..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Ruhbilim > Hüsnü Menteşeoğlu
17 Ekim 2003
Sizin de Saplantılarınız Var mı  
obsesif-kompulsif bozukluk

Hüsnü Menteşeoğlu


Saplantısı olan kişilerde mantıksız olduğunu bildikleri halde düşünmekten kendilerini alamadıkları ya da düşünmek istemedikleri halde zihinlerinden uzaklaştıramadıkları düşünceler vardır. Örneğin namaz kılan bir kişinin aklından Allah’a küfretmenin


:CGJC:

SAPLANTILAR


 
Saplantısı olan kişilerde mantıksız olduğunu bildikleri halde düşünmekten kendilerini alamadıkları ya da düşünmek istemedikleri halde zihinlerinden uzaklaştıramadıkları düşünceler vardır. Örneğin namaz kılan bir kişinin aklından Allah’a küfretmenin geçmesi gibi. Bu düşünce  o şahsı çok rahatsız etmesine rağmen zihninden bu düşüncenin geçmesine engel olamaz. Ya da  yine saplantısı nedeniyle boy abdestini  bir türlü tamamlayamaz. Kuru bir yer kaldığı saplantısı nedeniyle saatlerce banyoda kalır. Ya da kontrol saplantısı nedeniyle, otomobilinin kapısını kilitleyip kilitlemediğinden emin olamayıp, evinden aşağı inip tekrar kontrol eder. Evinin her bir köşesini defalarca kontrol etmeden tatile gidemez. Saplantı örnekleri bu şekilde çoğaltılabilir.
Bu tür saplantılı düşüncelerin ortaya çıkardığı huzursuzluğu azaltmak için, bir takım mantıksız hatta saçma davranışlarda bulunulur ki bunlara kompulsiyon ya da zorlantı  denir. Örneğin bir sinir krizi anında çocuklarına zarar vermekten korkan bir anne, bu saplantısını etkisizleştirmek için evin içinde attığı adımları saymaya başlayabilir. Bunun saçmalığının farkında olmasına rağmen bundan kendisini alıkoyamaz. Saplantılar derin bir utanç duygusuna ve toplumdan uzaklaşmaya yol açabilir. Saplantıları olan insanlar  genellikle çevreleri tarafından onaylanma ihtiyacı hissederler. Basit işleri normalinden daha uzun zamanda yapabilirler.  Ayrıntıların içinde boğulabilirler.  Küçücük şeylere duygusal olarak beklenmeyen tepkiler verirler. İşlerini bitirebilmek için geç saatlere kadar uyanık kaldıklarından kronik bir uykusuzluk sorunları vardır.  Çok yavaş hazırlanabildikleri için randevularına devamlı geç kalırlar.  Günlük hayatları zamanla bir kavga  halini alır.
Saplantıların nedeni  kalıtımın , stresin ve aile içi dinamiklerin bir araya gelmesidir. Serotonin adı verilen bir sinir ileticisinin azalmasına neden olan bir kalıtımsal yatkınlık saplantıların asıl nedenidir. Bazı değer yargıları ve kişisel inançlar da rol oynayabilir.
 
SAPLANTILARIN TEDAVİSİ
 
Saplantılar ilaçlarla , grup terapisi ile , aile eğitimi ve desteği ile tedavi edilir.
Korkularının üzerine gitmesi için ve yapmazsa endişe duyacağı zorlantılarına direnmesi için cesaret verilir. Hastanın altta yatan korkuları ortaya çıkarılıp bunları yenmesi sağlanır. Kompulsif  ritüellerini durdurabilmesi için cesaretlendirilir. Katı  ve  rijit düşünce kalıpları esnetilir. Mükemmeliyetçiliğin yerini  ”olduğu kadar olsun “ düşüncesi almalıdır. Kararsız kalmamalı , kararlı olmalıdır.(kararsızlığının nedeni mükemmeliyetçiliğidir.)  Aşırı kontrollülüğü ve kontrolcülüğü bırakmalı , “her şeyi kontrol etmenin mümkün olmadığını kabul etmelidir. Kendisi üzerinde uyguladığı inhibisyonu kaldırmalı , rahat ve açık olmalıdır.
  
SAPLANTILARIMA KARŞI SÖZ VERİYORUM
 
           "Bu gün , beni rahatsız eden düşüncelerime ve davranışlarıma karşı koyacağım. Böylece kendime yardım edeceğim.  Çünkü , bu saplantılı düşüncelere  karşı koyamamak beni üzüyor ve yaralıyor.
Bu gün , dün baş etmekte zorlandığım düşünce ve davranışlarımı yeniden ve daha büyük bir azimle engellemeye , hiç olmazsa azaltmaya çalışacağım. Her gün böyle yaparak hedefime adım adım yaklaşabilirim.
Bu günkü mücadelemi kaybedip yenilebilirim. Ama bu , yarın da kaybedeceğim anlamına gelmez.  Bir gün mutlaka kazanacağım ve   saplantılarımdan ve bu saplantılarımı etkisizleştirmek için yaptığım saçma davranışlardan kurtulacağım. Korkularımdan kaçmayacağım. Onların üstüne gideceğim.
Korkularımla baş edemezsem dostlarımdan yardım isteyeceğim.
Şunu hep aklımda tutacağım ; bu gün ne kadar gayret edersem , yarın yaşam o kadar güzel ve o kadar kolay olacak.
       "Allah’ım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirebilmem için cesaret;
           Değiştiremeyeceklerimi kabul edebilmem için huzur; 
         Bu ikisini birbirinden ayırt edebilmem  için de akıl ver.”

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Söz Veriyorum!
Gönderen: Can Paçacı / Bursa/Türkiye
27 Mart 2008
Saplantılarıma karşı söz veriyorum!.... Mükemmel! Kocaman puntolarla yazıcıdan çıkarttım ve şimdi çalışma masamım önüne yapıştıracağım. Teşekkürler...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şiddet Çocuk ve Televizyon

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Doğanın 'D’ si [Şiir]
İstersen Hepsi Olur [Şiir]
Gün gelir de [Şiir]
Arayış [Şiir]
... [Şiir]
İkisi de Beyaz [Şiir]
Sadece Sana Yürüdük [Şiir]
Vakti Gelince [Şiir]
Sanki Hayat [Şiir]
Seni Öyle Çok Sevdim... [Şiir]


Hüsnü Menteşeoğlu kimdir?

Gün gelir de, Bir damla yaş akarsa gözlerinden Yaptıkların ve yapamadıkların için. Boş ver. . . Her şey Öyle Olması Gerektiği İçin Öyle oldu. Sanki hayat beyaz Köpük köpük Bir deniz Mutluluk gün boyu Denizde yüzen bir dalga Ölüm ayışığında Kıyıdaki kırılışın Kunsalı okşayışı gibi

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Orhan Pamuk, Dostoyevski.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hüsnü Menteşeoğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.