..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşünce dilden, dil düşünceden doğar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Başkaldırı > Haydar Köprülüoğlu
24 Ocak 2012
Bildiğim ve Şahidi Olduklarım  
Haydar Köprülüoğlu
Yazılanların, yorumu okuyucuya bırakılan pek çok, hem de Piza kulesi kadar doğru konular vardır. Saygılar.


:AEIJ:
Bildiğim ve şahidi olduklarım

Toplumun oyuna vesayet konularak, ihtilâl adı altında, demokrasi askıya alınarak, iktidarda bulunan hükümet ve parti üyeleri tutuklanıp özel mahkemelerde yargılanıyor. Yargı sonucu başbakan ve iki bakan idam edilerek, diğerleri çeşitli hapis cezalarına mahkûm ettirilmişti.

Yirmi yıl sonra, Ülkenin Genel Kurmay Başkanı ve Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanları, ülkede yaratılan kaosa göz yumarak, hatta kaos yaratılmasına zemin hazırlayarak, ülke gençlerini askeri kamplarda, ceza evlerinde tutarak, işkence yapıp yargılayarak, ülkenin siyasi yapısı, demokrasi anlayışının altüst edildiğine şahit olmuştuk.

Yıllardır süren, önce ‘sözde soy kırımı’ bugünlerde ‘asılsız soy kırımı) denen, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine soy kırımı adı altında, Ermeni diasporası tarafından iddia edilen ve yıllardır devam eden bir davamız var. Bu olay ne bir iddia, ne de ‘sözde soy kırımı’, içinde Ermeni çetelerinin de bulunduğu, Türk ve Ermeni olarak ölümlerle sonuçlanan, 97 yıl önce yaşanmış bir vakıadır. Türkiye’nin suçlanmasının bir nedeni, Osmanlı’nın Ermeni vatandaşlarına verdiği zamansız ‘Tehcir’ kararıdır.

Bu olayda Ermeni ve Türk toplumunun huzurunu bozan, aralarının açılmasının birinci nedeni, 1887 yılında yaşanan Türk - Rus savaşında Ermenistan’ın Rusların yanlarında yer almaları, ikincisi de Ermeni çetelerin ölümlerle sonuçlanan baskınlarıdır.

İletişim araçlarının yok denecek kadar az ve kısıtlı bir ortamda bunlar yaşanırken, I. Dünya savaşı içinde olduğumuz, Osmanlı İmparatorluğunun son yılları olduğunu da unutmayalım. İletişim araçları yok dedik, evet Ermeni çetelerinin o günlerde, Cuma namazlarında camilere saldırdığı, saldıracağı haberlerinin doğrulanması veya tekzip edilme olanaklarından yoksunluk, bu vahim olayları doğurmuştur.

Avrupa Birliğine girmemiz aşamasında, muhalif olarak engeller çıkaran Fransa ile siyasi gerginlik yaşanmıştı. İlk defa duyduğumuz ‘Fransız olma’ tabiri kullanılan ortam
Fransa Devletinin Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, kendi devrimiyle çelişen ‘Ermeni katliamını inkar edenler’ yasasını meclisinden geçirerek yasalaştırmıştır. Fransa da bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, vatandaşı Ermenilerin oylarını almak için, insanın irade özgürlüğüne yakışmayan bu yasayı çıkarmıştır.

Burada şunları da belirtmemiz gerekiyor. Geçmişte yaşanmış bu olayın ardından üç kuşak nesil değişmiştir. Babamın anlattıkları ve kendi kanaatimle Osmanlı döneminde yaşanmış bu olaya, Türkiye Cumhuriyeti ve sorumlu hükümetlerin, günümüzde Adalet ve Kalkınma Partisinin koyduğu tavı, eşyanın tabiatına uygundur. Yorumunu okuyucuya bırakıyorum. Saygılarımla.


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın başkaldırı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gazi Mustafa Kemal ve Arkadaşlarının Ankara'da İlkgünleri

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
La Teşbih ve La Temsil
Millete Taziye
Doğup Büyüdüğüm Semt
Doğduğumuz Dünya Bu Değil
Kısa Öz Geçmişim
Bekçi İmdat
Beni Aşan veya Dışa Taşan Duygular
Boşa Giden Erdemlerim
Sonbahar Güneşidir
Harf Devrimi ve Bir Anı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşık Veysel ve Necip'in Öyküsü [Şiir]
Ömer Hayyam [Şiir]
Nostalji [Şiir]
Hikaye-i Osmaniye [Şiir]
Bakın Ne Diyor Eyyam [Şiir]
Volga Mahkumu [Şiir]
Millete Atılan Goooool! [Şiir]
Mührü Hümayun [Şiir]
Yiğidi Öldür Hakkını Yeme [Şiir]
Lisan-ı Hâl - 2 [Şiir]


Haydar Köprülüoğlu kimdir?

İlerleyen yaşımdan dolayı kısa yol tabiriyle, konularımı daha çok nazım olarak ifade etmeye çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Yaşadığı çağın çarpık düzenini sergileyen yazar veya kişiler.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Haydar Köprülüoğlu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.