..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Roman > Yazarlar Üzerine > Şevket Başıbüyük
24 Eylül 2013
Soğuk Süreç  
Soğuk Süreç

Şevket Başıbüyük


Yayımcımdan “Soğuk Süreç” adlı eserimin 3. baskı yaptığı haberini alınca roman kahramanım aklıma geldi…


:BBCE:
Soğuk Süreç

Yayımcımdan “Soğuk Süreç” adlı eserimin 3. baskı yaptığı haberini alınca roman kahramanım aklıma geldi…
Romancı, -genelde- kurmaca bir dünyada cereyan eden olayları işleyip kahramanını istediği kimlikte seçer ve devreye sokar ama ben bu eserde öyle yapmadım. Çünkü bu eser kurmaca bir eser değildir.
Romanda tercih yazarındır. Yazar, insandan hayvana, eşyadan kavrama kadar birçok öğeyi fail/eyleyen konumuna çıkarabilir lakin ben bu eserde böyle bir tercih kullanmadım.
Her romancı, kahramanını çok sever. Çünkü romancının seçtiği kahraman genelde romancının kendisi olur. Lakin bu eserdeki kahraman ben değilim ama kahramanımı en az kendim kadar severim…
Her romancı kendi kahramanını kendisi yaratır, benimse; beni yaratan (Allah c.c) eserdeki kahramanımı da yaratmıştır.
Romancı, genelde kahramanı üzerinde sonsuz yetkiye sahiptir. Ben, bu eserde kahramanımın benimle konuştuğu kadar bilgi ve malumat sahibiyim.
Her romancı, roman kahramanında kendi kişiliğini ele verir ancak ben bu eserimde sırf roman kahramanımın başından geçenlerini anlatmaya çalıştım.
Demem o ki; “Soğuk Süreç” adlı eserim bir roman ama bu güne kadar yazılmış en realist, en sür realist romanlardan daha çok realist ve sürrealist…
Romancıların en büyük özelliklerden biri de yapmadığı, etmediği ve olamayan, yaşanmayan bir şeyi olmuş, yapılmış gibi yazmak olur ama ben bu eserimde tamamen olmuş, yaşanmış ve yakından tanıdığım arkadaşıma yapılmış şeyleri yazdım.
Bazı romancılar da gerçek tarihi bir vakayı roman diliyle kaleme taşırken, ilerde kendisine gelebilecek sorun ve sorumluluklardan kotarmak için -çaktırmadan- ‘bu eserde anlatılanlar tamamen bir hayal ürünüdür’, şeklinde not düşerek doğacak olan sorun ve sorumluluklardan kaçınmaya çalışırlar. Ben de bu eserinde; ilerde gelebilecek sorun ve sorumluluklarla birlikte bir dönemin ayıbını romanımdan işleyerek gelecek nesle tarihi bir belge sunmaya çalıştım.
Daha doğrusu “Soğuk Süreç” adlı eserimde bir dönemin/28 Şubat sürecinin fotoğrafını çektim…
Soğuk Süreç’le 28 Şubat sürecinde işkencecilerin ruh halini anlatmaya çalıştım. Bu süreçte ‘postmodern darbe’nin mağdurlarından olup yakından tanıdığım bir arkadaşın işkence günlüğünü kaleme aldım.
Yayımcımdan Soğuk Süreç’in 3. baskı yaptığı haberini alınca roman kahramanımı düşündüm…

Roman kahramanım bir berber. Ondan aylar önce cezaevinden çıkmıştım ama hala o ürkek ruh halimi üzerimden atamamış olacağım ki; onunla eskisi gibi karşılaşmak istemiyordum. Zira her karşılaşmamızda kendisine yapılan işkenceleri anlatırdı. Kendisini her dinlediğimde, aynı işkencenin bana da yapılıyormuş gibi büyük bir azap içinde hissederdim kendimi.

Bir gün -hasbel kader- berber dükkânının önünden geçerken kapalı olduğunu gördüm. Kendisine yapılan işkenceleri bir türlü hazmedememiş olacak ki; ciddi psikolojik sorunlarla hastaneye kaldırılmıştı.

O gün gördüklerimin karşısında, yaşanılanların kaleme alınması gerektiğine bir kez daha karar verdim ve yazdım.

Elbette ki kolay olmadı…

Hastane çıkışından sonra kahramanımla sık sık görüşerek kendisine yapılanları not alıp kitaba taşıdım. Bu görüşmeler öyle sıradan basit görüşmeler değildi. Adeta bir psikiyatrisin hastasını sıkı bir psikoterapiğe tabii tuttuğu gibi psikoterapi uyguladım.

Hastam (pardon) kahramanım açısında çok iyi bir netice verdi ancak benim için (bu eseri yazmaktan başka) hiç de iyi olmadı. Kahramanımla aylar süren bu görüşmelerden sonra eseri yazdım ancak bitirir bitirmez nefesi bir psikiyatri doktordan aldım.

Zira roman kahramanlarımın yaşadıklarına pek yabancı değildim, ben de o dönemlerde cezaevi görmüş, yatmış ve olup bitenleri kısmen de olsa yaşamıştım ve roman kahramanımın yaşadıklarını dinlemek ağır gelmişti…

“Soğuk Süreç” adlı eserin bir yazarı olarak, (elhamdülillah) hala hayattayım, kahramanım da hayatta, eskisi gibi sık sık olmasa da tıraştan tıraşa (kendisi berber olduğu için) görüşür, konuşuruz…

Demem o ki; “Soğuk Süreç” bir dönemin işkence günlüğü, amenna, ancak aynı zamanda bir dönemde verilen mücadelenin haykırışı ve kıyamıdır…

Bu eserimde, bazı yazarların not düştüğü gibi; ‘bu bir hayal ürünüdür’ demiyorum, tam tersine; ‘Soğuk Süreç’ okunması, (okunması ve sorgulanması) gereken gerçek bir hayat öyküsüdür…

Meraklısının dikkatine; ‘Soğuk Süreç’ adlı eser Dua Yayıncılık’ta temin edilebilir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar üzerine kümesinde bulunan diğer yazıları...
35 Yaş Şiiri Size Neyi Çağrıştırıyor?
Bizden Biri; Alişan Kapaklıkaya
"Malatya"da Yol Açanlar"
"General Motor"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Cennet Gülleri [Şiir]
Tüm Türkiye Üşüdü Koca Reis [Şiir]
Tüm Türkiye Üşüdü Koca Reis [Şiir]
Çocukluğum [Şiir]
Duvardaki Saat [Şiir]
Olma Geveze [Şiir]
Özgürlük [Şiir]
[Şiir]
Bizim Kadir de Ehliyeli Olunca… [Öykü]
Vay Sözüm Vay… [Öykü]


Şevket Başıbüyük kimdir?

Edebiyatın karın doyurmadığını bile bile aç kalma pahasına yazmaktan imtina etmeyen, hayal gücünden çok izlenim ve gözlemlerini yazmaktan büyük keyif alan, yazarken adeta orgazım olan sıradışı bir yazar

Etkilendiği Yazarlar:
Roman, Hikaye, Şiir, Biyografi, Gezi


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Şevket Başıbüyük, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.