..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir dost nedir? Öteki ben. -Zenon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
1 Nisan 2019
Bilin Bakalım Bu Gün Günlerden Ne  
Ahmet Zeytinci
Son zamanlarda bir garip haller oldu Hidayet Amcaya. Yolda giderken durup durup kendi kendine bir takım konuşmalar yapıyormuş, görenler öyle söylediler. Yaşlılıktan olsa gerek, hem de ileri ki yaşlarda insanların ruhi durumları da bozuluyor siz de takdir edersiniz ki, Alzheimer olanda var, manidepresif olan da, romatizma olanda, insan yaşlanmaya görsün bir dolu rahatsızlığı çıkıveriyor. Her ne kadar yaş ilerlese bile kimseler kendine toz kondurmasa da, dert, tasa, elem eksik olmuyor insanın başından. Bir de ''Allah sevdiği kuluna dert verirmiş.'' derler ya, biz de hayra yoralım derdi tasayı, demek ki Rabbim yaşlıları çok seviyor, ahrete yaklaştıklarından mı nedir belki de?


:IC:

Hidayet Amcayı yıllardır tanırım. Mahallemizin oturaklı ağırbaşlı sevgi dolu insanlarından birisidir. Yıllar yılı, işçi olarak bir firmada çalıştıktan sonra, SSK'dan emekli olup kendi halinde ev geçindirmeye çalışan halim selim bir büyüğümüzdür. Bütün mahallenin çocukları, gençleri, orta yaşlıları ve kendi akranları olan arkadaşları da Hidayet amcayı severler sayarlar, hatta biraz daha ileriye gideyim yere göğe de koyamazlar, o derece yani sevgi saygı Hidayet amcamıza...


Son zamanlarda bir garip haller oldu Hidayet Amcaya. Yolda giderken durup durup kendi kendine bir takım konuşmalar yapıyormuş, görenler öyle söylediler. Yaşlılıktan olsa gerek, hem de ileri ki yaşlarda insanların ruhi durumları da bozuluyor siz de takdir edersiniz ki, Alzheimer olanda var, manidepresif olan da, romatizma olanda, insan yaşlanmaya görsün bir dolu rahatsızlığı çıkıveriyor. Her ne kadar yaş ilerlese bile kimseler kendine toz kondurmasa da, dert, tasa, elem eksik olmuyor insanın başından. Bir de ''Allah sevdiği kuluna dert verirmiş.'' derler ya, biz de hayra yoralım derdi tasayı, demek ki Rabbim yaşlıları çok seviyor, ahrete yaklaştıklarından mı nedir belki de?


Lafa daldık Hidayet Amcamızın derdini unuttuk. Hidayet Amca yolda giderken kendi kendine konuşuyor dedik ya, yanına yaklaşanlar günlerdir aynı kelime ve cümleleri duyuyorlarmış o da şu ''Bu gün günlerden ne, bu gün günlerden ne, bu gün günlerden emekli maaşı, bu gün günlerden emekli maaşı.'' Evet, evet yanından geçen arkadaşları, mahalle sakinleri, çoluk çocuk, gençler, hep bu kelime ve cümleleri duyuyorlarmış Hidayet Amcalarından. Şaşırıyoruz tabi, Hidayet Amcamızın yanından geçerken bu cümleleri duyunca mahalleliler olarak. Niye şaşırıyoruz? Bundan bir kaç ay öncesine kadar Hidayet Amcamız çok normaldi, yolda giderken de böyle, ne kendi kendine konuşur, ne de kendine soru soranlara, ters ve saçma sapan cevaplar verirdi. Üzülüyoruz gerçekten Hidayet Amcamızın bu durumuna. ''Gel Hidayet Amca seni doktora götürelim.'' dedik. Onu da kabul etmedi, ''Ben bir kere hepinizden normalim, hatta bu mahalle de en normal benim. Var mı benim gibi üç kuruş emekli maaşını ay sonundan beş gün öncesine kadar yetiren.'' demeye başladı. Oysaki belli durumu, vallahi çok üzülüyoruz mahalleliler olarak. Ne yapsak ne etsek?


