..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsan - işte tüm sır burada. Bu sır üzerinde çalışıyorum, çünkü kendim de insan olmak istiyorum." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Fantastik Roman > Ömer Faruk Hüsmüllü
17 Nisan 2011
Mağaranın Kamburu Romanına Yönelik Okuyucu Yorum ve Eleştirileri  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Bu açıklamayı vermemin nedeni, kitap yazıp da bastıramayan arkadaşlara bir mesaj iletmektir. Bıkmadan, usanmadan çabalamaları gerekiyor. Bir gün, bir yerden, bir şeyler olabileceğine dair umutlarını yitirmesinler. Yazmaya,yayımlamaya çalışmaya devam etsinler…


:CJHE:Mağaranın Kamburu romanını kendi imkanlarımla yayımladıktan sonra, çeşitli sitelerde bu kitaptan 100 tanesini posta masrafı da bana ait olmak üzere ücretsiz göndereceğimi yazdım. Aradan günler geçmesine rağmen bırakın 100 kitabın tükenmesini 30 tane bile isteyen çıkmadı.
Bunun üzerine bu duyarsızlıktan yakınan bir yazı yazdım. Yazım Vatan Gazetesi yazarı sayın Mustafa Mutlu’nun dikatini çekti ve köşesinde buna yer verdi. Mustafa beyin konuyu işlemesi ses getirdi ve adeta talep patlaması oldu. 100 derken 250 kitabı çeşitli okurların adreslerine ücretsiz gönderdim. 250 kitaptan sonrası için isteyenlerden ise sadece maliyetini talep ettim. Kısa sürede elimdeki kitaplar eridi ve yaklaşık 550-600 tane kitap okur ile buluştu.
Bu açıklamayı vermemin nedeni, kitap yazıp da bastıramayan arkadaşlara bir mesaj iletmektir. Bıkmadan, usanmadan çabalamaları gerekiyor. Bir gün, bir yerden, bir şeyler olabileceğine dair umutlarını yitirmesinler. Yazmaya,yayımlamaya çalışmaya devam etsinler…
**
Bu romana gelen yorum/eleştiri/değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istedim. İlk yorumu yazan arkadaşın ad-soyadını verceğim, çünkü kendisinden izin aldım. Diğerlerinin kimliklerini ise saklı tutmak zorundayım.
**
Sayın Serkan Suphi Teker’in yorumu:

Merhabalar Ömer Bey.

Kitabınız elime ulaşalı 2 gün oldu. Açıkçası geldiği gün okuyup bitirmeyi hedeflemiştim ama evde, annemin ve ablamın kitabı benden önce "gasp" etmelerine karşı koyamadım:) Onlardan arta kalan zamanda da ben okuyup bitirebildim.

Beni ilk okuduğumda rahatlıkla içine çeken kitap sayısı oldukça azdır. Ancak sizin kitabınız gerçekten rahatlıkla bir insanı içine çekebilecek akıcılık ve merakı içinde barındırıyor. Onca kişinin nasıl olurda bu kitabı keşvetmemiş olması gerçekten çok acı...

Kitabın iyi yanlarının yanında nacizane bir iki eliştirim de olacak. Öncelikle diyologlar gerçekten akıcı ve merak uyandırıcı ama kafama takılan kamburun, adama her cevabını iyi de olsa kötüde olsa öğüt şekilnde vermesi. Bu birazcık ağır kaçmış gibi. Bunun dışında kitapta betimlemelerden neredeyse hiç yararlanmamışsınız. Yani 130 sayfalık bu roman rahatlıkla 400 sayfalık bir roman olabilirdi. Okurken olaylar o kadar kısa sürede ceryan edip bitiyor ki ne olduğunu hazmetmesi biraz zor oluyor. Mağranın, yada katlara inerken yaşadıklarını adamın ağzından anlatmak yerine hikayeci gözüyle betimlenseydi mükemmel olabilirdi.

