..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > 7nci Sanat (Sinema) > osman tatlı
25 Temmuz 2013
Müslümanlar ve Sinema 3  
osman tatlı
Amerika’yla, Avrupa’yla, Japonya’yla ve daha birçok ülkeyle ancak sanat kültür merkezlerimizin olması ve sayılarının çoğalmasıyla baş edilebilir. Kültürlerinden korunup, kültürel üstünlüğe geçiş yapılabilir. Siyasi başarı, kültürel başarıyla birleşmediği müddetçe bir ayağı eksik olacaktır.


:AABJ:
Korku, zayıflık belirtisidir. Kendi düşüncelerine, inançlarına güvenememektir. Korku, yüzleşme cesaretini kıran duygudur. Korku, kişinin kaçmasıyla kişiyi kovalamaya devam eden ve kişinin gerilemesine neden olan duygudur. Ayrıca, korku bedeni sardığında korkulan her şey düşman olarak algılanır ve kendini savunma adına o şeye bağnazca taarruz edilir. Müslümanların sinemaya bakışındaki korkuyu biraz böyle okumak gerekiyor.

İnsan bilmediğinden, anlamadığından ve korktuğundan uzak durur. Bu üç durum maalesef Müslümanların tutumuna yer etmiş durumda. Uzak kalış, Müslümanlara pahalıya mal oluyor. Sinema ve televizyon karşısında Müslümanlar sıkışmış ve çaresiz durumdalar. Bu ikilinin etkilerini nasıl kıracaklarına dair ellerinde bir argüman yoktur. Herkes durumdan şikâyet etmede ama aynı zamanda kendini kaptıramadan edememektedir.
Bu durum Müslümanların sinemaya yatırım yapmasına da engel olmaktadır. Bugün ekonomik olarak güçlenen Müslümanlar, birçok alana yatırım yaparken, tek yatırım yapmadıkları ve uzak durdukları yer sanat ve sinemadır. Sanki bu alana akıtılacak para boşunaymış gibi algılanmaktadır. Villalara, arabalara, lükse milyonlar harcanırken göze gelmeyen bu gereksiz masraflara karşısın bir villaya bir arabaya verilen değer sinemaya verilmemektedir.

Müslümanlar hala, klasik anlayışı yıkamadıklarından ve dünya nimetleriyle yeni tanışıp, başları döndüğünden sanatın önemini kavrayamamaktadırlar. Aslında şimdi yapılması gereken Müslümanların sanata yatırım yapmalarıdır. Sanat ve kültür merkezlerin kurulma zamanı geldi de geçiyor. Yurt, dershane, medrese ve Kur’an kursların yanında artık sanat ve kültür merkezleri açılmalıdır. Hatta öncelik diğerlerinin yanında sanat ve kültür merkezlerin olmasıdır. Zaten bu sanat ve kültür merkezlerinde yukarda değinenlerde yapılabilir.
Haydi zengin Müslüman para musluklarınızı biraz sanat ve kültür merkezleri açın. Merak etmeyin aldığınız onca araba ve villanın yanında çok paranız gitmeyecektir ama toplumun geleceğine büyük yatırımlar yapmış olacaksınız. Sanat ve kültüre yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır, boşuna gitmez.

Bu sanat ve kültür merkezlerinde geleceğin aydınları yetişecektir. İçinde felsefe, psikoloji, sosyoloji, sosyal bilimler, müzik, resim, sinema, tiyatro ve daha sayamayacağım birçok alanda eğitimler verilmelidir.
Böylece bize ait olmayan mekânlara gitme korkusu aşılacak, kendimize ait mekanlar daha rahat eğitim verebileceğiz. Korkuları arkamıza alıp, başkaların sinemasıyla sanatıyla övüneceğimize, kendi sanat ve sinemamızla gurur duyarız.

Amerika’yla, Avrupa’yla, Japonya’yla ve daha birçok ülkeyle ancak sanat kültür merkezlerimizin olması ve sayılarının çoğalmasıyla baş edilebilir. Kültürlerinden korunup, kültürel üstünlüğe geçiş yapılabilir. Siyasi başarı, kültürel başarıyla birleşmediği müddetçe bir ayağı eksik olacaktır.

Osman Tatlı
osmantatli@gmail.com
www.osmantatli.com.trSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın 7nci sanat (sinema) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Müslümanlar ve Sinema V
Müslümanlar ve Sinema 4
Müslümanlar ve Sinema 2
Müslümanlar ve Sinema I

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gölge Cinayetler: Farklı Kurgusuyla Bir İlk
Öğretmenler Öğrenciden Kitap Özeti İstemeyin

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yalnızlık Sözleri I [Öykü]
Hayalim Yazar Olmak [Roman]
Hayalim Yazarlık [Roman]
Okuyorum Ama Yazamıyorum? [Roman]
Yazar Kimliği [Deneme]
Aşk Yolculuğu [Deneme]
Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir [Deneme]
İslamda Kadına Kırbaç [Deneme]
Yazar Konuları Nereden Alır [Deneme]
Aşkın Kölesi Olmak [Deneme]


osman tatlı kimdir?

okuyucu ile beraber yolculuk yapmak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © osman tatlı, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.