Bir zaman geçtikten sonra biz de alıştık mahalleliler olarak Hidayet Amcanın bu durumuna. Hidayet Amcamız gün kavramını yavaş yavaş yitirmiş gibi adeta. Onun için artık pazartesi, salı ya da perşembe diye bir gün yok, sadece emekli maaşını aldığı gün var. Haliyle üç kuruş maaş aldığı için o da kendi ile yengenin geçimine yetmiyor, yetemiyor. Yolda rastlıyoruz bazen ''Hidayet Amca cuman mübarek olsun.'' yüzümüze keskin bir bakış ''Ne cuması oğlum bu gün günlerden emekli maaşı, cuma diye bir gün mü var, yeni mi çıktı bu gün, hiç duymadım.'' Ara sıra ayağını sürüyerek kahveye gelir, çay koyarlar önüne, çocuklara döner ''Bu gün semt pazarı vardı değil mi, günlerden emekli maaşı günü hep semt pazarı oluyor.'' kahvedeki akranları olan amcalar, he he der geçer, hiç dalga geçmezler, kalbini kırmamak için çok ciddi cevap verirler. Yolda giderken kendisi gibi emekli arkadaşı Hüsam beye rastlar ''Ooo Hüsam'cım bu gün günlerden emekli maaşı, mübarek olsun sana da bana da.'' Hüsamettin Bey de hiç bozuntuya vermez, bilir arkadaşının durumunu. ''Tabi tabi bu gün günlerden emekli maaşı, yarın emekli maaşı ertesi, öbür gün hafta başı ya biz ona emekli maaşı ertesinin ertesi diyoruz.'' İşte böyle sürer gider bu muhabbet...


Hidayet Amca için her günün adı emekli maaşı bundan sonra. Hanımına seslenir salondan ''Hanıım bir orta şekerli kahve yap da içelim bak hem de bu gün mübarek gün emekli maaşı günü, hoş yarında emekli maaşı günü, hay Allah iki emekli maaşı günü de üst üste gelmiş yahu.'' Yenge de hiç bozuntuya vermez ''Hidayet yarın ki emekli maaşı günü tatil biliyorsun git de sabah bakkala hem gazete, hemde süt ile ekmek al.'' Her günün ismi de cismi de emekli maaşı olduğu için, bozuk para gibi harcanan da elde ki o emekli maaşıdır. Döner hanımına ''Hanım azar azar dolar alsak, kur farkından cebimize bir şey kalmaz mı yahu?'' Kadıncağız ne desin ''Boş ver sen doları moları cebinde sakla paranı, aslan gibi Atatürk'ümüzün resmi var üstünde, dolar molar alıp da o Waşington portakallarının uyuz suratına mı bakacaksın?''


Bazen de muzip delikanlılar şaka yaparlar Hidayet Amca'ya '' Hidayet Amca hadi yine iyisin iyisin, az önce haber bülteninde geçti hükumet bu sene emekli maaşlarına yüzde seksen altı virgül yedi zam yapacakmış.'' Ama yemez bunları çoğu kere Hidayet Amca ''Siz onu benim külahıma anlatın veletler, yüzde onu bile geçmez bu sene emekli maaşlarına zam saf mıyım ben o kadar?'' Başka bir zam zamanı yine gençler ki muziplikte üstlerine yoktur ''Yahu Hidayet Amca geçen başbakan bizim kahveci Osman'ı aramış Hidayet Amca hiç merak etmesin ona herkeslerden beş fazla zam vereceğim demiş.'' Yine yemez Hidayet Amca bu afra tafra ve şaklabanlıkları, burun kıvırır geçer. '' Ünlü İsviçreli Bilim Adamları İsviçre'nin en ünlü profesörü Albert Simfert başkanlığında bir heyet ile Türkiye'ye gelip Hidayet Amcayı ve emekli maaşını inceledikten sonra Türkiye de bir emeklinin bu maaş ile nasıl geçindiğine ağızları bir karış açık kalarak hayret edecekler ve sonra da İsviçreli emeklilere örnek göstereceklerdir.'' deyince delikanlılar az daha kafalarına Hidayet Amcanın bastonunu yiyeceklerdi neredeyse...


Hidayet Amcanın, emekli maaşını aldığı gün o ayın en önemli günüdür. Yengenin direktifleri doğrultusunda harcamaya başladığı günler ise adeta etinden et koparırlar Hidayet Amcanın. O da kendisini üç kuruş emekli maaşına mahkûm edenlere verir veriştirir, bazen de giydirir ha, elbise değil kesinlikle, anlamışsınızdır ne giydirdiğini...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Nasıl Onbaşı Oldum
Psikolojim Bayağı Bozulmuştu
Ütopik Bir Hikaye
O Zarif Sarışını Soyarken Ne de Mutlu Olurum
Dayak Bu Kursu da Var Hem de
Bir Kot Pantolona Gitti Pullar
Çok Parlak Bir Dönem
Kredi Kartınızı Yine de Atmayın
Bu da Benim Numaram İşte
Asgari Ücret Maratonu Başlıyor

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Serbest Meslek
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı
Emrin Olur

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Merhaba Dostlar [Şiir]
Şu Sıralar Yarım Kalmış Şiirler Biriktiriyorum [Şiir]
Benim Ellerim [Şiir]
İncir Çekirdeği [Şiir]
Bu Şehrin Gece Işıkları Yanmazdı [Şiir]
Yine de Güzeldi Be O Yıllar [Şiir]
Millet Çok Sonra Anlayacaktı [Şiir]
Su Uyur [Şiir]
Bakkal Amca [Şiir]
Kuşlar Gitmeyin [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ahmet Zeytinci, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.