..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şahin bakışlı, ahu gözlü, şirin davranışlı ve tatlı sözlü idi. -Fuzuli, Leyla ve Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > pelin onay
11 Şubat 2004
Kadın Olmak  
pelin onay
kadın olmak çok zor Jale..dudaklarımızdan çıkan kelimelerin sorumluluğunu biliriz../..herkesi kendimiz sanırız../..yanılırız..


:ECFJ:


Pelin’e:

Biri bana bu olanların mantıklı bir açıklamasını yapsın. Biri bana Jale şimdi bunu söyleyeceksin ve Jale şimdi bunu yaşamalısın, desin. Devekuşu gibi kafamı kuma gömmek istiyorum. Biri bana “yeter artık düşünme” desin, “ben ikimiz içinde düşüneceğim” desin, biri artık yumruğunu masaya vursun ve “benimsin” desin, “gidemezsin, bırakmam, nereye gidersen git bulurum seni” desin. Biri beni göğsüne yaslayıp sabaha kadar kucağında sallasın. Şefkatle ama şehvetsiz, sevgiyle ama beklentisiz, sade ve sadece benim için bu kez.

Bir insanı kendinden bile çok severken, bir başka insana dokunabilir misin Pelin..? Sevdiğin adamı bilmediğin bir yere gönderirken ve sana dönmeme ihtimali varken, ona “git” diyebilir misin..? Ve içinden bir şeyler koparcasına nokta diyebilir misin..? O uğruna her şeyden vazgeçtiğin adam, sadece senin “gitme” demeni bekliyorsa, ona “git” diyebilir misin..? Yüreğin bir başka yürekte, bedenin bir başka bedende, korkuların ve umutların birbirini kovalarken, kaçmayı en kolay çözüm yolu gördüğün halde, gidemezsen eğer, kendini nerede ve nasıl avutursun Pelin..? Ne o bedene ne de o yüreğe ait hissetmiyorsan kendini nereye gidersin..? Ve öylesine korkuyorsan yalnızlıktan ve aşka dair, sevgiye dair, sevişmeye dair yani her şeye dair bildiğin, tanıdığın tek adres değişmek üzereyse ve gidebileceğin bir başka adres bilmiyorsan eğer, kendini neyle kandırabilirsin ki..Kendini tanıyamıyorsan üstelik, kendini bulamıyorsan artık yüreğinde...

Jale..


Jale’ye:

kelimelerin dansı mı bu yoksa yüreğin hodri meydanı mı..?...kadın olmak çok zor Jale..hele ki seven bir kadın olmak../..bağışlayıcı olmak bile biz kadınlara verilmiş...gideni affetmek../..bekleteni beklemek../..onun uygun olduğu saatlerde kalmak../...ihtiyacın olduğunda kimseyi bulamamak../..kırılmak ve o kırgınlıkların kabuk bağlamasını sağlamak../..ağlamak gecelerce../..ağlamak kimsesizce../..ağlamak yokluklarda../..ağlamak kırılmamaya çalışarak.

kadın olmak çok zor Jale..hasret hep bizim yüreklerimizde yeşerir ve büyür../..kimse fark etmez ne kadar çok çoğaldığımızı../..affetmemiz kolay sanılır../..suskunluklarla boğarlar, boğulduğumuzu ve nefessiz kaldığımızı görmezler../..oysa ki bir el bekleriz bu derinlikte dibe doğru çökerken../..kimse kanadığımızı bilmez../..yaralarımızı sarmak bile hep bize düşer..

kadın olmak çok zor Jale..sevince tam severiz çünkü../..kaybetmek istemeyiz../..bir bumerang gibi fırlatırlar olmadık zamanlarda../..aynı hızla geri döneriz../..çünkü sevmek bizim özelimiz../..sevince kolay kolay vazgeçemeyiz..

kadın olmak çok zor Jale..düşünceli olmak nedense hep bize düşer../..birileri de bizim yerimize düşünsün isteriz../..şehvetle değil şefkatle sarılsın diye bekleriz../..sarılmayı sevişmek anlamasın diye düşleriz../..bizi çekip alsın, sahip çıksın, inadına “gitme” desin, “sen benimsin” desin diye yıllarca bekleriz../.bir garip yalnızlıktır bizlere düşen../..çaresizce kabulleniriz..

kadın olmak çok zor Jale...sessizce giderler ve dönerlerse eğer bizi bulacaklarını sanırlar../..lanet olsun, yanılmazlarda../..bulurlar../..ama içimizden çok şey geçse de, yüreğimizi kırgınlıklar bağlar../..dönemeyiz../..kesin kararlı yürekler olsun yüreklerimizde deriz../..kimseye dinletemeyiz../..şarkılara sığınırız../..şarkılar bize sarılır../..durduk yere “seni seviyorum” demeyi özleriz..

kadın olmak çok zor be Jale..sadakat, bekleyiş ve özlem hep bize düşer..hep bizi sarar lanet olası beklemeler.. /..kimse anlamaz beklemekten yorulduğumuzu../..belki de anlatamayız../..sancılı bir acıdır göğsümüzde kabaran../..sesimizi duyuramayız..

