..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Seviyorum, öyleyse varım. -Unamuno
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Türkiye > M.NİHAT MALKOÇ
16 Kasım 2007
Memleket Havası ve Köprübaşı Tv Sitesi  
M.NİHAT MALKOÇ
Trabzon’un uzağına düşmüş bir ilçedir Köprübaşı… Gündoğan, Fidanlı, Akpınar, Yağmurlu, Koyuncular, Güneşli, Çifteköprü, Beşköy gibi yerleşim yerlerinden oluşan bu ilçede hayat gün boyu zorluklarla mücadele içerisinde geçer. Gözden ırak olsa da, gönülden ırak değildir yeşilin ve dağların koynunda uyuyan bu masal perisi… O bizim yüreğimizin merkezindedir her zaman… Bedenen oralardan uzak yaşıyor olsak da, ruhen havasını teneffüs ediyoruz bu güzel yurt köşesinin. Köprübaşı sevgisi geceleri rüyalarımızı süslüyor, efkârlı vakitlerde ise hayallerimizi… Çünkü o topraklarda yoğruldu hamurumuz. Çocukluk ve ilk gençlik anılarımızı oralarda bıraktık. Yüreğimizin bir köşesini Köprübaşı’na tahsis ettik.


:DFAB:
MEMLEKET HAVASI VE KÖPRÜBAŞI TV SİTESİ

M.NİHAT MALKOÇ

     Trabzon’un uzağına düşmüş bir ilçedir Köprübaşı… Gündoğan, Fidanlı, Akpınar, Yağmurlu, Koyuncular, Güneşli, Çifteköprü, Beşköy gibi yerleşim yerlerinden oluşan bu ilçede hayat gün boyu zorluklarla mücadele içerisinde geçer. Gözden ırak olsa da, gönülden ırak değildir yeşilin ve dağların koynunda uyuyan bu masal perisi… O bizim yüreğimizin merkezindedir her zaman… Bedenen oralardan uzak yaşıyor olsak da, ruhen havasını teneffüs ediyoruz bu güzel yurt köşesinin. Köprübaşı sevgisi geceleri rüyalarımızı süslüyor, efkârlı vakitlerde ise hayallerimizi… Çünkü o topraklarda yoğruldu hamurumuz. Çocukluk ve ilk gençlik anılarımızı oralarda bıraktık. Yüreğimizin bir köşesini Köprübaşı’na tahsis ettik.

Bilişim teknolojisinin alabildiğine geliştiği bir çağda yaşıyoruz bugün... Gelişen teknoloji, uzakları yakın eyledi. Bizler de teknolojinin ve bilişimin nimetlerinden yararlanarak, uzak düştüğümüz Köprübaşı’yla, Köprübaşılılarla bir ve beraber oluyoruz. Bir yılı aşkın bir zamandan beri Köprübaşı’ndan uzak kalanlar için güzel bir hemşehrilik platformu hizmet veriyor. www.koprubasi.tv sitesinden bahsediyorum. Ahmet Balcı adlı genç bir arkadaş tarafından kurulan ve hemen her gün güncellenen sitede Köprübaşı’na dair ne ararsanız bulabilirsiniz. Bu siteyi ziyaret ederseniz Köprübaşı’na gitmiş kadar olursunuz.

Gurbette sıla özlemi çeken Ahmet Balcı, hemşehrilerinin de bu duyguları fazlasıyla yaşadığını bildiği için Köprübaşı içerikli bir site kurmayı kafasına koymuştu. Bu düşünceyle Köprübaşı TV sitesi 26 Mayıs 2006 tarihinde yayın hayatına başladı. Bu bir forum sitesi… Yani isteyen herkes, siteye anında duygu ve düşüncelerini aktarıp katkıda bulunabiliyor. Site Php nuke tekniğiyle kurulmuş ve php nuke sisteminin en ileri sürümleriyle oluşturulmuş bir teknolojiye sahiptir. Bu site gurbetteki Köprübaşılılar için ilaç gibi gereklidir.

