..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Denemeler"de gördüğüm şeyi Montaigne'de değil, kendimde buluyorum. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > ESRA BAYKAL
2 Şubat 2002
Red Kid  
ESRA BAYKAL
Red Kid'e Özgürlük!


:DGCJ:
Ben aslında çocukluğumdan beri Red Kid ‘ e aşığım. Şu sıralar yine bir iki televizyon kanalında beş dakika arayla gösterilen çizgi film var ya. Hani her bölümün sonunda , yeniden yolculuklara çıkan, insanlara yardım eden ve asla karşılık beklemeyen o kovboya...

Sarı gömleği , dar lacivert jeani , siyah yeleği ve sarı yeleli atıyla dolaşan kovboya. Her zaman aslında onun neden hep yalnız olduğunu ve bir türlü neden evine gidemediğini düşünür dururdum. O siyah saçları rüzgarda dans ederken , ve o kadar yakışıklıyken neden yalnızdı Red Kid ? Dublaj Türkçesi ile “ evvett” derken vuruldum belki de ben Red Kid’ e. Veya kızılderililerle anlaşma imzalamak için atına atlayıp , saçlarını rüzgarda dans ettirirken ve evinden uzaktayken.

Neden Red Ki hep yalnız? Ve neden evine bir türlü gidemiyor? Red Kid ‘in neden bir sevgilisi yok ? Yoksa Red , evlendiği cadaloz kadından kurtulmak için mi kendini halka adadı? Red Kid neden o her bölümde karşısına çıkan balon etekli, sarışın veya esmer binbir çeşit kadından birisine bile vurulmadı ? Ben ilkokuldan beri her yayımlandığında hala ekranın karşısında iç çekerek onu izlerken , o neden hala yalnız ki ?

Kendimi bir kağıda boyasam da, altıma bir jean çekip , bir çift kovboy çizmesi giyip , saçlarıma da bir kovboy şapkası geçirsem , sonra Red ‘in yanına koysam resmi sever mi beni? Vazgeçer mi maceradan, yoksa beni de yanına alır mı, birlikte gezer miyiz vahşi batıyı? Dere kenarlarında kafamızı dereye sokup serinlesek , konserve fasülyelerimizi yaktığımız ateşte ısıtıp yesek, ben Düldül’ ü tımarlarken Red de bana kahve pişirse...Yıldızların altında yarın acaba hangi kötü adamla savaşacağımızı düşünsek...Ve ben ılık batı rüzgarı yüzümü okşarken, Red ‘in kollarında uykuya dalsam...

Red Kid neden yalnız ki , adının türkçesi kırmızı çocuk olmasına rağmen Red neden esmer ki? ( Bir adı da Lucky Luke dur ki bunla da ilgisi yok gördüğünüz gibi çocuğun başı dertten kurtulmuyor ) Şarkının sözleri neden ben yalnız ve evinden uzak bir kovboyum ki ? Belki de Red evinde kahvesini içmek ve inekleriyle hayvancılık yapmak isteyen sıradan bir batılı...Ne halt etmeye adamın adına tezat bir görünüş ve hatta hayat çiziyorlar ki ...Yoksa Red eşcinsel mi? O daracık kotlar falan ...Kızlara hiç yüz vermemesi...Zaten en mükemmel erkeklerin daima erkek arkadaşları olmuştur...Yoksa ...Hayır , hayır buna dayanamam ...Hayallerimin kahramanı eşcinsel olamaz...Peki , ben yine de Red ‘ in yaptığı yanlış bir evlilikten sonra evinden uzaklaşmış olduğuna inanmaya devam edeyim. Belki de karısı boşanmayı red etmiştir. Tazminatı yüksek tutmuştur belki de...Eh Red ‘de nerden baksan sevabına işler yapan bir adam, her ne kadar belediye başkanları ile arası iyi de olsa , iş başka özel hayat başka...İmajını zedelememek için bu konulara girmiyordur belki de onlarla...

Bak yazarken bile üzüldüm şimdi Red ‘in haline..Sen bunca iyilik yap, tüm vahşi batıyı adam etmeye uğraş ama elin kızıyla başa çıkama. Hayır , o siyah gözleri uğruna bile bu adama katlanılır yani , neyini beğenmemişte hasbam kalkıp çocuğa hayatı zindan etmiş !? Vurmuş o garibimde kendini yollara...Hayır dikkat ediyorum her bölümde daha da zayıflıyor , bir mesaj bu aslında çizere ama çizer kendi derdinde...” Adam “ demek istiyor belki de ; “ Bak helak olduk yollarda biz de bir ev yemeği yiyelim , bir banyo yapalım , ne biliyim bir akşam bir kadınla yanyana uyuyalım , her yanımız tutuldu samanlıkta yatmaktan, zayıfladık , kemiklerimiz sayılıyor “. Ama Morris, ( Red Kid ‘i çizen arkadaş ) adama bir rahat banyo bile yaptırmıyor. Geçen bölüm en basit örneğidir bunun ; yavrum Red ‘im tam ağır ağır soyundu , o daracık jeani çıkardı , gömleğini kayaların üstüne koydu Ah ! dedim tamam budur, yıllar sonra sevdiğim adamın vücudunu göreceğim , insafsız Morris yine ordan bir yerden iki kızılderili çizdi içine etti bizim fantazinin...

