..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar > Ahmet Zeytinci
2 Aralık 2022
Başımdan Geçenleri Yazıyorum  
Ahmet Zeytinci
Günümüzün birçok kalem ustası yazmaya ilk başladığı zamanlarda şiir ile merhaba demiştir edebiyat dünyasına. Daha sonra öyküye, romana, denemeye de zaman ayırmışlar ve bu dallarda da değerli eserler ortaya koymuşlardır. Hani der ya bir büyüğümüz ''Türkiye de her üç kişiden dördü şairdir.'' diye. Kısmen doğrudur da bu tez. Bir bakarsınız komşunuz olan yetmişlik İsmail amca bile şiir yazmıştır, bir bakarsınız babaanneniz size hiç duymadığınız bir maniyi söyler, bir bakarsınız amcanız duygulu bir şiir okur hiç duymadığınız. Onların çoğu yazdığı kitaplara girmemiştir, ama inanın birçok kitabı olup da şairim diye geçinenlerden daha naif ve güzeldir yazdıkları. Duygulu insanlar yurdudur memleketimiz aslında; duygulu ve bir o kadar da sevecen. Dünyanın en güzel tabiatlarından birini Allah cc bizlere armağan etmiştir. Şiir çok özel bir edebiyat sahasıdır ve derler ki ''Başka dillerde yazılan şiirler insanın ana diline zor çevrilir.''


:ADE:Burada affınıza sığınarak kitaplara girmemiş benim de yakından tanıdığım babamın ve benim de kadim dostum Mehmet Ali amcanın bir şiirini örnek vermek istiyorum kısacık. Karısı Kezban Yengeye yazmıştı. İkisi de rahmetli oldular bir sene ara ile...

MELEK HANIM

Kezban'ımın melek koydum adını
O dünyanın en iyi kadını
Az yer çok çalışır her işe çabuk alışır Melek hanım...

Senden evvel ölmek için Allah'a dua ederim
Kırkımı yap da hemen sen de gel derim
Evlatlarımız hayırlı sana bakar
İnsanlara dünya da bu kadar ömür yeter
İşte ben gidiyorum biraz da oraya alışalım
İnşallah cennet de buluşalım Melek hanım...

ŞAİR: Mehmet Ali ŞEPİTÇİ


NOT: Daha da uzundu ama aklımda kalan dizeleri naçizane bunlar...

On sekizli yaşlardan beri hasbelkader bir şeyler karalıyoruz kendi gücümüz ve yeteneğimiz ölçüsünde. Herkesin yazmaya ve okumaya başlamasının bir öyküsü ve geçerli bir nedeni vardır mutlaka. Yirminci yüzyılın başında bu işleri yapan günümüzün büyük yazarları da belki tesadüfen, belki de bilinçli olarak bu işe girmişlerdir. Edebiyatın kesinlikle sabır gerektiren bir iş olduğu gerçeğini inkâr edemeyiz asla. Bu yazarların hiç biri şöhret basamaklarını çarçabuk çıkmayı ve tanınmış olmayı hemen elde etmiş insanlar değildir, bu zaman içerisinde olmuş bir olaydır. Aziz Nesin ilk öykü kitabını elliye yakın yaşlarda bastırmıştır. Daha sonra İtalya'da iki kere büyük ödül almıştır mizahi öykü dalında. Bu örnekler çoğaltılabilir daha da. Birçoğu ceza evi görmüş ve türlü maddi ve manevi sıkıntılar çekmişlerdir.Birçok öykücünün öykülerinde anlattıkları aslında kendileridir. Belki bazılarını başka başka isimler koyarak anlatırlar, bazen kendileri ile dalga geçerler ki çok önemli bir olgudur aslında insanın kendi ile dalga geçebilmesi, herkesin başaramadığı bir olgu. İlk aklıma gelen örnek Aziz Nesin'in tesadüfen girdiği bir açık artırmada bir avizeyi satın almasını anlatan öyküsüdür ki o zaman çok gülmüştüm bu öyküye. Sait Faik'de, Muzaffer İzgü'de, Ömer Seyfettin'de, Rıfat Ilgaz'da, Sabahattin Ali ve diğer tanınmış öykücülerde çoğu zaman yaşadıklarını aktarırlar okuyucularına.