Size akıl vermek asla haddim değil. Elbette ki yılların verdiği birikim ve bilgiyle yazım tarzınızın bu şekilde olabileceğini sorgulamıyorum. Umarım beni yanlış anlamazsınız. Ben sadece bir okur olarak okurken yaşadıklarımı anlatmaya çalıştım o kadar. Kitap sonuçta sizin eviniz gibidir. Sizde beni bu evde ağırladınız. Benim yapmaya çalıştığım evde gördüğüm bazı aksaklıklara akılcı çözümler sunmak o kadar:)

Üniversite yıllarımda Fantastik Krugu üzerine kitaplar okudum. Daha doğrusu seriler. Bunlardan da hayli etkilendim. Bilirsiniz fantastik serilerde genelde betimlemeler çok sık yapılır. Kitabı okurken karekteri sahiplenmek ve olayları yaşamak için. Aynı yıllarda FRP (Fantastic Role Playing) Oynamaya başladım. Bu oyunların en büyük özelliği oyuncularla oyunu yönetenlerin arasında gelişen diyologlarla beli bir kurguyu şekillendirmeleri. Arkadaşlarımla bunu çok uzun zaman oynadık. Ama ben bununla yetinmeyip bir de kendi senaryomu yazdım. İlk denememdi ve Fantastik Kurgu anlamında ülkemizde yapılması çok kolay olmayacak bir denemeydi. Aylarca yazım çalışmalarım sürdü. Ama bitirdim. Sonra da bunu film haline getirme çalışmaları başladı. Amatör bir ekip oluşturup 8 ay boyunca filmin çekimini yaptık. Sakarya'da okuduğum için heryerini kullandım diyebilirim. Sonuçta 130 dakikalık Türkiye'nin amatör ilk uzun metraj filmini çektik.

Bunları neden mi anlatıyorum, inanın kitabınızın ilk bölümlerini okuduğum anda senaryomla benzerlik kurduğum bir çok yer farkttim ve eski günlerime geri döndüm. Ama acı bişey var ki, bende o filmi büyük bir gururla bitirip insalara aynı sizin dağıttım. Kimseden bana dönen olmadı. Sakarya'da başvurmadığım gazete, dergi, tv kalmadı. Hiç kimsenin umrunda olmadım. Bir gazetenin muhabirine "bakın ilk amatör uzun metraj filmi hemde fantastik kurgu anlamında biz çektik" dediğimde bana, "eee ne var bunda haber değeri taşımıyo ki bu, eğer filmi uyuşturucu bağımlısı üniversiteliler olarak çekseydiniz sizi haber yapardık" dedi. O an eserimi(!) göstermek için yaptığım tüm çırpınışlarım yerini mağlubiyet hissine bıraktı. Tek yaptığım yazmayı bırakmamak oldu.

Şimdi mi... Şimdi mesleğim olan tasarım üzerine dekorasyon firması açtım ve edebiyat yada sinemadan çok uzaktayım. Hayallerim yıkılsada içimde bitmeyen bir umut ve senaryolar var. Bazı şeyler para olmadan olmuyor ne yazık ki. Bizimde arkamızda cemaaat liderleri yada örgütler olmadığı için finans kaynaklarımızla be film çekebilecek konumdayız nede kitap yazacak. O yüzden bekliyorum bir gün fırsatını bulmayı. Hayat ertelemelere deymeyecek kadar kısa da olsa, imkansızlıklar elimizi ayağımızı kırıyor.

Elinize sağlık Ömer bey. Kitap içinde ki öğütleri hayatım da da çokça dinlemeye çalışıcam. Sizin gibiler oldukça umut hep var olacaktır.

Sağlıcakla kalın...

