edeceğiz... Çakmakları deneyelim, denemesine de onlar niye inat ediyor çakmamakta hem de ’’Çakar çakmaz çakan çakmak.’’ bunlar... Ben anladım, anladım, üşüttüler ve de taş düşürdüler bu çakmaklar. Böbrek taşı değil canım çakmak taşı...

Dışarından yardım alsam. İtfaiyeyi ya da polis abileri çağırsam, gelirde sobamı yakarlar mı acep? Gelirler gelmeye de, ama sobayı değil de beni yakaralar gibime geliyor... İnternetten araştırmam lazım ’’En kolay soba nasıl yakılır.’’ diye... İllaki bunun bir kitabı olmalı... Bulup da yakamazsam o zamanda elektrikli bir alet bulup onunla ısınma yoluna gitmeli... O da olmadı yüreklerimiz sıcak be... Biz bizi ısıtırız evvel Allah...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Gün Ne Giysem
Dış Mihraktan Biriyle Röportaj
Sonunda Koyunların Davranışı Anlaşıldı
Hikaye Bu Ya Ferhat ile Şirin Kavuşmuşlar
Okumayı Öğrenmeyi O Kadar Seviyorum ki
Bir Garip Hasbihal
Bir Kedi Korkuyordu
Üç Beyaz Evde Olmadı mı Çıngar Çıkar
Bayandan Az Kullanılmış
Bebeler Hangi Takımı Tutuyorsa Ben de O Takımdanım

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Karınca Kararınca
Biri Baharat mı Dedi
Ay Em Ef Biraderler
Güzel Bir İnsan Patates Kızartması ve Gazoz
Çay Kaşıkları
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
Serbest Meslek
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Biz Niye Yaşıyoruz ki [Şiir]
Sıradan Bir Gündür [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.