..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öyle yaşamalısın ki ölünce mezarcı bile üzülsün. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Tayyibe Atay
3 Haziran 2004
İnsan Olmaktan Vazgeçtim!  
Tayyibe Atay
bebek elleri yapıştı eteğimden yüreğimde boynu bükük bir menekşe ağladı..


:DGGB:
yarım asrı devirdim ömür denen insan hayatımdan...kovalamaca oynadım!..önce saklambaç oyununu öğrendim,sonra elliye kadar sayıları saymayı.daha “elli bir” demeden bıktım sayıları saymaktan!..çokluğa uzak kaldım hep bu yüzden,azlarda buldum aradığım mutluluğu...tenime düşen bir damla yağmurda büyüttüm tüm çiçeklerimi...sıcacık bir ‘merhaba’ya dayadım dertsizliğimi,sevinçlerimi,müjdelerimi...tek yıldızlı gökyüzüyle aydınlattım gecelerimi...”bana mısın?” demedim mesafelere;göz erimimde varsa eğer bana gülümseyen bir yüz,yüzüme değen bir dudak!..denizi bile özlemedim,tenindeki tuz tadını almışsam sevgilinin!..hiç derinliğim olmadı,su yüzünde açan bir nilüfer gibi tutundum güneşe...olmadı hiç filo filo gemilerim,eşantiyon bir tekneye bindim hep yaptığım yolculuklarda...eşantiyon reislere,kaptanlara teslim ettim kendimi,karaya vurdum,dalgaya kapıldım,su çektim!..karşı kıyı uzak kaldı hep,bordrolarım delinmedi...kırılmadı palamarlarım,dalyanlarım...demir attığım noktaya battım,ölmedim gene de!..aksine nilüfer olup çıktım su yüzüne;balıkları kokumla yıkadım...güzelliğimle üşüttüm! pullar giyindiler esvap yerine...renk renk,desen desen!..kan kızılı olanlar isyanlarımdan arta kalandı.gidip Cudi dağındaki mağaraya,Filistin vadisindeki ırmağa,Irak çölündeki vahaya,Bosna’daki mavi göle damlattım...utandım!!!!!ikra getirdim insanlığımdan!.bıkmadım gene de, yeniledim ikramı bütün çağlarda...işte burada düştüm çoklara,teklerimi özledim!..

evet teklerimi özledim!ay’ı,güneşi,evimi,arabamı,telefonumu,burnumu,ağzımı,yüreğimi,midemi,
karaciğerimi,cinsel organımı daha bir benimsedim,sahiplendim...iki yüzlülüğü sevemedim en çok..hercaileri,petunyaları,iki renk açan gülleri mesela!..bir dalda iki kirazı,bir yürekte iki sevgiliyi,bir başta iki gözü,iki kulağı,bir ağızda iki dudağı!..ve bir odada iki pencere, bana göre değildi hiçbir zaman...hele biri dağa,biri yola bakıyorsa bir de,aynı duvarda değilse yani!..yani birinin gösterdiğini,göstermiyorsa öteki...hiç taraflısı olamadım.

oysa gözlerim de böyle ne yazık ki!..
biri görmüyor diğerinin gördüğü şeyi!..
nasıl şeyse!..
bir tane demiştim ya yüreğimi...yanılmışım...
vardı onun da dört gözü!..
peki dört kişi mi bakar gözlerinden içeri?
ve içerde oturan kaç kişi?

iş geldi dayandı pencereye...pencereler uzakları içeri çeken radar!..pencere evin gökyüzünü gören gözleri...hele perdesizse,hele tertemizse,hele kocaman kocamansa!..olmaz canım!!! perdesiz bir pencereyi düşünemiyorum bile...kesmek için gökyüzü ile ilişkimizi,inadına üretiyorlar fabrikalarda.kalını-incesi,tülü-gobleni,çiçeklisi-düzü,kadifesi...çeşit çeşit!..içimden iplik olmak geliyor perde yapımında kullanılacak...iyi fikir bence!..madem bıktım insan olmaktan,iplik bari olayım!..zararı yok ipek olmasam da olur! pamuk ipi olmaya bile razıyım...farzet ipliğim,ne çıkar bundan!?hiçbir şey değil mi? nasılsa “seni seviyorum” demiyorsun artık,nasılsa beni defterinden sildin...ve nasılsa aşk bitti!..ha iplik olmuşum,ha başka bir şey!..ne olursam olayım umurunda mı sanki!ben de gidip iplik oluyorum işte,sana ne!hani “sen nesin ki? minnacıksın,bir karış boyun var” demiştin ya,bak uzun uzunum şimdi...metren bile yetmez ölçmeye...

bir ucum yeryüzünde,güneşte öteki ucum!..
delip geçmişim mavilikleri,meteorları,galaksileri...
Halley’e kuyruk
Ay’a hale olmuşum...
ama olamamışım yar saçlarına ula,
yada desen desen puşu;
kahrolmuşum..

sonunda bıkmışım mesafeleri ölçmekten;
hasret çekmekten...sarılmışım makaralara...

zaten beni herkes makaraya sarar;olsun!..garibin biriyim ne denir?kızamam ki kimseciklere...kimi “şöylesin” der,kimi “böylesin...”desinler ya!ben kendimin ne olduğunu biliyorum sonuçta...renk renk ipliğim işte,perde olmaya namzet hayali kraliçeyim!..

