..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En güzel özgürlük düşü, hapishanede görülür. -Schiller
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
9 Kasım 2022
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 16  
Bayram Kaya
Organize işler içine taşınan enerji, burada işe, uğraşa, olgu ve olayın gerçekleşmesine dönüşmekle bir sonuç ürün ortaya konur. Yükünü bırakan yük taşıyıcıları, gerisin geri ilk nötr duruma doğru çağrılırlar.


:BAB:

Kısacası bir özne kendi dünyası içindeki uyarıları ve uyartış tekrarlarını aklın da canlandırır. Öznenin kendi iç dünyası içinde yaptığı hayalde canlandırma işi karşılığını bu kes de dış dünyadan yaptığı deneysel hayallerle tamamlıyordu. İçteki canlandırma yine içteydi ama dıştaki eylemlerin hayaliyle “birleştirip tamamlıyordu”.

İşte kişi özelindeki bu tarz hayal kurmalar, tıpkı kişinin istekle yaptığı yöneylemleri gibi dıştan özneyi harekete geçirecek bir çekim ya da itme kuvveti olmakla “kişiye eklenen bir stres yük hareketi etkisiydi”.

Bu etki kişiyi kolektif alana doğru sürükleyecek olan kolektif bileşimin unsurlarından biriydi. Bu hayal unsurları önce bilinçsizce rast gele ve tekrarlı rastlantısal eylemli girişmelerin üzerine binecekti. Sonra da bu hayal unsurları dıştaki tekrarlı eylemlerin üzerine bilinçli bir şekilde modüle edilecektiler. Böylece kolektif alanlı, ortak kuvvet doğacaktı.

Alan, evrenin dokusunda vardı. Bir alan, indirgenip yükseltgenirdi. Kolektif bileşim eksiğiyle tamamlanan bir nötr oluştur. Kolektif bir alanda, kolektif kuvvet; istemli kişi yöneylemleri ve kişi hayalleriyle yükseltgenir. Kişiler eylemli enerji kolektif kuvvet üzerine stres yükler.

Böylece üzerine fazla enerji yüklenmiş stresli kolektif kuvvet, nötr durumlu bileşimden ayrışır. Kolektif alan birbirini destekleyen bileşim ve ayrışımlardan müteşekkildi. Alan içindeki kişi bu bileşen ve ayrışan (dolup-boşalan) unsurlar üzerindeki yük hareketine kendi istem ve hayalleri bindiriyordu.

Nötr durum birbirini tamamlayan oyukla yük akışı olan parça unsurlar bileşimidir. Bileşim nötrlüğü bileşimi ayrıştırmakla bozulur. Ayrılanları birleştirmekle nötrlük yeniden sağlanır.

Kolektif kuvvete bir istek ya da bir hayal gücü enerjisi bindirdiğinizde yük akışına stres ya da fazla enerji yükleneceğinden nötrlük bozulur. Nötr durum, bozulan nötrlük nedenle oyuk ve yük akışı verip ayrışır.

İşte kolektif özne ayrışan ve nötrlüğü bozulan bu yük ve oyuk hareketi üzerine türlü istek bindirişleri yapar (yazılım modülasyonları uygular).

Ayrışan bir nötr durumun, bileşim bağı kopar. Bağı kopan nötr durum içinde boşalan yük hareketi üzerine yapılacak her bindirişle bir enerji taşınması başlar.
Modüle edilmiş taşınan enerjiyi kolektif kuvvet varacağı yere kadar korur ve kontrol eder. Kolektif bir alan içinde enerjinin varacağı yer organize olmuş iş öbekleriydi (sektörlerdi).

Organize işler içine taşınan enerji, burada işe, uğraşa, olgu ve olayın gerçekleşmesine dönüşmekle bir sonuç ürün ortaya konur. Yükünü bırakan yük taşıyıcıları, gerisin geri ilk nötr duruma doğru çağrılırlar.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kopya Yapılar 1
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utanç 1
Sreç Başlatan Yapı 2
Kopya Yapılar 4
Kopya Yapılar 2
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 14
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 66
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
ve Biz [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bayram Kaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.