..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam başlangıcı olmayan bir yolculuktur. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > M.NİHAT MALKOÇ
29 Ocak 2005
Şehidimin Son Örtüsü Bayrağım!..  
M.NİHAT MALKOÇ
Bir devleti,bir askerî birliği,resmî veya gayri resmî bir kuruluşu temsil eden işarete bayrak diyoruz.Bir milletin varlığı ve bağımsızlığı bu sembolik işaretle temsil edilir


:FDJF:
Bir devleti,bir askerî birliği,resmî veya gayri resmî bir kuruluşu temsil eden işarete bayrak diyoruz.Bir milletin varlığı ve bağımsızlığı bu sembolik işaretle temsil edilir.Bütün milletlerde bayrağa özel bir saygı duyulur.Çünkü o sıradan bir bez parçası değildir.Bir devletin maddî ve manevî değerlerini topyekûn ifade eder.Onun için milletimiz,her kimin olursa olsun ,bayrağa büyük bir saygı duymuştur.
     Bayrağın Türk ve dünya tarihindeki tarihî gelişimi çok geniş bir süreyi kapsamaktadır.Özellikle Türkler her dönemde bayrağa büyük ehemmiyet vermişlerdir.Kurulan on altı Türk devletinin ve bir çok Türk boyunun kendine mahsus bayrakları olmuştur.Bu devletlerde bayrak; “batrak ,badruk,bayrah” gibi değişik isimlerle karşılanmıştır.Türk kökenli devletler ,değişik dönemlerde birbirinden farklı renklerde bayraklar kullanmışlardır.Sarı,siyah,kırmızı,beyaz gibi renkler ağırlıklı olarak kullanılmıştır.Osmanlı Devleti’nde bayrağı taşıyana “Sancaktar” ismi veriliyordu.Padişahların ve ordunun kendine mahsus bayrakları da mevcuttu.
     Bayrak,İslâm devletleri arasında da yaygın olarak kullanılmıştır.Bayrağın insanlıkla yaşıt bir sembol olduğunu söylersek abartmış olmayız.Resulullah Efendimiz ilk kez hicret esnasında Medine’ye girerken bayrak kullandığı söylenmektedir.Anadolu’nun Türkleşmesini ve Müslümanlaşmasını sağlayan Sultan Alparslan,Malazgirt Meydan Muharebesi’nde,üzerinde kelime-i şehadet yazılı büyük bir bayrak kullanmıştır.
     Ay-yıldızlı bayraklar ilk olarak İkinci Mahmut döneminde kullanılmaya başlanmıştır.Bu devirde bayrakların üzerinde kelime-i şehadet ve Fetih ayetleri bulunurdu.On dokuzuncu yüzyılda,üzerinde hilâl ve yıldız bulunan sancak, Osmanlı’nın millî bayrağıydı.Yavuz Sultan Selim’in halifeliği döneminde Peygamberin mübarek sancağı İstanbul’a getirilerek Topkapı Sarayı’nda özel bir ihtimamla korunmuştur.
     Saltanat kaldırıldıktan sonra yalnız hilâfet bayrağı ve millî bayrak muhafaza edilmiştir.Cumhuriyetle beraber bu hususta da yenilikler yapılmıştır.Türk Bayrağı Nizamnamesi 28 Temmuz 1937’de Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmiştir.Bu kanunda millî bayrak,Cumhurbaşkanlığı bayrağı,ordu ve donanmaya ait bayraklarla ilgili hükümlere yer verilmiştir.
     Bayrağımızdaki kırmızı renk,şehit kanlarını sembolize etmektedir.Ay ve yıldız,devletin erişilmezliğine ve yüceliğine işarettir.Bu bayrak için yüz binlerce askerimiz kara toprağın bağrına düştü.Onun için Arif Nihat ASYA, “Bayrak” adlı şiirinde onu “şehidin son örtüsü” olarak nitelendiriyor ve şöyle haykırıyor:
     “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü…
      Kız kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü.
      Işık ışık,dalga dalga bayrağım,
      Senin destanını okudum,senin destanını yazacağım.”
      Çanakkale’de,Dumlupınar’da,Kosova’da ve bunun gibi her karış yurt toprağında binlerce şehit yatmaktadır.Toprağı vatan yapan asil şehitlerimizin hakkını ödememiz hiç mümkün değildir.Sözlerimi Mithat Cemal Kuntay’ın bir beytiyle bitirmek istiyorum:
     “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
      Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

e-mektup: mnihatmalkoc@hotmail.com                         Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayatı Anlamlı Kılmak
Atatürk ve Cumhuriyet
Tek Millet Tek Yürek
Yurdumun Bayramı Nevrûz
Okumama Hastalığımızın Şifası: Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi
İrfan Ordusu Yahut Öğretmenler
Her Eve Bir Kitaplık
Kusur Aramak
Özgür Yaşamak... Ama Nereye Kadar?
Bugün 23 Nisan Neşe Doluyor İnsan

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sizin Çocuğunuzun da Bir Pulsuz Dilekçesi Vardır
Yaşlılara Saygı ve Hürmet
Şiirimizde Cumhuriyet
Marifet İltifata Tabidir
Yunus Emre'de Hoca (Öğretmen) Sevgisi
Oruç Kalkandır
Gönlümün Duygu Mimarları
Âh Şehir! Rüya Şehir!
"Bir Lâhza-i Teahhur" ve İkinci Abdülhamit-2
Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan!..

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Babamın Dönüşü [Şiir]
Önce Ahlâk, Maneviyat [Şiir]
Ân Bu Ân, Vakit Şimdi [Şiir]
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Sevdası Olan Yorulmaz [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.