..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
31 Ekim 2022
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6  
Bayram Kaya
Doyma hali zamanla ve türlü enerji sarfları nedenle eksilir. Boşalır. Bileşenlerine ayrışır. yani eksilme; boşalma, acıkma olarak ayrışır. Her iki tür belirme uyarılmış iyon hareketidir. İyonize eylemler seçme ayıklama yapacak çekme-itme yapmanın iyon hareketine dönüşürler.


:AHF:
Kolektif alan içinde kişi üzerinde bulunan beş baskı kolektif kuvvet tarafından ayrıştırılır. Ayrıştırma işi kişi ve kişiler üzerinde 4 tane oyuk gerilimi ortaya çıkarır. Ayrıştırma işini yapan bu kuvvet temel baskıları ayrıştırır. Parçaları gerer. Sündürür.

Gerilen sündüren etki hem kalan oyuk alanı üzerindeydi. Hem hareket edip giden yük hareketi dediğimiz yükümlülükle, sorumluluk taşıyan organisasyon içindeki kişiler üzerindeydi.

Eylemin yönü bir organisayondan diğer her bir organizasyona doğru, kolektif alan içindedir. Kişi üzerinde alınıp organizasyonlar üzerine bindirilen her bir parça, suya hasret hayat gibi geride kalan oyuk alana doğru uyarılmış; geri gönderili bir polar yük eylemidirler.

Yük eylemi geri dönenmeden önce üzerine yüklenen kolektif etkili kuvveti, karşı organizasyonun içinde bırakır. Organizasyon içinde bırakılan enerji o organizasyonda iş üreten enerjidir.

Böylece kolektif alan içindeki beş parçanın her biriyle bir iş bölüşümü yaratıyordunuz. Bu ş bölümü sayesinde siz dinlenirken, siz eylenip, uykudayken; diğer organizasyonlar üretiyordu.

Onlar dinlenip uyurken de siz üretiyordunuz. Kolektif etki nedenle "üretim süreci" hem sizinle hem sizin dışınızdaki nedenlerle, düzenli bir çevrim içine sokuluyordu.

Parçalı durumlu iş paylaşan girişme kişiyi kolektif ortamın içine katıyordu. Kişi üzerinde oluşan boşluk alanlar kişinin eksiği olup tamamlanması gereken beliriş ve seyredişlerdi. Her bir iş organizasyonları bu boşluk alanların doldurulmasına uygun davranış ve üretim olayının içindeydi.

Kolektif ortam kişinin eksiğine göre kişinin eksiklerini tamamlayıcı bağıl organizasyonlardı. Böylece kişi yöneylemleri ortama katılıyordu. Ortam içindeki parçalı ve uyarılmış yöneylemler birbirini çeken bağ organizasyonu olmaları nedenle, iyon hareketi gibi davranıyordular.

Her şey karşıtıyla, eksiğiyle veya zıddıyla birbirini tamamlayan bir ikili görünümle davranır. Acıkma doymayla tamamlanır. Doyma acıkmayla yöneylem olur.

Doyma hali zamanla ve türlü enerji sarfları nedenle eksilir. Boşalır. Bileşenlerine ayrışır. yani eksilme; boşalma, acıkma olarak ayrışır. Her iki tür belirme uyarılmış iyon hareketidir. İyonize eylemler seçme ayıklama yapacak çekme-itme yapmanın iyon hareketine dönüşürler.

İyon hareketi yapacağı seleksiyonlarla eksiğini tamamlayıp nötr bileşim olacaktı. Nötürlüğün bozulmasıyla ayrışma ve tekrar nötr olmakla yapılacak yeni bileşim bir süreçti. Bir çevrimdi.

Ayrışan süre durum sonrasında yerinde kalan uyarılmış oyuk hareketi sizin içinizde istek yapan duyguydu. Sizden ayrılıp giden ve kolektif kuvvet ile modüle edilmiş yük de "yöneyleminiz de" kolektif modülasyon nedenle eksiğini tamamlayacaak amaçtır. Hedeflidir. İçincedir.

Ayrışma sonrasında yerinde kalan oyuk alanlı acıkma belirten duygunuz, acıkma uyarmasıyla aktif olmuştur. Bu uyarılmayla oyuk hareketi eksiğini seçecek. Eksiğini kendisine çekecektir.

Dışa yönelen istek belirten uyarılmış amaç hareketli eyleminiz, dışta kolektif alan içinde hedefe doğeu modüle edilirler. Modüle edilen eylem hareketiniz karşı organizasyon içinde eksiği olan enerjiyi ve kendisini geri çağıran enerjiyi alır.

Enerji yüklenen amaç belirten iyon hareketli eylem, yerinde kalan oyuk hareketine tabi olarak; oyuk hareketine doğru, yani size doğru çekilir. Yüklü eylem dışta aldığı yükü oyuğun içine bırakır. Oyuk enerjiye doygun hale gelir. Eksiğini tamamlar. Tekrar ayrışıncaya kadar iyonik bileşimler (istekler) nötrleşir (söner-indirgenir).Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kopya Yapılar 1
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utanç 1
Sreç Başlatan Yapı 2
Kopya Yapılar 4
Kopya Yapılar 2
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 14
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 66
İttifaklar İrer Referans Noktasıydılar 80

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
ve Biz [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bayram Kaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.