..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan melek olsaydı dünya cennet olurdu. -Tevfik Fikret
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
6 Şubat 2018
Okul Durumları  
Ahmet Zeytinci
''Biz sanki anaokulu kreş diploması mı gördük.''


:BBA:
Benim oğlan daha dört beş yaşında, ev de sıkılmaya başladı biraz. O zamanda işler iyi; iyi de ne kelime süper. Şimdi ki gibi teğetler filan yok yani sizin anlayacağınız. Hanım dedi ''Bu oğlanı kreşe verelim''. Ben bin dereden su getiriyorum. ''Boş ver be hatun, bizim zamanımızda kreş mi vardı, hem iki sene sonra ilkokula başlayacak'' tabi ki sonun da tahmin ettiğiniz gibi hanımın dediği oldu...Biz oğlanı aldık semtimiz de bir kreşe yazdırdık...


Oğlan kreşi çok sevdi, arkadaşları var tabi orada kız erkek, bir sürü oyun var, eğlence var. Sabah işe giderken bırakıyorum, akşam da annesi, bazen ben, bazen de rahmetli dedesi alıyor. Biraz para pul gidiyor ama olsun oğlumuzun geleceği önemli...


Neyse oğlan epey gitti, o arada sömestri tatili geldi çattı. Bizim oğlana uyduruktan bir karne vermişler. Davranışlarına bir, iki, üç yıldız not düşmüşler. Baktım arkadaşları ile ilişkileri; iyi üç yıldız. Oyunlara katılımı; o da iyi üç yıldız. Elişi becerisi; o da iyi üç yıldız. Sıra geldi uykuyaaa; uyku bir yıldız. Bizim zibidi öğlenleri uyumuyormuş kreşte, o sebepledir ki bir yıldız vermişler. Aldım karşıma ''Bu ne oğlum'' dedim. ''Bütün notların çok güzel hep üç yıldız, uykudan zayıf almışsın, o derste zorlanıyorsan ders aldıralım sana oğlum'' dedim ''uykudan''...Kazasız belasız kreşi pekiyi derece ile bitirdi neyse; Kreş Diploması bile var. Biz sanki Kreş Diploması mı gördük...


Daha sonra kızım da gitti tabi devlet anaokuluna, neyse o da kazasız belasız pekiyi derece ile bitirdi anaokulunu, altın yaldızlı bir de diploma ile... Şimdilerde bildiğiniz gibi, sekiz yıllık eğitim dokuz yıla çıkıyor; hemen sıkılmayın, Anaokulu Eğitimi ile birlikte, sizin çocuğunuz ilkokuldaysa zaten anaokulu seviyesini geçmiş demektir. Ama kızım bu durumu bilmiyordu nasılsa. Biraz gözünü korkutayım dedim. Aldım kızı karşıma, sana bir iyi bir kötü haberim var''Bak dedim kızım sekiz yıllık ilköğretim, dokuz yıla çıkıyormuş haberin var mı?'' bu hemen babaaaaa, hadi yaaaaaaa, filan derken. ''Kötü haber buysa iyisi nedir ki baba'' dedi...''Seni etkilemiyor sekiz yıllık eğitime anaokulunu da ekleyeceklermiş'' deyince kızım gözlerimin içine bakarak derin bir Ohhhh çekti...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Pittbull'un Önünden Geçerken
Asgari Ücret Maratonu Başlıyor
Sizi Nereden Tanımıyorum
Çok Yaşlı Çoook
Ah Bu Faturalar
Fermuar
Şans Ne Zaman Gülerdi
Ben Hep Defterimle Kalemimleyim
Gizli Servisin Kapısından Girdim
Tam Bangi Jamping Yapacaktım ki

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Serbest Meslek
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı
Emrin Olur

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Türküm Doğruyum Fena Halde Doluyum [Şiir]
Ben Türkiye de Doğsam da [Şiir]
Biz Sadece Sapanla Taş Atıyorduk [Şiir]
Mescid-i Aksa [Şiir]
Şu Dükkanın Bir Sıcaklığı Var [Şiir]
Sorarım Size İnsan Kaç Kere Ölür [Şiir]
Hep Gece Yazılır Benim Şiirlerim [Şiir]
Geceyi Cebime Koydum [Şiir]
Çocuklarıma Öğütler [Şiir]
Hiç Önemli Değildi [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.