**
Yorumlar:
(Elleri hürmetle öpülesi 75 yaşında bir hanımefendi. Yorum değil, kitap isteğinde bulunuyor, ama çok duygulandığım için sizlerle paylaşmak istedim. Virgülüne bile dokunmadan, yazdığı gibi ekliyorum…)
*AYIN ÖMER FARUKHÜSMÜLLÜ BEY OĞLUM LÜTFEN BANA KİTABINIZI YOLLARMISINIZ.BEN 75 YAŞINDAYIM BU GÜNE KADAR YAPTIĞIM EN İYİ ŞEY OKUMAK OLDU.YEMEK YEMEK GİBİ BİR İHTİYAÇTIR BENİM İÇİN. ARTIK ESKİSİ GİBİ ELİME ALDIĞIM KİTABI BİR GÜN YARİNE 2 İLA 3 GÜNDE OKUSAMDA BAĞIMLILIGIMI BIRAKAMIYORUM. AYAKKABI ALMAYI DÜŞÜNÜRKEN KİTAP GÖRDÜMÜ TEREDDÜTSÜZ DÖRT BEŞ TANE ALMADAN DURAMIYORUM.SİZE BUNLarı yazmamın sebebi kitabınızın mutlaka okunacağına inanmanız için .Belki sonra düşüncemide bildiririm size. Lütfen yazmaya devam edin sevgilerimle hoşça kalın.
Diğerleri:
*Sayın Hüsmüllü!
Kitabınızı bitirdim.Çok arı bir dil, akıcı ve sürükleyici bir üslup ile yazılmış.
Sözün özü; bitirmeden elimden bırakamadım.
Elimden geldiğince kitap dostu bildiklerime ulaştırmaya çalışacağım.
Nice mutlu, sağlıklı ve başarılarla dolu bir yaşam dileği ile.
*"İlk iki sayfada biraz sıkıldım, ama daha sonra elimden bırakamadım"
*"Bugün sizin kitabı tekrar okudum çok sevdim sanırım daha da okuyacagım sagolunuz"
*Mağara'nın Kamburu bugün elime geçti. O kadar sabırsızlanıyordum ki okumaya otobüste başladım. İlk defa bugün okulla ev arasındaki mesafe hiç bitmesin istedim..Teşekkürler Ömer Faruk HÜSMÜLLÜ. Yüreğiniz dert görmesin...
*Ömer Amca çok teşekkür ederiz bizim için imzalamış olduğun kitaba.Gökhan okuyor şu anda sıradayım ben :)
* "SAYIN ÖMER FARUK HÜSMÜLLÜ,
KİTABINIZI BUGÜN ÖĞLE VAKTİ ALDIM. İNSANI İNSAN YAPAN DEĞERLERİ BEYİNLERE KAZIYAN SATIRLARINIZI KESİNTİSİZ
OKUDUM. SAAT 16.30 VE KITABINIZ BİTTİ. TEŞEKKÜRLERİMİ, SELAM VE SAYGILARIMI SUNUYORUM."
*"İlginç bir kişilk seçilmiş. Özellikle 20-28 sayfalar arası, Hayyam dan da dörtlük bulunann , kendinize özgü yaşam tecrübeleri içeren öğütvari, filozafça fikirleri çok beğenerek okuyorum. Tebrik ederim. Dil ve ifade olarak çok akıcı bulmadığımı söylemeliyim. Biraz zorlanıyorum okumakta ve bazı cümleleri tekrar okumak zorunluluğunu hissediyorum.Tabii bunlar benim amatörce algılamalarım. Başarılar diliyor, selam ve saygılarımı yolluyorum.”
*"Saygıdeğer öğretmenim kitabınız için yürekten kutluyorum çalışmalarınızın devamını diliyorum,kitabınız bugün elime geçti, öylesine yürekten yazılmış her satırında büyük emekler sarfedilmiş bu eseri zevkle okuyacağımdan emin olabilirsiniz . İnanıyorumki her satırına sevginizi,umudunuzu ,dünyaya güzel bakan yüreğinizi koymuşsunuzdur yazarlara helekide eğitmense bu yazar saygım bir kat daha fazladır yürekleri güzel insanlara selam olsun "
*
Yorumlar için teşekkür ediyorum. İkinci baskıda bu uyarıları dikkate almaya çalışacağım.
Mağaranın Kamburu hakkında bu sitede yer alan yazılar:
http://www.izedebiyat.com/yazi.asp?id=97762
http://www.izedebiyat.com/yazi.asp?id=98192
ve facebook sayfası:
http://www.facebook.com/pages/Ma%C4%9Faran%C4%B1n-Kamburu/154922504571531

