..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...Ve hepimiz az ya da çok rüyacı değil miyiz!" -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler > Ahmet Zeytinci
10 Temmuz 2022
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür  
Ahmet Zeytinci
İşte o gün, o karanlık 11 Temmuz 1995 günü Birleşmiş Milletlerin ya da kod adıyla ’’Birleşmiş İlletlerin’’ benim gözümde, bittiği gündür... Bizler ki Müslümanlar olarak hiç bir zaman, kadına, çocuğa, silahsıza, aman dileyene, ateş etmemişiz, bizler ki bu alçaklıkları çoğu zaman yaşamışız, geride şehitler bırakmışız, sakın ola sevinmeyin Sırp Canileri ve Hollanda’nın yalaka askerleri bunun sizin için çok acı sonuçları olacak hem dünyada, hem de ahirette...


:AGG:

’’Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı - 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 - Bosnalının Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır.’’

İşte o gün, o karanlık 11 Temmuz 1995 günü Birleşmiş Milletlerin ya da kod adıyla ’’Birleşmiş İlletlerin’’ benim gözümde, bittiği gündür... Bizler ki Müslümanlar olarak hiç bir zaman, kadına, çocuğa, silahsıza, aman dileyene, ateş etmemişiz, bizler ki bu alçaklıkları çoğu zaman yaşamışız, geride şehitler bırakmışız, sakın ola sevinmeyin Sırp Canileri ve Hollanda’nın yalaka askerleri bunun sizin için çok acı sonuçları olacak hem dünyada, hem de ahirette...

Utanmadan, sıkılmadan, adeta Müslümanlarla alay edercesine, o tarihte görev yapan Hollandalı zibidilere de madalya takıyorsunuz... Siz merak etmeyin sakın, Rahman ve Rahim olan Allah onlara ateşten madalyalarını çoktan taktı...

Savaştan önce tahmini nüfusu yirmidörtbin olan şehir, diğer bölgelerden de gelenlerle altmış bin civarına gelmişti... Srebrenitsa açlık ve hastalıklarla mücadele eden adeta bir toplama kampına dönüşmüştü... Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından, koruma gerekçesi ile toplanmıştı... Ratko Mladiç komutasında ki Sırp Güçler saldırılarını sıklaştırınca Hollanda Barış gücü ’’Neyin gücü oldukları belli zaten, tescillenmiştir alçakların.’’ komutanı Thom Karremans’dan toplanan silahların kendilerine geri verilmesini istediler. Tabi bu istek Hollanda Barış Gücü Komutanı tarafından reddedildi... Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar.

Srebrenitsa, İkinci Dünya Savaşından beri 20. Yüzyılda yaşanan en büyük soykırım ve Müslüman Katliamı olarak tarihe geçti. Unutmadık seni Ratko Mladiç, unutmadık seni Radovan Karadziç ve tabi Müslümanlar katledilirken Sırplarla kadeh tokuşturan şerefsizin de en şerefsizi Hollandalı Komutan, seni de unutmadık...

Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı, 2007’deki kararında, Srebrenitsa ve civarında yaşananları "soykırım" olarak nitelendirdi. Sırp komutan Ratko Mladic, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (ICTY)’de kasım ayında sonuca bağlanan davada, aralarında Srebrenitsa Soykırımının da bulunduğu birçok suçtan müebbet hapse mahkum edildi. Aynı mahkeme, 2016’da sonuca bağladığı davada, ’Bosna kasabı’ olarak bilinen Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’e Srebrenitsa soykırımı dahil 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme ayrıca, Srebrenitsa soykırımındaki suçları nedeniyle eski Sırp general Radislav Krstic’i 35 yıl, Vidoje Blagojevic’i 15 yıl, Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara’yı ömür boyu, Drago Nikolic’i 35 yıl, Ljubomir Borovcanin’i 17 yıl, Vinko Pandurevic’i 13 yıl, Radivoje Miletic’i 19 yıl, Milan Gvero’yu 5 yıl hapse mahkum etti. Bosna Hersek Mahkemesinde görülen davada ise 13 Temmuz 1995’te bine yakın Boşnak sivilin öldürülmesiyle suçlanan Milorad Trbic, 30 yıl hapse mahkum edildi. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı. Eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Milosevic de Srebrenitsa’daki soykırımla suçlanmış ancak ICTY’deki yargılanması devam ederken tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamını yitirmişti.

Tabi bu cezalar şehit olan Bosnalı Kardeşlerimizi geri getirmese de az da olsa Müslümanların, yüreklerimizin soğumasına yardımcı olmuştur. Buradan tekrarlayalım, ’’Birleşmiş İlletlere’’ hele de işin içinde taraf olarak Müslümanlar varsa, kesinlikle güvenmeyelim, kendi göbeğimizi kendimiz keselim... Aynı haltları yemeyeceklerini kimse garanti edemez... Bosnalı aziz Şehitlerimizin, kardeşlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın savaş ve afetler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım
Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı
Böyle Geri Zekalı Televizyon Kanallarımız Var
Her Zamankinden Daha Çok İhtiyacımız Var Barışa
Aman da Ne Güzel İnsanlar Ölüyor Diye Göbek Atıyor Alçaklar
Biz Durduracağız Savaşları Edebiyatçılar

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Kurtların Yavruları
Yapmayın İnsanı Yalnızlaştırmayın
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Ünlü Türk Düşünemezleri
Çok da Şeyimizdeydi
Aşk Birlikteliği mi Yoksa
Boynuzdan Nasıl Kurtulursunuz
Uyusun da Büyüsün Niiinniii

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
- Kör - [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Unutmadık Seni Ahmet Hoca [Şiir]
Derde Düşünce Şair [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.