kadın olmak çok zor Jale..sahibi olmadığımız sorular hep bizde kalır../..cevapları bizde değildir ama yine de, ısrarla bulmaya çalışırız../..kimse çıkıp da “bunlar bize ait” demez../..yürekte cevapsızlıklar önümüze bakmaya çalışırız../..bakmasına bakarız ama erkekliğin sessizce gitmek olmadığını onlara öğretemeyiz..

kadın olmak çok zor Jale..bir tren garına uğrar gibi yanaşıverirler yüreğe../..bir sonraki terenle de giderler../..ve biz kalıveririz rayların ortasında, bir elimizde umutlar, diğerinde düşlerle../..birileri de çıkıp söylese “ekspres” olduğunu, belki de almayacağız yüreğimize..

kadın olmak çok zor Jale..biriken acıları atmaya çalışırız, düşük yapmak ister gibi../..o kadar kolay değil bu, canımız yanar, canımız kanar../..tüm beden kan içinde, iyileşmeye çalışırız..

kadın olmak çok zor Jale..dudaklarımızdan çıkan kelimelerin sorumluluğunu biliriz../..herkesi kendimiz sanırız../..yanılırız../..sevmek değil bir roman okur gibi../..sevmek değil bir tatil gibi../..sevmek değil bir anlık gibi../..biz sevince yüreğimizi açıp da severiz../..ve üşümesin diye içine aldıklarımız, kendimiz üşür onları hep sıcak çorbalarla besleriz..

uzun lafın kısası, kadın olmak çok zor Jale..ne kadar konuşsak da yalnızlık hep bize, yorgunluk bize, beklemek bize, sabır bize, sadakat bize, anlayış bize../..sınırsızca sevmek hep bize düşer..

kadın olmak çok zor Jale..bildikleri ve bilmedikleri kadar..bildiğimiz ve bilmediğimiz kadar..ama artık öğrenmemiz lazım, hak edene hak ettiği kadar..çünkü kadın olmak çok zor Jale..

Pelin..


(duygularını paylaşmama izin verdiği için, sevgili Jale’ye yürekten teşekkür ederim. )


.Eleştiriler & Yorumlar

:: Yüreğine sağlık
Gönderen: Levent Koçak / Bursa
2 Nisan 2004
Senden ayrı çarpan bir yüreği hissedebilmek, bazen kendinde bulmak seni, bazen bizleri kendine getirmek ve yüzümüzün kızardığını gizlettirmek bize. Yazmak yaşatabilmekse kendi sözlerinden dünyayı,biliyorum! kabul etmekte zorlansamda; ben yaşadım, kaçmaya çalıştığım en zavallı anlarımı.Yüreğine sağlık...

:: zor olan...
Gönderen: arih hüseyin / bursa
14 Şubat 2004
zor olan kadın olmak değil..zor olan, kadın olupta aid olacağı erkeği bulamamak..demekki erkek olmak daha zor, o kadar zorki, tüm kadınların şikayeti hep aynı, hemde erkekler başını göğsüne yaslamak isteyecek kadını ararken...kadın, adam gibi adam ararken, erkek gerçek dişi kadın arar....ama her ikiside bulamazlar..bir yerde yanlış var demekki..büyük bir yanlış olmalı bu, binlerce yıldır aranan ama birtürlü bulunamayan aşk..insanlar artık şunu sormalı, neden hep aranıyor aşk,bir türlü bulunamıyor?...neden aşk hep yokluğuyla anlatılıyor, acısıyla anlatılıyor da bir tek pozitif aşk anlatımı yok? hemde binlerce yıldır..

:: Haklısın...
Gönderen: BİNNUR EDİSAN / ANKARA
14 Şubat 2004
Ne denir ki..? Yazı mükemmel ve Kadın olmak çok zor Pelin.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Susuyorsun...devam et...
kırıldım aşk'a ama onun haberi yok
Gidiyorum
Ben Yağmurda Hiç Dans Etmedim
Bu senin son gidişin miydi sevgili..?
Gidişimin bir derinliği olmalı
Benim için yapar mısın..?
Bana Dağları ve Göçebeliği Anlatma
Göz yaşlarımı biriktiriyorum
Prematüre Aşklar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Üşüyorum... /... Sesimi Ört [Şiir]
Nisan Yağmuru... /... Olma [Şiir]
Dilimde Ay Tutuldu... /... Dilsizim [Şiir]
Düşüme Düştün... /... Canın Acımadı Ya [Şiir]
Kelimeleri Bırak, İşimiz Dokunmak [Şiir]
Ses (İm) Duvardan Düştü... /... Kaldırın [Şiir]
Düşünürken sizi [Şiir]
Bana biraz hüzün ver usta, sek olsun! [Şiir]
İsmimi Unutma [Şiir]
Aşk beklemektir [Şiir]


pelin onay kimdir?

şiir tutkusu,müzik hayatı,deniz sevdalısı,aşk ise bitiremediği romanı. . orhan veli'yle aynı derdi paylaşıyor; bir de rakı şişesinde balık olabilse. .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet,Orhan Veli,Attilla İlhan,Murathan Mungan,Şükrü Erbaş,Hayyam,Yılmaz Odabaşı, Cemal Süreya, Buket Uzuner,Oğuzhan Akay, Akgün Akova,Altay Öktem, Akif Kurtuluş,


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © pelin onay, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.