Morris'i tanıyan varsa Arkadaşlar , bakın sevabına bir haber iletin , yazıktır günahtır deyin , adam heder oldu, bir bölüm de kızılderililer efendice otursunlar çadırlarında çeksinler afyonu, (barış çubuğunu ne sanıyordunuz ki siz ? ) esrarı , dalsınlar sanal alemlere , ne biliyim Daltonlar kaçamayıversin hapishaneden bir bölüm de. Uzun John geçen bölümlerden birinde girdiği komilik işinde devam etsin , demiryollarına da yeni bir gözetmen bulsunlar...Ama rahat bıraksınlar artık Red ‘i...Adam gününü bilsin azıcık, gençliği heder oldu at üstünde...Ata da ayrıca yazık , ona bu yazıda girmeyeceğim ...Hayır bu çizgi roman aleminde kahraman mı kalmadı canım , örümcek adamın bile an geldiğinde normal bir hayatı var, bir sevgilisi var, Conan her bölümde birini götürüyor...Nedir kardeşim bu kadar bir adama yüklenmek?! O ‘da nerden baksan erkektir yani , O’ nun da bir tabak sıcak çorba , bir aile özlemi vardır. Kumral , kıvırcık saçlı ( yani ben ) bir sevgili çeker belki canı...Adamın bağırsakları düğümlendi fasülye yemekten...

Ben burdan bizzat şikayetimi dile getirmek istiyorum.

“ RED KİD ‘E ÖZGÜRLÜK , BİR BÖLÜMCÜK GÖREVSİZ GEÇECEK BİR HİKAYE İSTİYORUMMMMMMM ! “

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Ben de Red Kid'e aşık oldum:) şimdi ne olacak?
Gönderen: gülgün / İstanbul/Türkiye
16 Ağustos 2006
Bu yazınızı Red Kid'e okutmamak için elimden geleni yapacağımı bilmelsiniz... Onun bilmediğim, düşünmedim yönlerini öğrendim... Aşığım şimdi Red'e Üzgünüm O'nu bana kaptırdınız... Ulu orta anlatırsanız olacağı buydu... Morris bir hafta dinlenmesine izin verdi Red'imin... Sevgiler (Gülgün)

:: merhaba esra hnm
Gönderen: esra baykal / Bursa/Türkiye
28 Ağustos 2005
BAŞTAN SÖYLEYEYİM RED KİT'İ HİÇ BU AÇIDAN DÜŞÜNMEMİŞTİM.BİLİYORMUSUNUZ BENİM ADIMDA ESRA BAYKAL YANİ ADAŞIZ.SİTEDE ADINIZI GÖRÜNCE ŞAŞIRDIM.EGER BANA CEVAP YAZARSANIZ ÇOK ÇOK SEVİNİRİM.AYRICA YAZINIZ İYİ BİR DENEME OLMUŞ.

:: merhaba esra hnm
Gönderen: esra baykal / Bursa/Türkiye
28 Ağustos 2005
baştan söyleyeyim redkit'i hiç böyle düşünmemiştim.içler açısıymış hali.size bişey söylemek istiyorum benim adımda esra baykal sayfata isminizi görünce şaşırdım.bana cevap yazarsanız sevinirim.

:: -
Gönderen: orkun atila / İstanbul/Türkiye
2 Aralık 2004
İyi Günler Esra Hanım, Tüm gülmece serisinde en özgün çalışma için teşekkür ederim. "Komik" ilke "mizah" arasında fark sanırım sizin yazınızda daha belirgin... Saygılarımla, torkunc PS: (teknik bir eleştiri) "çocuk" anlamına gelen kelime "Kid", "Kit" değil.

:: :)
Gönderen: Hamit Karan / Ankara
17 Kasım 2003
Esra yazına çok güldüm.Bu sitede bir seni bir de Binnur Edisanı tek geçerim.Kaç kişiyi bu sitede sizleri takip etsinler diye haberlendirdim.İzedebiyatı kaç arkadaşımın daha şirketine ana sayfa yaptım bir bilseniz.İkinizin arkadaş olduğunu anladım ki, işte o zaman aldığım keyfi görmeliydiniz. Başarılar.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Size Aşık Olabilir Miyim?
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim
Korkak Erkeklerden Sıkıldım
Aşk, askerlik, erkekler...
Kadın Olmanın En Güzel Tarafı Erkeklerdir
Her Sabah Aynı Adamla Uyanmak...
Korkak Erkeklerden Sıkıldım - 2
Bir gün size ahlak-sız bir teklifle geleceğim...
Sizin hiç sıfır kilometre sevdanız oldu mu?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eleştiri]
İlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranıyor [Eleştiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eleştiri]
Benim Kocam Ab"ye Karşı [Eleştiri]
Reklamcılar ve Topluma Ettikleri [Eleştiri]


ESRA BAYKAL kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © ESRA BAYKAL, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.