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Yolunuz açık olsun.
Gönderen: Taner SARGIN / , Türkiye
23 Nisan 2011
Bunu paylaştığınız için teşekkür ederim. Bir de Serkan Suphi Teker’in Çektiği filmi merak ettim. Filmin ismini öğrenebilseydik onu da araştırıp izlemek isterdim.

:: Devam
Gönderen: Hulki Can Duru / , Türkiye
19 Nisan 2011
Başarılarınızın devamı dilerim. Kitap ancak henüz elime ulaşmadı. Esenlik

:: Asla pes etme..
Gönderen: Göktu Kara / , Türkiye
18 Nisan 2011
..güzel bir örnek teşkil ediyor..Kutlarım..

:: Kutlarım
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
17 Nisan 2011
Başardınız.Demek ki iyi ve güçlü bir tohummuş savurduğunuz. Yeşerdi, filize durdu. Kutlarım. Sıra galiba önü kesilenler adına ikici adımda, Ömer Bey.TEKELLERE İNAT, MALİYETİNE KİTAP!-BASILMASI REDDEDİLEN E-KİTAPLAR! Selam ve saygıyla...(ÖFH) NOTU: Vildan hanım çok teşekkür ederim. Desteğiniz hep yanımdaydı. Aynı durumda olan herkesin yanındayız. Kitapla olmzsa internet ile, parayla olmazsa ücretsiz okuyucuya ulaşmanın bir yolunu mutlaka bulmalıyız. Saygılarımla...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın fantastik roman kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Edebiyatçı Gözüyle Mağaranın Kamburu - Yorum: 4
Bir Felsefeci’nin Kaleminden Mağaranın Kamburu – Yorum: 6
Mağaranın Kamburu
Mağaranın Kamburu Romanına Yönelik Okuyucu Yorum ve Eleştirileri - 2
Mağaranın Kamburu Romanına Yönelik Okuyucu Yorum ve Eleştirileri - 3
Mağaranın Kamburu P - Kitap Yayınlarından Çıktı
Usta Bir Kalemden Mağaranın Kamburu Eleştirisi

Yazarın roman ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ücretsiz Kitap Dağıtabileceğim İstanbul’da Bir Mekan Arıyorum
Memleketimin Delileri - 1
Bir Romanın Anatomisi: Mağaranın Kamburu
Memleketimin Delileri - 2
Dönemeyen Bir Dönme Dolap - 35 Son Bölüm
Dönemeyen Bir Dönme Dolap - 34
Bir Anı Defteri Buldum - Roman
Dönemeyen Bir Dönme Dolap - 33
Köpeğin Adı Badi - 80 (Son Bölüm)
Demokratik Deliler Devleti - 37 (Son Bölüm)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Siyasi Taşlama: Neşezâde - 2 [Şiir]
Siyasi Taşlama: Karamsarzâde [Şiir]
Kusurî"den Tırtıklama [Şiir]
Zam Zam Zam... [Şiir]
Tırtıklama (Kazak Abdal'dan) [Şiir]
Yoklar ve Varlar [Şiir]
İstanbul,sana Âşık Bu Kul [Şiir]
Âşık Dertli"den Tırtıklama [Şiir]
Dostlarım [Şiir]
Namuslu Karaborsacı [Şiir]


Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yıldırım adını kullanarak çeşitli forumlara yazı yazdım. İddiasız iki romanım var. Çok sayıda siyasi içerikli yazıya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öğretmeniyim. Yazmaya çalışan her kişiye büyük bir saygım var. Çünkü yazılan her satır ömürden verilen bir parçadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Az veya çok okuduğum tüm yazarlardan etkilenirim.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.