..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuş olmayı istediği ancak kimsenin okumayı istemediği eserdir. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
25 Kasım 2022
Kopya Yapılar 1  
Bayram Kaya
Hiç kuşkusuz ki canlı veya cansızlar nötr durumuyla en az bir enerji tüketimi içinde olurlar. Evrendeki yıldızlar, kara delikler gibi enerjisi çok çok artmış enerji öbekleri, nötr veya düzenli yapıların enerji verici beslenim kaynağıdırlar.


:AHD:
Kopya Yapılar
1
Tekrarlı hareketler doğanın işleyiş biçimidirler. Örneğin, dalga hareketi, frekans yinelemesi ya da frekans dalgası, müzik sesi nota, renk, manyetizma, ışık vs. bu gibi tekrarlı kopya hareketlerdendir.

Tekrarlı hareketler aksar ve tekrardan yine eski aksaksız tekrarlarına dönebilirler. Periyodik tekrarlar, hareketin bir çeşit nötr potansiyel durumudurlar. Her aksak hareket tekrarı periyodik bir nötr durumla yoluna devam eğilimindedir.

Akarsuyun belli bir tekrarlı ve niceli hareketi dere yatağını oluşur. Bir dokumacının belli tekrarlı hareketler birikimi dokuma veya halı, ya da kilim gibi ürünleri ortaya kor. Tekrarlar zaman, hareket periyotlarıdır.

Tekrarlar nicelikseldir. Niceliksel birikimler beli bir aşama sonrasın da halı, kilim, dokuma, dere yatağı, frekans sayısı, nota gibi nitelik değişmesine uğralar.

Bu tekrarları sayılarla örneklersek 0,1 bir gibi bir sayının on kez tekrarı 0,1+0,1+0,1+0,1+0,1+0,1+0,1+0,1+0,1+0,1= 1 rakamı gibi nitelikli bir sayı sıçramasına dönüşür. Ya da düzgün sıralı 4 erli, her bir 4 sıralı grup düzenli tekrarlar, görsel olarak kare gibi bir nitel şekli verir vs.

Benzer tekrarlardan oluşan dokuma bir halı dokunurken, arada bir ya yanlışlıkla ya bilerek kısa aralıklarla hatalı dokumalardan da oluşur. Hatalar ilk tekrarlar gibi olmamakla hatadırlar. Hatalar da hatanın periyodik benzerlerini veya benzemezler tekrarını verirler. Bu türden benzerler ve benzemezler tekrarı halıda nakış, deseni oluşur.

Bir de bakmışsınız ki rast gele oluşan hatalar ile daha düzgün periyota bağlı hata tekrarları halıda, çok güzel bir desen girişimini oluşurlar.

Halıdaki tekrarlardan doğan bazı bozukluklar gözle düzeltilir. İyi de hayatın içinde kendisini tekrarlayan kopya bozukluklarını kimin gözü düzeltecek? Kuşkusuz ki hiç kimsenin gözü. Kendi kendine düzelecek.

Periyodik niceliklerden oluşan halı gibi nötr bir nitelik, kesikli sürekli olan kendi periyodikliği korumak, periyodikliği sürdürmek, periyodiği devam ettirmek için enerji harcar.

Hayat için enerji çok pahalı bir maliyettir. Bu yüzden canlılık en az enerji harcayan bir durum içinde nötrdür. Canlılar nötr durumuyla o periyodik salınımlı niteliği ya da biçimlerini koruma eğilimindedirler.

Nötr bir potansiyel için gerekli olan enerji canlının denge durumudur. İçinde hata barındıran vücut hatanın da enerjisini karşılar. Bu durum canlı için daha çok yorulma daha çok enerji arama demektir. Canlı fazla enerji bulama ya da fazla enerji tüketme eğiliminden kaçınır.

Canlılar enerji maliyetinde kaçınmaktan ötürü düzgün salınan enerji tüketme tekrarları içinde daha kararlıdırlar.

Hiç kuşkusuz ki canlı veya cansızlar nötr durumuyla en az bir enerji tüketimi içinde olurlar. Evrendeki yıldızlar, kara delikler gibi enerjisi çok çok artmış enerji öbekleri, nötr veya düzenli yapıların enerji verici beslenim kaynağıdırlar.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Kopya Yapılar 3
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 16
Kopya Yapılar 2
Sreç Başlatan Yapı 2
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 10
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 66
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6
İttifaklar İrer Referans Noktasıydılar 80

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
ve Biz [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bayram Kaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.