Bu mütevazı sitede birçok önemli alan bulunmaktadır: Köprübaşılı aydın insanların fikirlerini üyelerle paylaştığı bir yer olan köşe yazarları bölümü; gerek Köprübaşı’nda, gerekse dışarıdaki Köprübaşılı hemşehrilerimizin haber niteliği taşıyan her türlü faaliyetlerinin yayınladığı Köprübaşı haber portalı bölümü; üyelerin fikir alışverişinde bulunduğu; sevgi, saygı ve kurallar ölçüsünde yazıştığı forum bölümü; üyelerin çevrimiçi olarak yazışabildiği Köprübaşı Chat bölümü; Köprübaşı ve Köprübaşılıların resimlerinin bulunduğu galeri bölümü; üyelerin çevrimiçi olarak oyun oynayıp, vakit geçirebileceği ve eğlenebileceği çevrimiçi oyunlar bölümü; 24 saat yayın yapan Dini Radyo kısmı; Köprübaşı’yla ilgili videoların yer aldığı bölüm; yerel müziğin en güzel örneklerinin çalındığı Radyo Manahoz bölümü ilk planda aklımıza gelen bölümlerdir.

Köprübaşı TV sitesi geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü kuruyor. Köprübaşı kökenli gençler bu site sayesinde uzak kaldıkları ilçeyi tanıma fırsatı buluyorlar. Özellikle fotoğrafların yer aldığı “Galeri” bölümü Köprübaşı’nın doyumsuz ve ölümsüz değerlerini görsel olarak bizlere sunuyor. Bazı kişiler; kendi albümlerinde bile olmayan, yakınlarına ait fotoğrafları burada bulabiliyorlar. Bu ölümlü dünyada aramızdan ayrılan Köprübaşılıların fotoğraflarına bakarak hüzünleniyoruz. Tabir caizse gözyaşlarımızı içimize akıtıyoruz.

Söz konusu sitenin müdavimlerinden biri olarak her gün ortalama bir saatimi geçiriyorum burada. Pek çok doğum ve ölüm haberlerini bu forum sitesinden alıyorum. Bu anlamda bir çeşit Köprübaşı haber portalı vazifesi görüyor dışarıda yaşayanlar için… Sitede pek çok köşe yazarı var. Bu kişiler alanlarıyla ilgili yorum ve değerlendirmeleri içeren yazılar kaleme alıyorlar. Bu yazılara yorum yazılabiliyor; tartışma ortamı oluşturulabiliyor.

Köprübaşının gurbete açılan penceresi olan bu sitenin 2000’in üzerinde faal üyesi var. Avrupa kıtası içerisinde Almanya’dan Lüksemburg’a kadar aklınıza gelen her ülkeden üye bu siteye uğruyor. Hatta Amerika’dan Endonezya’ya kadar geniş bir coğrafyadan takip ediliyor. Sitenin üyeleri arasında Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, işadamı İsmail Balcı, sanatçı Necmettin Öksüz, Türk Sanat Müziği sanatçısı Semra Türel, gazeteci Zeki Sancak, yerel sanatçı Beşköylü Âdem, Doç. Dr. Ahmet Ayar gibi tanınmış isimler de var.

Bugüne kadar pek çok hayırlı işe vesile olan site, ihtiyaçlı 11 öğrenciye eğitim bursu veriyor. Köprübaşı’nda veya gurbette sıkıntısı olan kişiler site aracılığıyla çözüm yolları bulabiliyorlar. Bürokrasinin çelik kapılarını aşamayanlar bu sitenin kapısından girerek meselelerinin önemli bir kısmını çözebiliyorlar. Site, başta İstanbul olmak üzere Trabzonluların yoğun olarak ikamet ettiği yerlerde organizasyonlar düzenleyerek birbirinden uzak kalmış kişileri bir araya getiriyor, birlik ve beraberlik duyguları pekiştiriliyor.

