..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan bir küçük dünyadır. (Mibres Kosmos) -Demokritos
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
28 Kasım 2022
Kopya Yapılar 3  
Bayram Kaya
Bu durumda sizin dağa tırmanmanız entropinin sıcaktan soğuğa doğru olan yön akımına aykırı bir durum gibi görünür. Ya da sizin dağa tırmanmanız entropi nedenle her şey yokuş aşağıdır türü söylemelere aykırı gibi görünür. Oysa evrensel entropi karşısında özel durumlar içinde sizin dağa tırmanmanız, entropinin bu iki kuralını ve evrensel entropiyi ihlal etmez. Edemez de. Evrendeki artan entropi ve yokuş aşağı olan entropi herhangi bir zamanda ve ileride olmak zorunda. Yani artan entropi 10 üssü 123 yıl gibi bir gelecek içinde olacaktır. Bunun 10 üssü 103 yılı geçmiştir. Entropinin akış yönü zamanın da yönünü gösterir.


:ABC:
Buradan itibaren konuya az ara vereceğim. Kopya yapıları anlayabilmek için geri bağlanım bilgilerimize başvuracağız. Geri bağlanım bilgilerimiz üzerinde temel bir çıkış noktasının senkronizasyonu oluşacağız.

Geri bağlanım bilgilerimiz içinde entropi, entropi artışı, entropi azalması, düzenli yapı, işlev durum gibi kavramlar üzerinde ortak bir mantık birliği anlayışı ortaya koyacağız. Böylece hep birlikte adım adım evrenin kendi kendisini organize etmesini kavramağa çalışacağız.

Entropi; sıcaklık, hareket, enerji akışı demek. Entropi; sıcaklığın, ısının yani termodinamiğin bilgisi demek. Sıcaklık entropisi, sıcaklığı en fazla olan durumdan sıcaklığı en az olan soğuk duruma doğru akar. Evrensel entropi 10³² Kelvin’den 0 Kelvin’e doğrudur.

Sıcak-soğuk karışımında oluşan bir entropik durum dengedir. Dengedeki durumlar içinde kendi kendisine hareket, iş yapar bir enerji durumu olmayacağı nedenle, entropi akışı bir süre durur.

Kısacası evrendeki yüksek entropi nedenle sıcaktan soğuğa doğru akan bir entropi vardır. Yine evrende yüksek alanlı yüksek bir elektrik yükü gerilimi nedenle entropi yüksek potansiyelden düşük potansiyele dorudur.

Entropi yüksek frekanslı renkten düşük frekanslı renk potansiyeline doğrudur. Entropi akışını yapan entropi olgu ve olaylarıyla her şey vardır. Örneğin bu nedenle yaş olan kurur. Kuru olan da yaşarır.

Genel bağıntılı durumda evrendeki yüksek entropi içinde her şey, düşük ve en az entropi duruma doğru yokuş aşağı bir “entropi artışı” içindedir.

Evren içinde “dağa tırmanmamız” gibi entropiyi tersyüz eden “özel bağıntılı” durumlar vardır. Dağ eğiminin donmuş bir entropisi vardır. Siz dağ eğiminin entropisini yenecek bir enerji harcamakla dağa çıkarsınız.

Bu durumda sizin dağa tırmanmanız entropinin sıcaktan soğuğa doğru olan yön akımına aykırı bir durum gibi görünür. Ya da sizin dağa tırmanmanız entropi nedenle her şey yokuş aşağıdır türü söylemelere aykırı gibi görünür.

Oysa evrensel entropi karşısında özel durumlar içinde sizin dağa tırmanmanız, entropinin bu iki kuralını ve evrensel entropiyi ihlal etmez. Edemez de.

Evrendeki artan entropi ve yokuş aşağı olan entropi herhangi bir zamanda ve ileride olmak zorunda. Yani artan entropi 10 üssü 123 yıl gibi bir gelecek içinde olacaktır. Bunun 10 üssü 103 yılı geçmiştir. Entropinin akış yönü zamanın da yönünü gösterir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 16
Kopya Yapılar 2
Sreç Başlatan Yapı 2
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 10
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 66
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6
İttifaklar İrer Referans Noktasıydılar 80
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
ve Biz [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Bayram Kaya, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.