..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paranız varsa toprak alın. Artık üretmiyorlar. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
23 Ağustos 2022
Dünyanın En Gereksiz Bilgileri  
Ahmet Zeytinci
Kaydedilmiş en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniye imiş... Ağırdır tavuklar öyle kolay kolay uçamazlar, ama her ne hikmetse bu tavuk havalanmış ve de 13 saniye havada kalmış. Kim bilir belki de Guiness Rekorlar Kitabına girmek için mi bu uçma ve havada kalma denemesini yaptı acaba? Belki de horoz aşık olmuş buna bu da o horozu değil de başka horozu seviyorsa, vermeyeceğim sana gönlümü, ben başka horozu seviyorum, deyip de ondan mı kaçtı kaçarken de uçtu acaba?


:AAJ:
Evet böyle bilgiler de var... İngilizlerin en meşhur devlet adamlarından birisidir Winston Churchill dünyaya bir kadınlar tuvaletinde gelmiş. Çok pahalı bir hastanede doğmuş olsa ne olmasa ne? Netice de yaşamış ve de kendince ama iyi ama kötü dünyaya bir şeyler katmış...

Dünyada ki tavuk nüfusu insan nüfusundan fazlaymış. Acaba onun için mi kesip kesip yiyoruz tavukları, piliçleri, nüfuslarımızı onlar ile eşitlemek için...

Kaydedilmiş en uzun süre uçan tavuk rekoru 13 saniye imiş... Ağırdır tavuklar öyle kolay kolay uçamazlar, ama her ne hikmetse bu tavuk havalanmış ve de 13 saniye havada kalmış. Kim bilir belki de Guiness Rekorlar Kitabına girmek için mi bu uçma ve havada kalma denemesini yaptı acaba? Belki de horoz aşık olmuş buna bu da o horozu değil de başka horozu seviyorsa, vermeyeceğim sana gönlümü, ben başka horozu seviyorum, deyip de ondan mı kaçtı kaçarken de uçtu acaba?

Çakmak kibritten önce icat edilmiş. Bu da gereksiz ve de insan hiç bir faydası olmayan bilgi belki ama ne yapalım işte yazmışlar birileri bir yerlere... Bir zaman ’’Çakar çakmaz çakan çakmak.’’ diye de bir reklam vardı televizyonlarda Tokai miydi neydi markası da...

Rusların Hükumet gelirlerinin yüzde on kadarı votka satışlarından sağlanıyormuş. Meşhurdur Rus Votkası da, seven var sevmeyen var. Bizimkiler rakıcı ve biracı biz de pek gitmez votka. Aslan sütü de derler rakıya. Rusların aslan sütü de votka olsa gerek... Ruslar içiyor devlet para kazanıyor... Ama içince de çekilmiyorlar bu Ruslar, hoş içmeyince de çekilmiyorlar...

111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321 Bu işlemi yaparsanız birden dokuza ve sonrasında da dokuzdan bire kadar sayılar sıralı olarak sonuç ortaya çıkıyor. Yahu adamım bunu bulmak için kim bilir ne kadar zaman harcadın, ne kadar kafa patlattın?

Devekuşlarının gözleri beyinlerinden daha büyükmüş. Aslında yumurtası da eti de yenen bir hayvan devekuşu... Ne göz varmış bu deve kuşlarında da... Dünya gözü ile her bir şeyi görüyorlar demek ki... Bir de şu kafalarını kuma gömmeseler, hadi onlar gömüyor da, insanlarda bazı zaman deve kuşları gibi kafalarını kuma gömmeseler...

Daha neler var neler, gereksiz bilgiler dolu hem bize, hem de başka kimselere bir kuruşluk faydası olmayan. Olsun gereksiz ise de yine de bilgi bilgidir... Bakarsın bir gün hiç umulmadık bir yerde bize faydası olur, olur mu olur...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Yapmayın İnsanı Yalnızlaştırmayın
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Ünlü Türk Düşünemezleri
Boynuzdan Nasıl Kurtulursunuz
Emekli Muhabbetleri
Yersen Kredisi Bile Var
Araş Nedir
Direk Dansı Ustalık Belgesi
Hay Ben Sizin Pet Şişenizi

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Kurtların Yavruları
Çok da Şeyimizdeydi
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım
Aşk Birlikteliği mi Yoksa
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür
Uyusun da Büyüsün Niiinniii
Bir Dokunabilseydik Keşke
Süper Güçlerin Rekor Denemeleri
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
- Kör - [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Unutmadık Seni Ahmet Hoca [Şiir]
Derde Düşünce Şair [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.