..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci




13 Kasım 2022
Emekli Muhabbetleri  
Ahmet Zeytinci
Vayyyy! Demek Bağ Kur emeklisisin. Kaçıncı basamak? Sana ne, sana neeeeeee! Kaç lira alıyorsam alıyorum. Allah devlete zeval vermesin, alıyoruz işte bir şeyler. Sen de SSK emeklisisin, ben sana soruyor muyum, kaç lira alıyorsun diye... Emekliyiz işte, emekleye emekleye yaşamaya çalışıyoruz, daha var mı ötesi... Yetiyor mu maaşımız? Yetiyor ya da yetmiyor, işte bir şekilde yetirmeye, kimselere muhtaç olmama gayretindeyiz.


:AAI:
Emekli misiniz? O zaman zırt pırt bu sorulara muhatap olacaksınız. Kaçın kaçındansınız, hangi basamaktan emekli oldunuz ? San ne beraber mi yiyeceğiz emekli maaşını? Bitmez bu emeklilerin emeklilere, birde, normal vatandaşların emeklilere soruları. Daha neler neler...

Nerede çalışıyordun? Ha iyi bizim de orada bacanak çalışırdı aynı yerde. İyi de bacanağını filan tanımıyorum. Tanımak zorunda mıyım? Üç bin kişi var aynı kurumda. Hem ben emekli olalı on altı sene oldu kimse kalmadı eskilerden. Böyle sürer gider bu muhabbetler.

Vayyyy! Demek Bağ Kur emeklisisin. Kaçıncı basamak? Sana ne, sana neeeeeee! Kaç lira alıyorsam alıyorum. Allah devlete zeval vermesin, alıyoruz işte bir şeyler. Sen de SSK emeklisisin, ben sana soruyor muyum, kaç lira alıyorsun diye... Emekliyiz işte, emekleye emekleye yaşamaya çalışıyoruz, daha var mı ötesi... Yetiyor mu maaşımız? Yetiyor ya da yetmiyor, işte bir şekilde yetirmeye, kimselere muhtaç olmama gayretindeyiz.

En güzel emekli maaş zammını rahmetli Erbakan Hoca’nın zamanında almıştık, şimdilerde onun gibi zam yapan olmadı, olmadı vallahi... Haklısın, biz o zaman daha emekli olmamıştık, prim ödüyorduk, şakır şakır.

Sen Emekli Sandığı emeklisisin, kıdem tazminatı da almışsındır. Aldım, aldım, onu da almaz olaydım. Bu kadar zırt pırt, her görüşte bunu soracağını bilseydim almazdım. Bir daha dünyaya gelip de emekli olursam, kıdem tazminatı almayacağım, sırf sen sormayasın diye...

Ne güzel hem kendin, hem de babandan emekli maaşı alıyormuşsun. Kocayı boşamışsın ama, aynı ev de oturuyormuşsunuz. Oluyor mu öyle? Biraz fazla uyanıksınız siz galiba... Komşular ya da birileri ihbar etmezse sıkıntı yok. Resmi nikahtan boşandık da imam nikahımız duruyor. Öyle de oluyor o zaman...

Yetmiyor değil mi maaş? Yetiyor ya da yetmiyor, kimi ilgilendirir? Yetiyorsa çok şükür, yetmiyorsa da kimselerden borç istemedim, ona da şükür. Az alıyoruz diye de hiç bir zaman yaşadığımız topraklara ya da devlete küfretmedim de küsmedim de... İşte böyle genelde emekliler arası muhabbetler...



Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hiç İncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı
Ünlü Türk Düşünemezleri
Zahmetli İşler Bunlar
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Boynuzdan Nasıl Kurtulursunuz
Dünyanın En Gereksiz Bilgileri
Direk Dansı Ustalık Belgesi
Araş Nedir
Yersen Kredisi Bile Var

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yasak Ayva Yenir mi
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Süper Güçlerin Rekor Denemeleri
İçimden Yüzlerine Karşı
Kurtların Yavruları
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Srebrenitsa 11 Temmuz 95 Birleşmiş Milletlerin Bittiği Gündür
Çok da Şeyimizdeydi
Yeni Silahların Denenmesi İçin İnsanların Ölmesi Lazım
Aşk Birlikteliği mi Yoksa

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yine de Kötü Sayılmaz Günlerimiz [Şiir]
- Kar - [Şiir]
Şiir Elinizden Bir Kere Tuttu Mu [Şiir]
Ayrılalı Tam On Sene Olmuş [Şiir]
Burası Karadeniz [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Emperyalizme Sesleniş [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Rahmetti Bunun Adı [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.