..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan kendini bilmeli. Gerçeği keşfetmeye yaramasa da, yaşamayı öğretiyor. Ve bundan daha güzel birşey yok. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Bireysel > Sevgili Özbek
19 Nisan 2011
Bahar-ı Düş Lütfen  
Sevgili Özbek

:AIDI:
Bir başkadır bizim oralarda bahar. Güneş erken doğar, erken açar kardelen ve bir başka demlenir bizim oralarda mehtap, öylen güneşin gülüşleri tutulur, akşamlar ise gün efkârında.

Karlı ve ayazlı havaların ardından, baharın gelişiyle, yeni bir yaşam başlar yeşilimsi. Çiçeklere düşer artık gönlünüz. Ellerinize siner gül kokusu, gözlerinize durur artık güldeste...

Cemreler ruhunuza dokunur nemli ve şeffaf. Bir yığın güzelliklerle gözlerinizde ki sevgi hikâyesidir artık bahar. Ve her sene yaşanan baharları, hiç yaşamamış gibi yaşarız yeniden.. Yürek dolusu.

Baharın başlamasıyla anılara karışmıştır kestanelerimiz. Belki de çokca kestane yemediğimiz için, patateslerimizi sobanın közüne koymadığımız için hayıflanacağız bundan böyle. Ve kim bilir, hangi rüyaların meltemlerini uçuracağız taneleriyle bahar-ı nisan, mayıs mekânlarına... Kim bilir hangi renk başkaldırısıyla ses verecek kâinata, ahengiyle başlayan bahar yolculuklarımız.

Bir başkaldırıdır artık beyaz minelerin sessiz isyanlarında bahar. Camlar açılmış, mantolar kaldırılmış, yün kazaklar çoktan yerleştirilmiştir dolaplara. Güneş hür iradesiyle evrene hükmetmektedir artık. İnce ince yağan yağmurla ıslanan toprağın kokusu bir başkadır baharla. Toprak ve ot kokusunun karışımı bir koku bu, cennet gibi ve sıfırla başlarız yaşama sanki! Çiçeklerin açılışına vasıtasız katılır, renklerin görkemliklerini yazarız gözlerimize. kokularını aracısız yaşar, aracısız soluklanırız. Aykırı sesler duyarız sevincimizle beraber, kuş cıvıltıları... Sonra, ışık, hava, ve sudan meylederiz yaşama. Bütünleşir adeta ruhumuz baharla bir lalenin açılışında. Yeşeren bu güzellikler ihanet etmez hiç bir zaman insana ve daha büyür iç içe, gittikçe haziran çiçeklerine.

Sevgi zekâsından şiirlerle ezgilerin ezberini ekleyecek yüreklerinize. Delikanlı vuruşlar atacak nabızlarınızda. Otların üzerine uzanacaksınız, gözleriniz kapalı, kirpiklerinizin aralığından izleyeceksiniz gökyüzünü. Hepimize yetecek kadar yer var bu dünyada ve "gökyüzü hepimizindir" sloganı haykıracak beyninizde.

Daha sonra nazımlar yazarsınız belki, ya da şarkılar mırıldanırsınız hiç bir şey yapmadan. Ya da, papatyalardan taçlar yaparsınız sevdiklerinizin saçlarına! Dokunursunuz çimenlere ve avuçlarınızı çimlerin hülyasıyla doldurursunuz nemli ve serin. Diliniz şeker kolası, her şey öyle güzel ki! Yaşarsınız benliğinizin anlamında var olduğunuzu anlayarak.

Baharın bir de endişeli düşü var. Seçimler yaklaşıyor, yaşam haraketli, kim kazanacak sorusu pek meşguliyet. İnsanlar, henüz insanlık mertebesine erişememiş insancıklar... Hüzünlü ve acı olaylar.. Dünyanın dört bir yanında insanlık ayıpları, mahrumiyet, insanlık âcizliği. Ucube fikirlerle "Ucube"lere takılan kafalar!

Oysa baharın gelişi bir sesleniştir kâinata. "Doğayı örnek al!"

Kışı geride bıraktığımız için mi, yoksa yaza gireceğimiz için mi yaşarız bunları bilmiyorum? Hiç biri değil belki! Geçen ömrümüzle beraber, baharlı olduğu için böyle yaşarız belki. Bahar yerini yaz sıcağı, sarı aylara teslim ederken, güllerin kırmızısı, başakların harmandalı esmeleri, bereket aşım, yürek sesim, umut türkülerim, bana bahar-ı düş lütfen...Sevgili ÖZBEKSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın bireysel kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yok/sun
Bahar/ı - Düş
Günaydın Bir Mayıs
Gidersin

Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi Nedir
Nevruz Bayramı (Anı)
Baş Öğretmen Atatürk
Feodal Kırıntılar
İnsan Olmak
Kars"ı Yaşamak
Dar Ağacında Üç Fidan
Dünden Kalma Aşk Bu
Dışarıda Kar Var
Yeni Yıl Teraneleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşkın Halleri I (Ağrı Dağı) Anneme İthafen... [Öykü]
Seyr-i Sefer [Öykü]
Güneşin Üvey Çocukları [Öykü]
Sevgili [Öykü]
Âşkın Şehidi [Roman]
Ayrılık [Deneme]
Göydağ"da Yağmur Yağdı Gözlerime [Deneme]
Kadın Kim Edebiyat Kim * [Deneme]
İnternet ve Biz [Deneme]
Bayram Gelmiş [Eleştiri]


Sevgili Özbek kimdir?

Siir yaziyorum, ve hikaye denemelerim var. Amacim gerçekten yazabilmek.

Etkilendiği Yazarlar:
Nazim Hikmet Ran ve gerçekten yazan her yazar


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Sevgili Özbek, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.