..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hayaller olmasaydı, umutlar dünde kalırdı. - Dolmuş atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
23 Haziran 2022
Hakkını Helal Et  
Ahmet Zeytinci
Kimler yazıp çizmedi ki seni... Kimler senin için günleri günlere ekleyip, bazı zaman geceler boyu uykusuz kalmadı ki? Bir sevgiliye giden yolda en büyük yardımcımızdın sen. Her ne kadar ucu yakılsa da o sevda şiirleri ile dolu mektupların, yine de o ateş sana ulaşmaz mektubun kıyısında köşesinde kalırdı değil mi?


:AFJ:
Hakkını helal et, bu güne kadar sana çok kötü çok vurdum duymaz şekilde davrananlarımız oldu affet. Affet bizleri, kadrini kıymetini bilmeyenlerden dolayı hepimizi aynı kefeye koyma. Biz seni çok sevdik zaman zaman hakkını veremesek bile...

Kimler yazıp çizmedi ki seni... Kimler senin için günleri günlere ekleyip, bazı zaman geceler boyu uykusuz kalmadı ki? Bir sevgiliye giden yolda en büyük yardımcımızdın sen. Her ne kadar ucu yakılsa da o sevda şiirleri ile dolu mektupların, yine de o ateş sana ulaşmaz mektubun kıyısında köşesinde kalırdı değil mi?

Ruhumuz sıkıldığında, içimiz burkulduğunda ya da çok mutlu olduğumuzda, kimi zaman kederlendiğimizde sığındığımız en güvenilir limandın sen. Orhan Veli’nin sığındığı gibi, Attila İlhan’ın sığındığı gibi, Nazım’ın sığındığı gibi, Karacaoğlan’ın, Pir Sultan’ın, Köroğlu’nun sığındığı gibi biz de sana sığındık o zor günlerde... Kapından hiç boş çevirmedin...

Hakkını helal et eyyyy Şiir! Hakkını helal et. Bizden yana da sana helal olsun, hem zaten bizim sen de ne hakkımız ola ki olsa olsa senin biz de hem de çokça, dağlar, denizler, ırmaklar kadar hakkın vardır... Bizim yüreklerimiz darken sen genişlettin... Bizim gönül gözümüz kapalıyken Tanrının da yardımıyla gönül gözümüzü sen açtın. Yazalım seni dedik zaman zaman, ilham beyler ile esin hanımlar sayesinde... Kimi zamanda kaçtın da kaçtın... Sahi be senin ağırlığın ne kadardır? Kaç okka, kaç dirhem, kaç ton gelirsin sen?

Ben ölçemesem de ağırlığını, senin ağırlığını şiirlerini yazıp da cehenneme postalanan diktatörler bizden daha iyi bilir. Senin ağırlığını bir ananın oğluna ağıtında gizlenen hüzünler daha iyi bilir. Senin ağırlığını cephede ki Mehmetçiğe moral vermek için beyaz kağıtlara duygularını inci gibi harf harf dokuyan şairler ve yağız delikanlı Mehmetçikler daha iyi bilir...

Dedim ya, hakkını helal et bizlere Şiir... Zaman zaman çok kötü, azıcık kayda değer bile olmayan dizeler yazıp da yayınladıysak, acemiliğimize, toyluğumuza ver. Okumayı ve yazmayı bir arada götürmeyenleri de ki varsa böyle birileri yerden yere vur haklı olarak, inan gıkları bile çıkmayacak. Sen ki bizi insan olarak sevdin, sen ki bizi yücelttin hala da yüceltiyorsun o zaman seni de yürekten, dolu dolu sevenler, yazanlar çizenler iki cihanda aziz olsun... ’’ Şuara’’ ki şairler demek, yüce kitabımız Kur’an dan da bir suredir aslında, gel de ilhamlarla esinlerle, bir ömür güzel geçsin dizelerin o unutulmaz faslında...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Aşk Birlikteliği mi Yoksa
Böyle Gösterişlere Gerek Yok
Milli Takıma Tavsiyeler
Yaparsın da Nasıl Yaparsın
Yüreğimizi de Yakmayın
Direksiyon Hakimiyeti Kayıtsız ve Şartsız Düşünceli İnsanların Olmalı
Tuvaletsel Durumlar
Alçak Dağlar Ben de Yüksekleri Babamda En Yüksekleri Dedemde
Kabak Çekirdeğine Yapılan Zamları Protesto Ediyorum

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Kurtların Yavruları
Yapmayın İnsanı Yalnızlaştırmayın
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Ünlü Türk Düşünemezleri
Çok da Şeyimizdeydi
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür
Boynuzdan Nasıl Kurtulursunuz
Uyusun da Büyüsün Niiinniii

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
- Kör - [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Unutmadık Seni Ahmet Hoca [Şiir]
Derde Düşünce Şair [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.