..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Arzu Menteşeoğlu
18 Ekim 2003
Yüzlere Meraklıyım - Sokaktaki Herhangi Biri -  
Ev Kadını

Arzu Menteşeoğlu


Onunla sırf konuşmuş olmak için konuşmak istedim. "Saat kaç" diye sorabilirdim mesela. Yahut "Afedersiniz, belediyeye nasıl gidebilirim."


:AIHG:
                                       EV KADINI
             Uzunca bir süreden beri yüzlere merak duyuyorum. Sokaktaki insanları sırf meraktan inceliyorum. Herhangi birini saatlerce en nadide sanat şahaseri karşısındaymışçasına -ki insanoğlu bakmasını bilene öyledir.- inceleyebilirim. O eğer onu incelediğimin farkına varmazsa keyfime diyecek yoktur. Kaşını kaldırışını, ellerini kullanışını, bakışlarını incelerim. Bu bende öyle bir beceri haline gelmiştir ki inceleme işlemi için çaba sarf etmeme gerek yok artık. Bu nedenle bugün sokakta gördüğüm kadının üzüntülü bir şey düşündüğünü  anladım hemen. Gözleri gri maviydi. Kısa boylu, kısa kesilmiş -ama çok da kısa değil- kıvırcık, koyu kestane saçlaı hafif oval yüzünü çevrelemiş orta yaşlı bir kadındı. Ev kadını olduğunu düşündüm. Adi deriden yapılmış parlak çantası sapından koluna takışı bu görüşümü onaylar nitelikteydi. Dar kesim lacivert eteğinin içine soktuğu lacivert beyaz karışık desenli yarım kollu buluzuyla, giysisi bende olabildiğince ucuza çıkartılmaya çalışılmış günlük bir giysi izlenimi bıraktı. Ayakkabılarını görmedim fakat ince çoraplı ayaklarında alçak dolgu topuk sokak terlikleri olması muhtemeldir. 
            Sokaklarda gördüğümüz onlarca insandan biriydi sadece. Ancak ona yönelttiğim  kısacık bakıştan sonra gördüğüm birşey beni etkiledi. Beyaz yüzünde soluk görünen gri gözlerindeki hüzün. Derin bakışlar. Gördüğüm belki de hüzün değil de kısa bir dalgınlıktı. Bunu öğrenemeyeceğim. Sık sık tekrarlandığını kaşlarının arasında sol kaşına yakın iuzden anladığım şekilde  alışkanlıkla kaşlarını çatmıştı. O anda ne düşündüğünü anlamayı çok istedim. Onunla sırf konuşmuş olmak için konuşmak istedim. "Saat kaç" diye sorabilirdim mesela. Yahut "Afedersiniz, belediyeye nasıl gidebilirim." Onunla konuşmak istedim. Sırf mimiklerinin değişimini izleyebilmek için, ses tonunun gözlerinde gördüğüm ifadeyle uyumunu anlayabilmek için. Eve geç kalmıştı da kapıda kalan çocukları için mi endişeleniyordu yoksa ay sonunu daha ay başından mı düşünmek zorundaydı. Bu yüz hayatını ailesine adamış ve bunu da en ufak bir takdir beklemeden yapan çilekeş Türk kadınının yüzü müydü.?
             Bir çok yüzde gördüğüm sonradan manasız bir yüze dönen yalancı bir ifade mi, yoksa gerçek bir derinlik mi gizliyordu bilmek isterdim.
 Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Otobüsteki Eski Zaman Romalı'sı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tasvir (Doğa)
Her Sevgi Özen İster
Dostluk Üzerine Bir Çift Laf
Berrin (- Bıçaklama Olayı - )
Hayat Arkadaşım...Sana....
Üniversite Yılları
Bir anneden...'Canım Dilara'm'
Çocukluk Arkadaşım Halil
Eğitim - Öğretim
Hayatı Sindirmek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayatın Anlamı [Şiir]
Ölüden Mektup Var [Öykü]
Resme Hapsolan Adam [Öykü]
Özlem [Öykü]
Dön Mehmet [Öykü]
Gerçek Miydi? Rüya Sanmıştım [Öykü]
Melek İnsanlar [Öykü]
Hayran [Öykü]
Labirent - Kayboldum! - [Öykü]
Sadece Bir Gazete İlanı [Öykü]


Arzu Menteşeoğlu kimdir?

YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEY VAR Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var: Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi Sevgilin bıtkın kalmalı öpülmekten Sen bitkin düşmelisin koklamaktan bir çiçeği İnsan saatlerce bakabilir gökyüzüne Denize saatlerce bakabilir, bir kuşa, bir çocuğa Yaşamak yeryüzünde, onunla karışmaktır Kopmaz kökler salmaktır oraya Kucakladın mı sımsıkı kucaklayacaksın arkadaşını Kavgaya tüm kaslarınla, gövdenle, tutkunla gireceksin Ve uzandın mı bir kez sımsıcak kumlara Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir taş gibi dinleneceksin İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine Hem de tüm benliği seslerle, ezgilerle dolarcasına İnsan balıklama dalmalı içine hayatın Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar Bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın Değişmemelisin hiç bir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu Fakat ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle Çünkü acılar da, sevincler gibi olgunlaştırır insanı Kanın karışmalı hayatın büyük dolaşımına Dolaşmalı damarlarında hayatın sonsuz taze kanı Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var: Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana ATAOL BEHRAMOGLU

Etkilendiği Yazarlar:
Dostoyevski,Orhan Pamuk


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Arzu Menteşeoğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.