..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her şey ancak sevgiyle satın alınabilmelidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > İbrahim Kilik
7 Mart 2017
Akça Kızın Vedası  
İbrahim Kilik
Akça pakça pirupak kızımız melek oldu/ Vedasıyla gönlümüz lebalep hüzün doldu. 07.03.2017 İbrahim Kilik


:ADEC:

Bugün yedinci günü akça pakça kızımızın vedaının. İnsan sözcüğü nisyan ile akraba, yani aynı kökten. Unutmak insana özgü bir hâl. Lâkin, biz Buse’mizi gönlümüzün en mutena yerinde tutuyoruz. Bir hayal gibi, bir rüzgâr gibi geçip gitse de fani dünyadan. Hatıra atlasımıza ibrişimlerle işledik Buse adını. O içli bakışları her an yâdımızda.


Evet, nahif bedenini ıssız bir dağ başında toprağa bıraktık. O artık geceleri yıldızlarla hasbıhâl ediyor kendi lisanınca. (Sahi ölüler de konuşur mu.) Gündüzleri de güneşle ve ılgıt ılgıt esen yelle dinleniyor ruhu Buse’nin.


Şayet yaşasaydı, gözlerini kıskanırdı yıldızlar minik kızımızın, emsalsiz kedimizin. Beyazın en güzelini ona armağan etmişti Yüce Yaratan. Onu bizden çok sevdiği için aldı kudreti sonsuz olan Allah’ ımız. Deni dünyada daha fazla üzülmesini istemedi Akça kızın. Masmavi gözleri simsiyah oluverdi veda ederken minik yavrumuzun. Gözlerine inen perde daha aydınlık, daha güzel zamanlara açılmak üzere kapandı.


Çok nahifti Buse. İncecik. Sessiz, sakin uslu. Hiç bizi üzmedi son ana kadar. Ama vedası çok ağır geldi. Gidişiyle çok üzdü çok. Güzel bir öyküydü o. Narin alımlı. Dokunaklı bir şarkıydı hayatımızda.
İşitme özelliğinin olmayışı nedeniyle daha çok şefkate ihtiyacı vardı onun. Başka sıkıntıları da mı vardı bilemediğimiz acaba…


Son zamanlarında biraz ilgisiz mi davrandık diye de içerliyoruz kendimize. Oysa 28. Şubat Salı günü eve geri getireceğiz umuduyla götürmüştük veterinere. Zayıf bedenini eve getiremeden ıssız bir dağ başında toprağa bırakmak zorunda kaldık. O andan sonra onunla ilgili uzun cümleler kuramaz olduk. Adını söylemek istesek boğazımız düğüm düğüm oluyor. Sözler yarım kalıyor. Tıpkı onunla geçen güzel günlerimizin yarım kaldığı gibi.


Buse zamana kudret eli ile işlenmiş bir nakıştı diye düşünüyoruz. O güzelliği veren kudret sahibi geri aldı bizden. Biz emanetçi idik fakat çok alışmıştık Buse’ye. Şimdi o asıl sahibinin, her şeyin sahibinin uhdesinde. İnşallah mutludur. Şayet, onu üzmüşsek bizi affetsin.


Başkaydı Akça Kız, ak paktı. Pirüpak. Meserretimizdi artık hüznümüz. O veda etse de bize, biz ailece onu hâlâ seviyoruz. Hep yâdımızda, hayallerimizi süslüyor… Nahif bedeni incindi, ruhu incinmesin.
Ankara, 07.03.2017 İbrahim Kilik


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Hüzün Hikâyesi
Akça Kız

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atıl Bey'in Hayalleri
Tâli Bey'in Şefliği
Su Perisinin Öyküsü (Çayın Doğuşu)
Üşür Yüreğimde İstanbul
Hava Ayaz mı Ayaz
Üşüyorum Sen Üşüyorsun Ankara Üşüyor
Gül Esintisi
Kimsesiz
Karanfil - 2
Hikâye

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hüznümüz Kahverengi [Şiir]
Cin Biberi [Şiir]
Arzu 1 [Şiir]
Erguvanlar Lâleler [Şiir]
Zaman Dar [Şiir]
Düş Gülü [Şiir]
Mülteci [Şiir]
Bugün Çay Çaydan Öte [Şiir]
Dem Masalı [Şiir]
Hüzün Hikâye [Şiir]


İbrahim Kilik kimdir?

Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay) Dilberin gamzeleri. Demliğin dem demleri. Bardakta keklik kanı. Tebessüm huzmeleri. Dostun dosta ikramı. Alır yürekten gamı. Fincanda türkü söyler. İnce bellide mani. Zamanın gül kurusu Gülde gülşen dokusu. Rehavetten kurtarır. Pek de şirin doğrusu. Bardaktır mihmandarı. Herkesin çeker canı. Yalnız bu kadar değil. Sohbetlerin mimarı. İnce bir gülüş gibi. İçe süzülüş gibi. Ülfete kapı açar. Kaldırır hep uzleti. Ankara,03. 09. 2007 İbrahim KİLİK

Etkilendiği Yazarlar:
Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © İbrahim Kilik, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.