Ben de çoğu zaman yaşadıklarımı yazıyorum öykülerimde ve denemelerimde. Mizah ağırlıklı yazdığım da öykülerimi zahmet edip okuyan arkadaşlarım tarafından az çok bilinir. Ne yapalım işte biz de yoksulluğun, acıların, savaşların, alçaklıkların, vatan hainliklerinin olduğu bir dünyada, yaşadıklarımıza ve diğer insanlara mizahi bir pencereden bakmaya çalışıyoruz diyelim, yazarken kafamız bu yönde çalışıyor.


Dört senedir düzenli olarak öykü ve deneme yazdığımı söylesem şaşırmayın. Bu iş ziyadesi ile mutlu ediyor beni ve zaman zaman dönüp dönüp okuyorum neler yazmışım hangi tarihte diye. Lise yıllarında hiç bir kompozisyon sınavından geçer not alamamış biri olarak çok fazla değil ama kendim ile azıcık gurur duymuyor da değilim ve sürekli şunu telkin ediyorum kendime ''Ahmet daha iyilerini yazabilirsin.'' O umut hep içimiz de olmalı...


Öykü yazan ve yazmaya çalışan genç arkadaşlara da şunları söyleyebilirim. Yazacakları öyküler birebir yaşadıkları da olabilir ya da bir konuşma, toplantı esnasında anlatılanlar da olabilir. Burada kendi zekâ ve bilgi düzeylerini de katarak yeni bir öykü oluştururlar. Parça parça edinilen bilgiler bir bütün olarak bir öyküde bir araya da getirilir ve kayda değer bir eser çıkabilir çoğu zaman. Kendi saflıklarınızı, salaklıklarınızı da yazın korkmayın, sizden daha salak kimler kimler var bir duysanız inanamazsınız. İnsanın kendisi ile dalga geçmesi zaman zaman iyidir, herkes başaramaz bunu. Tutarsınız başka bir isim koyarsınız olayın kahramanına olur biter. Bir olay yaşamışsınızdır bir yerde onun benzeri bir olayı da başka bir yerde yaşamışsınızdır, ikisini bir hikâyede bir araya getirirsiniz dişe dokunur bir öykü çıkar ortaya, artık orada A şehrinin ya da B şehrinin ismi önemli değildir sizin olayı etkili bir biçimde hikaye etmenizdir burada okuyucunun dikkat edeceği kısım. Hele bir kalemi elinize alın, iyi mi kötü mü demeden yazmaya başlayın. Yazdıkça ve yazdıklarınız çoğaldıkça siz de kendinize hayret edeceksiniz bir zaman gelecek ''Meğerse ne çok yazacak konu ve olay varmış yaşamımda.'' diyeceksiniz. Hepinize en derin sevgi ve saygılar yine...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Mısra Sizden Bir Mısra Bizden Kampanyası

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
C Muhabbetleri
Ağırlaştırılmış Muhabbet
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz - 2 -
Orta Tuzlu Türk Kahvesi
Sadece 8 Mart İle Yetinmeyin
Gorbi de Gitti
Hey Gidi Gençlik Parkı
Muhabbetlerimizin Katili Televizyon
B Li Bir Yazı
Hangi Duruma Göre Neler Yapılır - 6 -

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yine de Kötü Sayılmaz Günlerimiz [Şiir]
- Kar - [Şiir]
Şiir Elinizden Bir Kere Tuttu Mu [Şiir]
Ayrılalı Tam On Sene Olmuş [Şiir]
Burası Karadeniz [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Emperyalizme Sesleniş [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Rahmetti Bunun Adı [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.