..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gerçeğin dili çok yalın. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Şevket Başıbüyük
21 Aralık 2008
Bizim Kadir de Ehliyeli Olunca…  
BİZİM KADİR DE EHLİYELİ OLUNCA…

Şevket Başıbüyük


İkamet ettiğim ilde/Malatya'da meczup bir vatandaşaemniyet müdürlüğü tarafından garip bir ehliyet hikayesi. Sözkonusu hikaye 2007 gazetelere manşetlik haber oldu...


:CFGI:
BİZİM KADİR DE EHLİYELİ OLUNCA…

Bizim "Merdecedes Kadir" haberini sitede görünce heyecanlandım.

Bizim” diyorum zira "Merdecedes Kadir" lakaplı Kadir Gümüş adındaki hemşerimiz hepimizin, tüm Malatyalıların tanıdığı, gördüğünde tebessüm ettiği ve bir şekilde kendini sevdirmiş meczup bir vatandaş.

"Merdecedes Kadir" i Malatya’da olup da tanımayan yoktur.

Zira Malatya’nın hangi sokakta yürüseniz yürüyünüz mutlaka "Merdecedes Kadir"le karşılaşmış, onun havalı kurnasıyla kendinizi toparlayıp trafik kazsı geçirmekten kıl payı kurtulmuşsunuzdur.

"Merdecedes” dedimse öyle bildiğiniz merdecedeslerden değil Kadir’inki…

(Kadir’in merdecedesi de tıpkı benim yazarlık gibi bir şey…Nasıl ki, mahalli basında (gazete, dergi, internet sitesi gibi) birkaç basın kuruluşuna yazı yazarak kendimi büyük bir yazar görüyorsam bizim Kadir’in merdecedesi de öyle bir şey…

Kadir, Malatya'da araba niyetine uzunca sopaya binen ve bindiği bu sopayı da “merdecedes” olarak hayal eden ve bu hayaliyle mutlu olan biri…

Şimdi sıkı durun, sakın gülmeyiniz, haberi hep beraber okuyalım:

“Malatya'da araba niyetine sopaya binen "Merdecedes Kadir" lakaplı Kadir Gümüş için Emniyet Müdürlüğü 'özel plaka, ruhsat ve ehliyet' hazırladı.
Malatya kamuoyunda çok sevilen Mercedes Kadir, günlük yaşamını araba niyetine bindiği çubuk çıtayla sürdürüyor. Ayna yerleştirdiği çıtaya binerek ana yol ve caddelerde dolaşan Mercedes Kadir'in bu durumuna Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şubesi'nce artık resmiyet kazandırıldı. Trafik Şubesi, Mercedes Kadir'e özel ehliyet, plaka ve ruhsat hazırladı. Mercedes Kadir'in bindiği sopaya "Çıtaroen" markası verilerek, 44 MK 444 numaralı plaka hazırlandı. Ruhsatta aracın rengi ise "Odun sarısı"
olarak gösterilirken, ikametgah adresine "Malatya caddeleri", araç üzerinde hak ve menfaati bulunanlar bölümüne ise "Keresteci Hasan" ibaresi yazıldı. Mercedes Kadir'in ehliyetteki soyadı bölümüne de Mercedes yazıldı. Ehliyetin sınıf bölümüne A'dan Z'ye yazılırken, kullandığı cihazlar bölümüne ise " 3 metre soba, ayna, CD" yazıldı.
Sempatik hareketleriyle vatandaşların ilgisini çeken Mercedes Kadir, üzerine bindiği çubuğu soranlara, "araba" yanıtını veriyor. "Ehliyetin var mı?" sorusuna "Evde kaldı" cevabını veren Mercedes Kadir, arabasını evdeki garaja koyduğunu ifade ediyor. "Bu arabayla kaza yaptın mı?" sorusuna ise Kadir, "Yok yapmadım" şeklinde cevap veriyor.
Mercedes Kadir, özel plaka, ruhsat ve ehliyetine önümüzdeki hafta kavuşacak.”

Okuduğunuz gibi bizim Kadir “Merdecedes” niyetine/hayaliyle bindiği bu sopaya Malatya Emniyet Müdürlüğü 'özel plaka, ruhsat ve ehliyet' hazırlamış…

Haberde de verildiği gibi bizim Kadir’in, ayna yerleştirdiği ve “merdecedes” niyetine/hayalen bindiği çıtanın (sopanın) “merdecedes” olduğunu bize inandırdığı gibi Emniyet Müdürlüğüne de inandırarak ehliyet sahibi oldu.

Size komik gelebilir ama bu haber bana heyecan verdi…

Kendi payıma ben bu haberde çok ders çıkarttım…

Varsın Kadirin bindiği şey, 3 metre uzunluğunda bir sopa olsun, ehliyet müdürlüğünce de kaale alındı ya, ehliyet ve plaka verildi ya…

Simdi siz varın dalganızı geçin bizimle, Kadir, sopalı merdecedesi ile ben de taşrada yazarak mutluyum…

“ Dünya hayatı bir oyun, tutkulu bir oyalanma” dan ibaret değil mi

ŞEVKET BAŞIBÜYÜK

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Tebrikler
Gönderen: Mehmet Önder / , Türkiye
30 Eylül 2009
Şevket bey konu ilginç, anlatım da çok güzel olunca ortaya güzel bir öykü çıkmış. Tebrikler.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
İmamın Şey Ettiği Gün

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Vay Sözüm Vay…
Çiğ Söz…

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Cennet Gülleri [Şiir]
Tüm Türkiye Üşüdü Koca Reis [Şiir]
Tüm Türkiye Üşüdü Koca Reis [Şiir]
Çocukluğum [Şiir]
Duvardaki Saat [Şiir]
Olma Geveze [Şiir]
Özgürlük [Şiir]
[Şiir]
35 Yaş Şiiri Size Neyi Çağrıştırıyor? [Roman]
Bizden Biri; Alişan Kapaklıkaya [Roman]


Şevket Başıbüyük kimdir?

Edebiyatın karın doyurmadığını bile bile aç kalma pahasına yazmaktan imtina etmeyen, hayal gücünden çok izlenim ve gözlemlerini yazmaktan büyük keyif alan, yazarken adeta orgazım olan sıradışı bir yazar

Etkilendiği Yazarlar:
Roman, Hikaye, Şiir, Biyografi, Gezi


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Şevket Başıbüyük, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.