..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Anlamak beğenmenin başlangıcıdır. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Tayyibe Atay
10 Mart 2003
Kesitler -5- Galiba Ağlayacağım!..  
Tayyibe Atay
Ya sizin evin, kaç penceresi var perdesiz!?...


:BEGI:
Yeni bir moda!..Ben yarattım. Demode olur mu, olmaz mı, bunu zaman gösterecek. Moda şu: Perdesiz pencereli ev!..

Bizim evde her odanın iki penceresi var.Odaların gözleri mübarek!..Nereye mi bakarlar?İkisi dağa, ikisi yola, ikisi evin bahçesine, diğer ikisi de merdivene..
Eve gelen ve gidenlere yani. Sayma özürlü olduklarından, sayısını bilmiyorlar ama..Bir eksikleri daha var; kedilerle insanları birbirine karıştırıyorlar.
Her ayak sesini insana ait sanıyorlar. Miyav!..demese kediler, kapıda olacağız.

Pencereler tam üç kat perde ile örtük. Güneş var mı güneşlikleri;gece mi oldu ışık sızdırmayanları çek!..Köşelere gide gele dünyayı dolandılar neredeyse!..En rahat tüller; öylece sarkıp duruyorlar bembeyaz...Yorulmuyorlar, kazaya uğrama riskleri yok, yolculuk yapmak için telaşları da...Lakin onların o halleri bana dokunuyor. Yüreğim –cız- ediyor, nesini sorarsınız!..Onları gördükçe darağaçlarını hatırlıyorum çünkü. Tarih boyunca ipte can veren kaç insan olduğunun hesabına düşürüyor beni perdeler;
sinirleniyorum.Tutup perdelerin hepsini çıkarıyorum kornişlerinden ve odanın ortasına yığıyorum. İşte şimdi bir yerlerde idamı kaldırıyor olmalı meclisler, biliyorum...İçim ferahlıyor; Oh be!..diye bağırıyorum.
Öyle çok seviniyorum ki; bu sevincimi paylaşmaya gelenlerle dolup taşıyor evim..Dağ, ağaçlar, kuşlar,
lacivert gökyüzü, komşu evler, yol, yoldan geçen arabalar, çocuklar(özellikle sokak çocukları), kaldırım taşları, direkler, teller, az ötedeki park, dönme dolap, atlıkarınca, bahçem!...Bahçemdeki sarmaşıklar,güller,
asma, hamak, havuz ,içindeki mavi su, otlar...güneş!....
Aralarında yağmur olsa diyorum.Camlarıma vursalar tıkır tıkır....Damlaları yıkasa epey zamandır silinmeyen yüzlerini..Hayır yüzümü yıkasa, ıslansam!..
Gökkuşakları dolanıverse saçlarıma; renklensem...
Çoktandır okşanmamış olduğu geliyor aklıma saçlarımın, ellerimi saçımda gezdiriyorum..Uzaklara, ta uzaklara bakıyorum nedense!..

Beni izliyorlar tüm misafirlerim...Hepsi memnun olmalı ki evimde bulunmaktan, gülümsüyorlar halime bakıp. Nasıl memnun olmasınlar ki!..Kuşlara yem atıyorum, kedilere süt veriyorum..Çocukları öpüyorum yanaklarından;sımsıkı kucaklıyorum...
Üşüyen ellerini avuçlarıma alıp ısıtıyorum. Ne kadar giyeceğim varsa sırtlarına giydiriyorum. Karınlarını doyuruyorum. Bir de özür diliyorum kendilerinden (!)

Ağaçlar yeşeriveriyor birden!..Hatta çiçekleniyorlar tepeden tırnağa...Dağlar göğeriyor; menekşeler,
çiğdemler, papatyalar, belemirler,kekikler,
deretabanlar, yoğurt çiçekleri kaplıyor yamaçları, ardıç diplerini...Kuytulara yuva yapmaya başlıyor kuşlar...Göç yolları açılıyor...Sürü sürü leylekler,
kırlangıçlar, turnalar, kelaynaklar, pelikanlar, penguenler, albatroslar,flamingolar,yaban kazları, ördekler doluyor evime...Bahçem cennete dönüyor: duvarına tırmanıyor sarmaşık. Hayır bana sarılıyor yar yerine. Eğilip kulağıma fısıldıyor: ”Seni özlemiştim!..” 'Ben de seni!.. 'diyorum ona; dallarını,
yapraklarını okşayarak. Yeniden sarılıyoruz birbirimize...Bizi kıskanan gül batırıveriyor dikenini tenimize.”Haklısın!..,diyorum; seninle de ilgilenmeliyim.” Eğilip üstüne gülün, yar yüzüne bakarcasına bakıyorum güzelliğine...Kokusunu dolduruyorum içime; başım dönüyor!..Havuzun mavi sularında buluyorum kendimi. Ne hoş!..Oldum olası becermek istediğim halde, bir türlü beceremediğim yüzmeyi; hayalde balık olup becerebiliyorum şimdi...Sonsuz bir mutlulukla yüzüyor, yüzüyorum...
Yüzgeçlerimi bir öne, bir arkaya sallayıp havuzun her yerini dolaşıyorum. Su değil, hayat geçiyor sanki sırtımdan...Ne çabuk!..Zamanın neresinde durduğum, neresinde koştuğum hiç belli değilmiş meğer!..Canım sıkılıyor; ölmek adına havuzdan dışarı fırlıyorum.Yeşil çimenlerin üzerinde can çekişirken “yaşamalısın!..”
diyor sarı papatya. Ona diğerleri de katılıyor;
bağırıyorlar gökleri delercesine....”Ölme lütfen, yaşamalısın!...”Onların çağrısına dayanamayıp, insana dönüyorum yeniden.Perdelere bakıyorum yaşadığım hayalin içinden çıkıp. Onları tekrar yerine takmak ağırıma gidiyor. Birine sarınıp oturuyorum odanın ortasına. Galiba ağlayacağım!..

Ya sizin evin, kaç penceresi var perdesiz!?...

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Sarı Papatya
Gönderen: Nur Ersen / Ankara
5 Nisan 2003
Merhaba Tayyibe Hanım. Gerçeği ve hayal dünyanızı kaynaştıran, duygularınızı tüm açıklığıyla dile getiren yazınızı zevkle okudum. Sarı papatyanın sizi yeniden yaşama döndürmesine ne demeli ya... Evet... PAPATYALAR ... Yokluğunda ne yapardık bilemiyorum... Ağlasalar da ağlamasalar da, onlara her zaman ihtiyacımız var değil mi?
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eşiksiz Ev
Haylaşıyoruz
Kalem Uçları
Uzakları Özlemek
Yüksük Tabaklar
Yıkanmanın Jargonu
İnsan Olmak
İnce Belli Yarim
Sarman - 1 -
Nasıl Uyutulduk - 1 -

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Sevişmeler
Portakal
Mektup
Merak
Rabbena Atina
Patetissstt!.
Hamdolsun!..
Eskiyi Çare Yaptım
Marul
Üşüme Sen

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kurbağalar [Şiir]
Yağ Dolu Gemi [Şiir]
Rüzgar [Şiir]
Hölllük [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Dilim Lal [Şiir]
Ütü Masam [Şiir]
Vuslat 2 [Şiir]
Durak [Şiir]
Yaz Çocuk [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Tayyibe Atay, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.