..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öküzün rengini dışında, insanın rengini içinde ara. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Dilek Şengel
17 Mart 2008
"Aşk" Kurban Gider Hafızaya  
Sevgi(li)yi kaybedersiniz…

Dilek Şengel


En derin izleri bırakır sevgili, yüreğinize, giderken. Bir gözleri kalır hatırda, “Aşk”tan yoksun “Nefret”le bakan, Bir de dudakları, “Seviyorum” derken “Elveda” diyen “Özledim” derken “Git” diyen


:BBDJ:
Bitirdiğiniz bir ilişkiye tekrar başlamak, darağacından dönen bir mahkûmun, tekrar darağacına çıkması gibi bir şeydir aslında.

Aynı hataların tekrarlanmayacağına dair verilen sözler, edilen yeminlerle, en şirin, en anlayışlı, en mantıklı, en sevgili… halinizle karşısına dikildiğiniz, karşınıza dikilen sevgiliyle yeniden, her şeye en baştan başlamaya hazırsınızdır. Aynı sularda yüzmek değil, yenilerini keşfetmek; Kaldığınız yerden değil, hiç yürümediğiniz, hiç geçmediğiniz yollarda yürümek için.

Mutluluk deryası zannettiğiniz suların, hüzün girdabına dönüştüğünü boğulmaya başladığınızda; Mis kokulu akasyaların, papatya ve gelincik tarlalarıyla çevrelenen patikaların yerini, ısırgan otlarına, dikenli çalılara ve taşlı araziye bıraktığını, ayağınız takılıp düştüğünüzde ve her yerinizi dalayan otlardan, taşlardan yara bere içinde kaldığınızda anlayacaksınızdır.

Önceleri yeniden başlamanın ve kaybetmemiş olmanın heyecanı ve coşkusuyla her şeyin yolunda gittiğini düşünürsünüz. Öyle ya sözler verilmiş, yeminler edilmiştir. Bir süre sükûnet içinde sürdürülmeye çalışılan bu ilişki zamanla, aslında önceden de var olan çatlakları genişleterek içinizde yarıklar oluşturmaya başladığında, ne verilen sözler gelir hatıra ne de edilen yeminler.

Çözüme kavuşturamadığınız için bitirmiş olduğunuz, ama söz dinlemeyen yürek sızılarıyla, pişmanlıklarla, özlemlerle yeniden başladığınız ilişkiye, bu defa hafızanız geçit vermeyecektir. Geçmişte bir türlü cevaplarını alamadığınız sorular, benzer sebeplerle yeniden vuku bulduğunda, içinizi kemiren o ağılı yılana karşı koymak zorlaşacaktır.

Sevilenin aşkına, aşkın hürmetine, verilen sözlerin hatırına susacak, ağılın bütün vücudunuzu sarmasına izin verecek, yüreğinizdeki aşka katiyen ulaşamayacağı, zarar veremeyeceği yanılgısına düşeceksinizdir. Ta ki siz, pınarlarında duramayıp taşan yaşlarınızın esiri olduğunuz gecelerden birinde, yüreğinizin yarıklarından içeri sızanın, yaş yerine ağıl olduğunu fark edene kadar. Canınız hiç olmadığı kadar çok dağlandığında acılarla, bu defa hafızanız girecektir devreye.

Unuttuğunuz ya da unuttuğunuzu sandığınız şeylerle hatırınızı zorlarken, önce “Neden? Niçin?” lerle kendinizi yargılayacak, kendi iç denizinizde boğulacak, en ağır cezaları verecek, en büyük acıları çektirecek ve sonra da pişmanlıklar içinde azat edeceksiniz yüreğinizi.

Kendi iç hesaplaşmanız bittiğinde ve sıra soruların asıl muhataplarına geldiğinde, hafızanız çoktan aşılması güç duvarları örmüş olacak önünüze.

Mutluluktan çok mutsuzlukla beslenen ve aradaki bağı duvarlarla yok eden, iyilikten çok kötülükleri biriktiren, örtbas ettiğimiz acıları, kırgınlıkları ayyuka çıkaran, kuşkuları ve kızgınlıkları körükleyen hafızaların karşılıklı hesaplaşmaları savaşa dönüştüğünde, kaybeden “AŞK” olacaktır, kazanan ise “NEFRET”.

En derin izleri bırakır sevgili, yüreğinize, giderken.
Bir gözleri kalır hatırda,
“Aşk”tan yoksun “Nefret”le bakan,
Bir de dudakları,
“Seviyorum” derken “Elveda” diyen
“Özledim” derken “Git” diyen

“Aşk” kurban gider hafızaya, bu ikinci şansı kullanmak yerine, geçmişin izlerini serer önünüze. Nedenler, niçinler içinde boğulur, boğar ve eskisinden daha da büyük yaralarla, sancılarla veda edersiniz ilişkiye, sevgiliye.

Sevgi(li)yi kaybedersiniz…


17 Mart 2008

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ....
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
15 Şubat 2010
Sizi ilk kez okuyorum.Zamana yenik düşmenin sonucu bu.....Çok sağlam bir yazım tarzınız var.Naçizane, çok beğendiğimi söylemek isterim. Sevgiyle.:)

:: harika dizelerden geriye kalan yalnızlık
Gönderen: Erdal BABÜR (edlbbr) - ZamanTüneli® / , Türkiye
13 Ağustos 2008
balıkta belirttim. herzaman demişimdir... gidenler sakın geriye dönmesin diye... bu güzel dizeler bana gidenlerin tekrar dönerken yakarışlarını basitleştikleri anları anımsattı...çok güzel tebrikler.... aşkı zaten söylemeye gerek bile yok...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hoşça Kal Sevdiğim...
Yar'a
A'kara Kasım
Susuyorum
Aldatılmışlığın Gölgesinde Aşk...
Kod Adı "Dileği Kurtarma Operasyonu"
İstenmiyorsun..!

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kahkaha
Sayıklamalar
İtiraf
Gel...
Sen Yoksun
Üç Nokta
Sızı...
An Sızı'n
Dur (Ma) !
Hala Aşıksın Sen... Ama Sadece Şarkılarda...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Şehri Ağlattın Sen [Şiir]
Bahar Gözlüm... [Şiir]
Zaman [Şiir]
Beste [Şiir]
Yağmur [Şiir]
Duyacaksın... [Şiir]
Yaşanacak Sevdanın Şiiri [Şiir]
İki Harf [Şiir]
Bir Daha Sevmeyeceğim [Şiir]
ve Kaybetmek Seni [Şiir]


Dilek Şengel kimdir?

Bakakalıyorum aynalara. . . . Yirmibeş yılın ardından öylece bakarken, Bak - kalıyorum bir başıma.

Etkilendiği Yazarlar:
Nilgün Marmara, Tezer Özlü, Murathan Mungan, Selim İleri, Cesare Pavese, Virginia Woolf, Sylvia Plath, A.H.Tanpınar, Tomris Uyar, Mina Urgan, Özdemir Asaf, Didem Madak, Oğuz Atay, Attila İlhan, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Ferit Edgü, Lale Müldür


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Dilek Şengel, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.