benim fabrikam hiç benzemez ama perde dokunan o fabrikalara...benim fabrikam özel,benim fabrikam güzel!..ne kapısı var,ne bacası.öyle çok işçisi var ki,sayamam...personel müdürü hep tatil yapıyor ama!..ne zaman döneceği,ne zaman kimi azarlayacağı,kimi işten çıkaracağı,kimi taltif edeceği,kime prim vereceği hiç belli değil!..iş yasalarını protesto edip greve gitsem,pankartıma ne yazacağıma karar verme yetkim bile yok...ancak “iki sözcük yazabilirsin” dedi, müdürüm olan Tanrı;DOĞDUM ve ÖLDÜM!..

biliyorum merak ettiniz fabrikamın adını değil mi?sizi bekletmeye hiç niyetim yok!..çünkü sizi bekletemem,çünkü sizi seviyorum...

benim fabrikam dünya!..
şu gökyüzü,şu deniz,şu toprak!..
dağlardan rüzgar çaldım,yaylalardan çiçek!
sulardan yakamoz,
göklerden bulut..göklerden kuş!..
soktum hepsini insan yüreğime
yine de yüreğim boş!..

lakin,
iplik iplik dokudum hepsini,
perde oldum top top
tül yürekli,keten çirişli...
boy boy metrelerce...çok.....

binip kamyonlara,kargolara,uçaklara,gemilere...çıkamadığım yolculuklar yapıyorum şimdi.şehir şehir,ülke ülke dağılıyorum dünyanın her bir yerine...kota mota dinlemiyorum vallaha!özlemlerim var çünkü!..denizaşırı bir ülkede Monika’nın camını süsleyeceğim bizim Fadime’nin camını unutup.Fadime de kim oluyor Monika dururken yani!?Şimdi daha çok hak veriyorum Clinton’a!..ağzının tadını nasıl da biliyor adam!..aşkolsun ona!..Fadime dersen bekler durur boşuna,Temel’le avunur,aklından geçiremez başka birisini,salağın teki!..Temel ise aşna fişne!.. elin eysli dilberlerine dair hülyalar kurar durmadan!..

ne hülyası,yatar kalkar da Trabzon-Hopa arası,
İstanbul Kapalı Çarşı,
kemikleri sızlar Orhan Veli’nin,
pişman olur bizim Fatih Mehmet,sultanların sultanı!..
nedense
bir türlü sesi çıkmaz Fadime’nin
tutar dul kalma sancısı!..

işte burada düştü ipinden,kornişinden perde
tam da kesmiştim birbirinden gökyüzü ile odayı...

İçerde sevişiyordu Temel ile Clinton
dışarıda meraklı bir kalabalık
kime neyse olan bitenden?
sorun onların sorunu değil miydi artık!

bebek elleri yapıştı eteğimden
yüreğimde boynu bükük bir menekşe ağladı..

infazı gerçekleşti yıldızların
çarçabuk alınan bir ilamla
içerdeki mecliste
kimse farkına varamadı!..

uyuyakalmışım!

uyandığımda
iki şeyi çok iyi anladım
biri
perde olmanın düş olduğu
öteki
sadece benim bildiğim
Fadime’nin sırrı, bende sakladığı...

Temel gene
başucumda tesbih çeker:LA-HEVLA!
benimse tutulmuş dilimde
bir top perde küfür:İLLALLAH!..

hay bu ayeti yazan Tanrı,
“öldürsem seni!” diyorum da
adım ayyuka çıkar mı?.Eleştiriler & Yorumlar

:: Kime Kızacağını Bilmemek Değilmidir Bu?
Gönderen: Fatih Barış / , Türkiye
18 Ağustos 2008
İnsan Olmayı Bencillik yapmakla anlamak. Hayata at gözlükleriyle bakıp başka yerde olan bitene yabancı kalmak. İşin aslı O'na kızmak insan olduğunu unutmak demek değilmi? Çıkabiliyorsan yarattığı dünyadan kızgınlığına sebep bir alternatifin olabilirdi, Hayatımızda güzel dediğimiz harika dediğimiz çok iyi dediğimiz, beraberinde en kötülerinide gördüğümüz bu hanenin ebedi sahibine acz kokan çamurdan bedenle kızmak haddimize olabilir mi? Edebi yönünüze hayran kaldığım yazılarınızın yanında böylesi kelimeleri edebiyat adına kullanmak doğru bir şey olmasa gerek. İlham insana geldiğinde ya rahmani ya da şeytani olur, sanırım etkisinde kalmışlık ön plana çıkmış. (Beethoven'a Şeytan rüyasında çalmıştı o notaları uyanıp yazmıştı oda)

:: hayat
Gönderen: beyza ertekin / İstanbul/Türk ve Caicos Adaları
16 Haziran 2004
hayat işte bu değilmi? ne güzel yorumlamışsın arkadaşım, tebrik ve teşekkür ediyorum...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Üşüme Sen
Yalnızlık Yürür Kumlar
Gitme!..
Yol da Biziz, Yolcu Da!..
Sandık
Büyüme Hızım Yüzde Altı - 2 -
Türkülerle Yaşamak -1-
Türkülerle Yaşamak -6-
Geven Otu
Türkülerle Yaşamak -4-

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Rabbena Atina
Kalem Uçları
Patetissstt!.
Eskiyi Çare Yaptım
Kışa Kümes
Haylaşıyoruz
Yıkanmanın Jargonu
Yüksük Tabaklar
Patlıcan
Balerin Oldum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Seferi [Şiir]
Ben Yani [Şiir]
Benim Babam [Şiir]
Çatal [Şiir]
Kapının Dışı [Şiir]
Akpak Aşk [Şiir]
Çözüm [Şiir]
Kuğu [Şiir]
Krizantem Mevsim [Şiir]
Ölü Kuşlar [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Tayyibe Atay, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.