..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Tayyibe Atay
20 Mayıs 2022
Eskiyi Çare Yaptım  
Tayyibe Atay
bahçeye ocak çatacağız!..:))


:AFA:
ocak tüpü 350 papel olmuş!..vay beh!..ne bu yahu!..çevir düğmeyi, çak çakmağı, yansın ocak sevdasına çok alışmıştık, şunun şurasında!..hem de bu sevdayı yıllar yılı yaşamıştık!..çok da mutluyduk açıkçası...ne oldu, nasıl oldu anlamadık ama; bir baktık, bu sevdayı kıskandılar!..düğmeyi çeviremez, çakmağı çakamaz, ateşi yakamaz duruma geldik!..geldik mi geldik ama; demokrasilerde çareler tükenir mi hiç; bulduk çaresini!..eşimle ben bahçeye ocak çatacağız!.dağ yakın nasılsa; çalı çırpı toplayıp, onlarla yemek yapacağız!.tencerenin dışı kararınca, bulaşık teli ile ovacağız!.umarım, sular kesilmez!.

tencere dedim de; onlar da çok garip kaldı!..açıyoruz kapağını, bakıyoruz içine; boş!..çünkü; yemek yapacak sebze, et, bakliyat alamıyoruz!.ne çok pahalandı mübarekler!..sanırsınız ki; kuyumcudan altın alıyorsunuz!..geçtim öyle kilo kilo almak; kilonun yarısını bile zor alıyorsunuz!.satıcı soruyor:

abla!..bu kadar yeter mi? yetmez demek zoruna gidiyor; yeter diyorsun ona!.
mesela pırasayı iki kök, hıyarı iki tane, ıspanağı yarım kilo, patatesi azami bir kilo alıyorsun!.patlıcana, bibere yan gözle bakıp, uzaklaşıyorsun oradan!..en ucuzu havuç!..çünkü, kırık!..geçenlerde bir kadıncağız, bir koca poşet dolusu havuç aldı!.herhalde dedim; et yerine havuç, papates yerine havuç, pırasa yerine havuç, kabak yerine havuç yiyecek!.😀yer mi yer; o da onun demokrasi çaresidir, ne bileyim ben!..

ve ett!.yanına hiç yaklaşılmıyor onun!..mübarek ateş!..nasıl da yakıyor insanı, anlatmaya kalksan anlatacak gibi değil!..insanın dili tutuluyor, üzerindeki etiketi görünce!..keşke diyorsun, paradan puldan, sayıdan matematikten falan anlamasaydım!.gerçi,pek de anlıyor sayılmayız ulusça, bu meretlerden!..hadi biz anlamıyoruz da; anlaması gereken kişi de anlamıyor açıkçası!..sanırım; etiketlerin küsurlu bölümünü okuyor sadece ve gördüğünü kuruş olarak algılıyor ki; hayat ucuz, ekonomi çok iyi diyebiliyor!..ah canım benim!..kıyamam sana!..😀pek de haksız sayılmaz bence!..

gerçekten, etiketlere baktığımızda bir garip sayılar var!.

mesela elma 9.95, muz 24.95, domates 29.95 gibi sayılarla karşılaşıyorsunuz!..aynen enflasyon rakamının yüzde 69,7 açıklandığı gibi bir şey işte!..😀 sanki etiketler TÜİK ile kanka olmuş!..

et dedim, başka başka şeyler anlattım, bağışlayın lütfen!..bu da benim kusurum olsun e mi!..söz veriyorum; bir daha et demeyecek, et yemeyeceğim!..ta ki; mayişim iki katına çıkana kadar!..çıkar mı, çıkmaz mı bilmiyorum yeminle!..belki de hiç vermezler, belli mi olur!..çünkü; toplanan vergilerle ödeniyor mayişlerimiz ya; vergilerimiz anlam veremediğimiz, bir türlü sırrına eremediğimiz, bir kaç adamla, kur korumalı mevduatlara gidiyor!..ha bir de; ülkemi istila eden göçmen ve kaçaklara!..dahası, Suriye topraklarına dikilen binalara gidiyor!..

başkaları da var ama,başım belaya girer sonra, söylemeyeceğim!..beklemeyin boşuna!..Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Marul
Hamdolsun!..
Sünnetimiz Var; Buyurun!.

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kalem Uçları
Rabbena Atina
Patetissstt!.
Mektup
Haylaşıyoruz
Yıkanmanın Jargonu
Patlıcan
Balerin Oldum
Üşüme Sen
Kışa Kümes

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Pankart [Şiir]
Kör Pencere [Şiir]
Kümbet [Şiir]
Çatal [Şiir]
Eskiden [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Tınaz 2 [Şiir]
Çoban 2 [Şiir]
Dudaklarım [Şiir]
Kapının Dışı [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Tayyibe Atay, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.