Köprübaşı TV sitesi, üyelerine ve ziyaretçilerine yöreyle ilgili hızlı ve güvenilir haberler sunuyor. Köprübaşı’nda yaşayanlar bile yakın çevrelerinde gerçekleşen olayları buradan takip ederek haber alıyorlar. Site pek çok üyenin kan gruplarını kayıt altına alarak acil durumlarda kullanılmak üzere kan grubu bankası oluşturuyor. Sağlık sorunu ve kana ihtiyacı olanlar bu adres ve kan grubu bankasından istedikleri kişilere ve kanlara ulaşabiliyorlar. Söz sağlıktan açılmışken bu sitenin, Trabzon’da çığ gibi artan kanser vakalarına karşı yürüttüğü tepki ve protesto eylemini hatırlatmadan geçemeyeceğim. Site yetkilileri, Karadeniz bölgesinde, özellikle Trabzon ve çevresinde sıkça görülen kanser vakalarına dikkat çekmek için matbu bir dilekçe hazırladı, bu dilekçe metni Türkiye’nin ilgili kurumlarına faksla ve e-posta yoluyla gönderildi. Sorun bir kez daha dillendirildi.

Bu sitenin yaptığı pek çok hayırlı hizmet var. Bir ara Köprübaşı’na kütüphane kazandırmak için kitap toplama kampanyası düzenlediler. Bu çerçevede Köprübaşı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde bir kütüphane kuruldu. Eğitime destek kampanyası çerçevesinde Avrupa’daki ve gurbetteki zenginlerden para toplanarak Köprübaşı’ndaki eğitim sorunlarına bir nebze de olsa çözüm arandı. Üyelerin kamu veya diğer alanlarda yaşadıkları sorunlara lobi gücüyle taraf olunup, çözüm noktasında gayret edildi. Köprübaşı’nın kronikleşen sorunları ısrarla masaya yatırıldı. Köprübaşı’ndaki devlet kurumlarıyla yöre halkının kenetlenmesi, bilgi paylaşımında bulunması sağlandı. Köprübaşı ilçesi tüm Türkiye’ye tanıtıldı. Bunlar bir kişinin gayretiyle olacak şeyler değil, bu bir ekip çalışmasıdır. Bu ekibin Köprübaşı ayağı olan Aydın Sancak’ın siteye katkılarını özellikle anmadan geçemeyeceğim.

Köprübaşı halkı sitesine sahip çıktı. Bu site Köprübaşı’nda ve gurbette çok tutuluyor. Yöre insanı yatmadan evvel muhakkak burada zamanının önemli bir kısmını geçiriyor. Şayet buraya uğramadan yatsalar uykuları tutmuyor. Şaka bir yana bu site güzel işler yapıyor. Sılayla gurbeti aynı platformda birleştiriyor. Adnan Kahveci’nin, Recep Yazıcıoğlu’nun, Fatih Tekke’nin memleketi yarınlara emin adımlarla ilerliyor. Bu zorlu yolculukta Köprübaşı. TV sitesi de önemli bir görev ifa ederek sorumluğunu yerine getiriyor. Bizlere tüm bu güzellikleri yaşattığı için Köprübaşılı genç bir insan olan Ahmet Balcı’ya teşekkür ediyoruz. Bu sitenin bugüne kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının da teminatıdır.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Köprübaşı Sevdalısı: Ahmet Sancak
Kuruluşunun 44. Yılında Kuşakkaya Gazetesi
Eski Türkler'de Arıcılık ve Bal Kültürü
Soyadıyla Müsemma Bir Sima: Mevlut Selami Yardım
İslâmiyet ve Türkler

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Okul ve Hapishane
Arif Nihat Asya'nın Doğumunun 100. Yılı
Gevheri'nin Hayatı ve Şiirleri
Vatan Sevgisi İmandandır
Yusuf Has Hacip'in Şâirlere Bakışı
Trabzonlu Edebiyat Tarihçisi Nihat Sami Banarlı
Yapraklar Dökülür Kasımlarda!..
Veremle Savaş
Bir On Kasım Sabahı
İlköğretim Okulları ve 100 Temel Eser

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevdası Olan Yorulmaz [Şiir]
Âh Baba Âh!.. [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Milli Mücadele'nin Yüzüncü Yılı Marşı [Şiir]
Başöğretmen Atatürk [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.