..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrım var. Ben deli değilim. -Salvador Dali
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sevgi ve Nefret > Orhan Bani
23 Ağustos 2011
Sevgi,sadakat,vefa  
Kim daha sadık,kim daha çok kıymet bilir

Orhan Bani


Kim daha sadık,kim daha çok sever ve vefalıdır,eşrefi mahlukat olan insan mı,yoksa yerine göre hor gördügümüz hayvan mı?


:CCDG:
Sabahın bu erken vakti (saat 08.30) bir arkadaşımın iş yerime ziyaretime gelmesi ve sohbetin dönüp dolaşıp sevgi,sadakat ve insanın mı yoksa hayvanın mı daha sadık daha zararsız olup olmadığı ile ilgili bir sohbetti,gerçek o yaradılış itibariyle eşrefi mahlukat olan insan ki,üzüntü verici ama menfaati olmasa, bırak sevgiyi,saygıyı yada sadakati,vefa yı, eskilerin tabiri ile Allah ın bir kuru selamını bile vermiyor, okumaktan hep sevinç duyduğum "ÇANAKKALE SAVAŞLARI VE GEZİ REHBERİ "isimli bir kitap ki(YAZAR TALHA UĞURLUEL SYF 142 YAZARA HÜRMETİ BORÇBİLİR SAYGILARIMI SUNARIM)orada okumuş olduğum bir hatıranın hem sonsuz bir sevgiyi hem sadakati ve hemde maneviyatı ki bu üç kutsal olguyu bir arada görmenin,okumanın ve öyle insanlara evlat olmanın,torun olmanın tarifsiz sevincini her zaman için yüreğimde hissetmenin onurunu yaşar ve sevginin, sadakatin ne kadar önemli olduğunu orada daha fazla ve açıkça görürüm;
Çanakkale harbinin (Allah bütün şehitlerimize rahmet,resülü ekrem şefaat etsin)en çetin zamanlarında aziz bir Yarbay'ın YARBAY HASAN BEY,cepheye yakın kilitbahir köyüne yanındaki zabitler ile ziyarete gittiği sırada,köy çeşmesinin başında köylü kadınların çamaşır yıkadığı esnada,oraya bakımsızlıktan ve hastalıktan bitap düşmüş,tüyleri dökük ve sırtı hep yaralı vaziyette bir köpek belki su içmek maksadı ile çeşmenin başına gelince ,kadınların köpekten korkarak taşlamak sureti ile hayvanı oradan uzaklaştırdıkları zaman cephe komutanı Yarbay ın köpeği şevkat ve merhametle kucaklayıp,çeşme başına götürerek ona su içirdiği ve elleri ile yaralarını cerahati boşaltarak yaralı kısımları elleri ile temizleyip üzerine ilaç,toz serperek hayvana gösterdiği merhamet zabitlerin dikkatini çekerken,Yarbay a "efendim bu hayvana bu kadar iltifat niye" diyerek sorduklarında,komutanın yanındakilere "Cenabı hakk ın, yarın kıyamette bana,bu köpeğe neden merhamet etmedin diye sormasından korkuyorum" dediği ve ondan sonra o köpeğin,kendisine bakan,merhamet eden efendisine hep bağlılık ve sadakat içerisinde yanında kaldığı ve ayrılmadığı ve komutanında ona CANBERK ismini koyduğu ve bu aziz insanın,cephede bir çarpışma sonunda savaş meydanını gezerken,yine merhameti sebebiyle,inleyen yaralı bir düşman askerine yardım için yanına gidip,onu çevirdiği esnada askerin kendisine bir şey yapacağı zannı ile elindeki hanceri Yarbay ın bedenine sokarak onu ağır yaraladığı esnada,diğer asker düşman askerini öldürüp komutana yardıma gidince,yüzündeki şaşkın ifade ile ALLAH şahidimdir bu fransız a kötü bir niyetle yaklaşmadım",derken bile şaşkınlığında yine bir merhamet olan bu muhterem insanın bir ara gözlerini ufka dikip,kendisini tutan zabitlerin arasında üstünü düzeltip,kimsenin görmediği ve fakat kendinin açıkça gördüğü ufka bakarken "NEDEN ZAHMET BUYURDUNUZ,YA RESÜLALLAH"diyerek şehadet şerbetini içip ruhunu rahmana teslim ederken;
SADIK DOST CANBERK,efendisinin ölümü ile inleyerek acısını,feryadını,sevgisini,sevdasını her şeyini kaybetmenin verdiği onulmaz acı ile komutanın kabrinin bulunduğu tepede o nun mezarının başında inlerken,asker görüyor ki CANBERK EFENDİSİNİN YOKLUĞUNA TAHAMMÜL EDEMEMİŞ ORADA ODA ÖLMÜŞ ve onu da değerli sahibinin ayak ucuna gömüyorlar ki,aziz efendisi ve belki basit ömründe ilk defa sevgi ve merhamet gördüğü aziz dostunun yanında hiç ayrılmadan ve kıyamete kadar olacak olan mahşer uykusunda birlikte uyuyurak ondan ayrılmayıp göstermiş olduğu bu sadakati nasıl anlatırsınız,yada nasıl anlarsınız,ben okumuş olduğum güzel bir yazı,güzel bir hatırayı,güzel bir yazarın,güzel bir kaleminden ve gözyaşları içerisinde ağlayarak ta, içimde hissettim,aslında kimseyi eleştirmiyorum,evet bilmem, sevgi,sadakat yada vefa denilen şey aslında olması gereken biz insanlarda mı ,yoksa hayvanlar damı, fazla uzatmayacağım,ben sadece yazdım,okuyanlar söylesin..... saygılarımla( YARBAY HASAN BEY 17 ALAY KOMUTANI)Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sanal ve Gerçek Dünya
Bir Çaresi Olmalı
Şaşkınım
Günaydın - Ben Aptalım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dosta Döndüm Ben [Şiir]
Ben Tövbe Ettim, Haberin Olsun [Şiir]
Yakar Beni Hasretin [Şiir]
Suçum Ne [Şiir]
Hakkı Olan Alsın [Şiir]
Sadece Yolcu Gitmez [Şiir]
Kime Arz Edeyim [Şiir]
Özleyenim Varmış Benim [Şiir]
Demek Nasip Yok [Şiir]
Öyle Bir Sevelim [Şiir]


Orhan Bani kimdir?

. . . . . . . . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Orhan Bani, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.