..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Eğitim > İlker Fıçıcılar
12 Haziran 2010
Ekitap Teknolojisi Hakkında Kısa Kısa  
İlker Fıçıcılar
Ekitap okuma cihazları, pratik özellikleri, yararları ve kağıda basılı kitaplara üstün özellikleri hakkında kısa bir inceleme.


:CJCB:
Ekitap nasıl çalışır

Günümüzde ekitap okuyucu aygıtlar elektronik mürekkep teknolojisini kullanıyorlar. Elektronik mürekkep teknolojili ekranlarda renk boyacıklarının yönü yalnızca sayfa oluşturulurken bir kez değiştirilerek görüntü elde ediliyor. Ve tıpkı mürekkeple yazı yazılmış kağıttan yazıları okur gibi, kağıttan / elektronik mürekkepli ekrandan yansıyan ortam ışığı yardımıyla sayfayı okuyoruz.

Elektronik mürekkepli ekranlar oldukça net ve gözü yormuyor.

Sayfayı okuma sırasında elektronik mürekkepli ekitap okuyucu cihaz enerji harcamıyor. Sonraki sayfaya geçiş tuşuna bastığımızda işlemci uyanıyor, yeni sayfayı çiziyor ve yeniden uykuya dalıyor.


Ekitap okuyucu aygıta bir kitap nasıl yüklenir

Kimi ekitap okuyucuların wifi kablosuz internet özelliği vardır. Bu özelliği olanlarda doğrudan ekitap satan kitabevinin web sitesine bağlanmak, kitap seçmek ve satın alarak ekitap okuyucuya indirmek mümkün. Amazon, barnes&nobble ve bizim ideefixe'de bu mümkün.

Bundan başka her ekitap okuyucu cihazın bir bilgisayarda çalışan yardımcı yazılımı var. Bu yazılım bluetooth ile veya bir kablo ile ekitap okuyucuya bağlanıyor. Bu yazılıma bir word dosyasını sürükleyip bıraktığınızda bunu ilgili biçime dönüştürerek ekitap okuyucuya aktarmakta. Benzer şekilde bir .pdf, bir .epub, bir .pdb, bir .txt, bir .html vs biçimli dosyayı da bu ekitap okuyucuya atabilmekte.


Ekitap okuyucuda bir ekitabı nasıl açıp okuruz

Örneğin ipad çok kolaydır. Ekranında raflarıyla bir kitaplık belirir. Üstünde ismi yazan bir kitaba dokunursunuz ve kitap açılır. Sonra tıpkı işaret parmağınızla gerçek bir kitabın sayfasını çeviriyor hareketi yaparsınız, ekrandaki sayfanın köşesine dokunup sürükleyerek, ve ekrandaki sayfa çevrilir.

Diğer ekitap okuyucularda da kolaydır. Yazar ya da kitap adına göre cihaz içindeki kitaplarınız listelenir. Dokunursunuz seçtiğiniz birine ve okumaya başlarsınız. Bir ekitap okuyucuda bir kerede yüzlerce binlerce kitabınız bulunabilir. Ve saniyesinde aradığınızı bulabilirsiniz. Kolaydır.


Ekitap okuyucuyu nasıl daha verimli kullanabiliriz

Her ekitap okuyucunun kapsamlı bir arama, not düşme, ayraç ekleme, alıntı yapma ve paylaşma özelliği de vardır. Örneğin aklınıza takılan bir sözü yüzlerce kitapta bir kerede taratabilir, hangi kitaplarda nerede geçtiğini araştırabilirsiniz.

Sonradan geri dönmek üzere sanal ayraçlar koyabilirsiniz. Sevdiğiniz paragrafları parmağınızla veya ekitap okuyucunun kalemiyle sarı sarı fosforlu işaretleyebilir, sonra bunları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sayfa kenarına not düşer gibi not düşebilirsiniz. İster elyazınızla, ister elyazınızı tanıyan program yoluyla düzgün harflerle... Gene parmak veya kalemle işaretlediğiniz bir kısmı kopyalayıp, ekitap okuyucudaki metin düzenleyiciye atabilirsiniz, referansı otomatik eklenir.

Sonra ekitap okuyucunun yazılımıyla bunu bilgisayarınıza almanız mümkün. Ayrıca iki ekitap okuyucu yanyana ise bluetooth veya kızılötesi ile kitap veya alıntı paylaşımı yapabilirsiniz.


Başka?

Arkadan aydınlatmasını açarak gece karanlıkta da okuyabilirsiniz; uykusu gelince yataktan uzanıp gece lambasını veya oda ışığını kapamak zor gelenlere birebir.

Tek elinizle okuyabilirsiniz. Tek elle normal kitabı okumaya çalışırken başparmağı tutulanlara birebir.

Tatilde bir tomar kitap taşımak yerine sadece bir ekitap okuyucu taşıyabilirsiniz. Çok okuyanlar için birebir.

Hızlı okuyabilirsiniz... İlginçtir ki ekitaplar normal kitaplardan daha hızlı okunuyor. Hem elinizde bir kalınlık olmadığından psikolojik olarak kitap birazdan bitecekmiş hissiyle okuyorsunuz, hem de tek tıkla yeni sayfaya geçtiğinden sayfa çevirme sırasında zaman kaybı olmuyor.

Ve ille de ben kitap kokusundan vazgeçemem diyorsanız, yanında bir tane de normal kağıda basılı cep kitabı taşıyabilir, ekitabınızı okurken koku nöbetiniz tuttukça açar açar onu koklarsınız. Ne de olsa hepsi aynı kokuyor.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Soyadları Tarihçesi 1 - - Koptagel Üstünidman Kop Ta Gel!
Dilimi Dilmemeyi Bileyim (Prof. Efrasiyap Gemalmaz'dan Alıntı)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ekmek Tahtası ve Tahta Kaşıktan Sonra [Öykü]
Mezarımın Bekçisi [Öykü]
Bir İnsan, Yaşamı Boyunca Kaç Kitap Okuyabilir? [Deneme]
İnsanlık Kültürünü Yedeklemek - V0. 0 [Deneme]
Bask Dili [Bilimsel]
Dahilerle Dolu Bernoulli Ailesi'nin Ünlü Jeoloğu Daniel Bernoulli ile Söyleşi [Bilimsel]
Bubba Kiki Etkisi [Bilimsel]
Çevrilebilir Yazı Yazmak [Bilimsel]
Bilim... Nedir... Ne Değildir... Çok Kısa Kısa... [Bilimsel]
Bu Taşı Kafama Kim Attı? [Bilimsel]


İlker Fıçıcılar kimdir?

Bir yazar değil. Yalnızca bir anlatmak istediği olduğunda en uygun sözcükleri seçip yan yana dizmeye çalışıyor. Aslen fizik kökenli ve yazılarında bunun etkisi hissediliyor.

Etkilendiği Yazarlar:
Memduh Şevket Esendal, Salah Birsel, Douglas Adams


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © İlker Fıçıcılar, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.