..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yanlış sayısız şekillere girebilir, doğru ise yalnız bir türlü olabilir. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gelecek > Cemal Zöngür
3 Aralık 2019
Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği  
Kendi Vatandaşını Korumayan Bir Devlet, En Yüce Dinine İhanet Edendir.

Cemal Zöngür


Doğru ve birlikte hareket edilse, art niyetli kişi ve oluşumların hiçbiri, Aleviler üzerinde kolayca oyun oynayamayacağı bilinmelidir. Ancak Aleviler hâlâ devekuşu gibi kafayı CHP vb. siyasi yapıların içine sokup, vücutları dışarıda kaldıkça, dün olduğu gibi yarında saldırıların son bulmayacağını akıllardan çıkarmamalıdırlar.


:HFA:


Bin yıldır farklı din, inanç ve düşüncelere sözlü, fiziksel, psikolojik saldırıların arlıksız devam etmesi, faillerin devlet ve kullandığı piyonlardan başkası olamaz. Dünyanın her yerinde bireysel saldırılar, en fazla iki kez tekrar eder. Ve samimi devletler onları bulup anında imha etmiştir. Türkiye devlet yönetimi gerçekten yaşananlardan rahatsızsa, şu duruşu göstererek herkesi kendisine inandırmalıdır.

Hiçbir tereddütte düşmeden olayların direkt faili İslamcı etnik ırkçılardan başkası değildir diyerek, kısa sürede tüm bağlantıları ortaya çıkarılıp, dünyaya rezil edilecek şekilde en ağır cezaya çarptırmalılar. Bir sonraki aşamadaysa, evrensel insan haklarını temel alan demokratik gerçek bir anayasa yapmakla mümkündür. Bunların dışındaki tüm söylem ve eylemler samimi ve inandırıcı değildir.

İslam'ın hakim olduğu toplumlarda, Alevi ve Gayri Müslimlere saldırı, katliamlar bitmek bilmiyorsa, bunların sorumlusunu farklı yerlerde aramak adres şaşırtmaktır. Devlet yönetimleri İslam'ı yücelttiğine göre, failleri yaratan da devletin kendisidir. Hiçbir zaman bir devletin şunu söylemeye hakkı yoktur. Üç beş kendini bilmez kişidir, bulunup gereken cezalar verilecek gibi uyutma ve avutma söylemleri asla inandırıcı değil. Çünkü asırlardır aynı teranelerle, Aleviler kurban görülmeye devam edilmekte.

Kendisini tanrı kadar güçlü gösteren bir devlet yönetiminde, Alevi ve Gayri Müslimler üzerinde aşağılama, katliamlar son bulmamışsa, bu devletin yalancı, samimiyetsiz ve suçlu olduğunu ifade eder. Artık hem Türkiye Devleti hem de Aleviler, bir tercih yapmak zorundalar.

Türkiye Devleti; ya evrensel insan hak ve hukukundan yana olup, samimi ve açık bir şekilde mevcut anayasayı değiştirip katliamcı, ırkçı ve ayrımcı tüm yasaları tamamen çöpe atmalıdır. Veya biz buyuz, beğenmeyen sonucuna katlanır düşmanlığını mertçe ilan etmeli.

Alevilerde; artık ikiyüzlülükten çıkıp ya İslam'ı kabul edip Şii ve Sünniler gibi yaşamalılar veya İslam değiliz deyip gerçek özlerine dönerek, bu çelişkiden kurtulmalıdırlar bir en evvel. İslamcı görünüp, İslam'ın sahip olduğu kültüre, ibadete ters yaşamak, kötü niyetli düşünce ve yapılar için saldırı zemini sunmaktır. Gelinen noktada hem Alevilerin hem de devletin netleşmesi, büyük aciliyet gerektiriyor. Alevilerin tutarsız, siyasi öngörüsüzlük ve korkaklıkları yüzünden, devlet yönetimi sürekli Alevileri ve toplumu şu tekerlemelerle rahatlıkla inandırıp uyutabiliyor. Alevilik, Hz. Ali'yi sevmekse, biz Hz. Ali'nin yolundan gidenleri seviyoruz ifadesiyle, Alevilere şu mesajlar verilmektedir.

Ya Şii İslamcılar gibi yaşayıp ibadet ederek Şiilerin hak ve hukukuna sahip olursunuz veya İslam değiliz der, ona göre talepte bulunmalısınız bizden. Esasında devlet; bu tür ifadelerinde İslam'a bağlı olan ve İslam ibadetini yerine getirenleri insan görürken, onun dışındakileri insandan saymıyor. Fakat Alevilerin çoğu bu mesajı hâlâ kavramış değil.

Aslında bugüne kadar tüm kamu ve özel kurumlardan tutalım her alanda sözlü, fiziksel, psikolojik, katliam ve aşağılamaları her Alevi çeşitli şekillerde yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Buna rağmen Alevilerin birlikte net doğru bir duruş göstermemeleri, bilinç ve şuurlarının kaybolduğunu açığa çıkıyor.

Aleviler üzerinde yapmış olduğumuz araştırmalarda, Devrimci Aleviler Birliği'nin (DAB) dışında, diğer tüm Alevi dernek ve kurumları, eski duyarsızlık, siyasetsizlik ve mantıkta ısrar ettiklerinden, hep yerlerinde sayıyorlar. Gerek Türkiye'de faaliyet yürüten Alevi dernekleri, gerekse Avrupa'dakilerin büyük çoğunluğu, Şii Ehlibeytçiler gibi inanıp ibadet etmedikleri halde, İslam ve Hz. Ali'den kopamamaları niye? Bize göre ya derin bir bilinçsizlik ve maddi çıkar söz konusu veya büyük bir korkunun sonucudur. Başka bir anlam çıkarmak hiçbir şekilde mümkün değil.

Aleviler; Anadolu'daki kültürel, sosyolojik farklılıkla birlikte, inançlarının kaynağını doğru kavrayıp, siyasal teori düzeyinde bilince çıkarıp İslam olmadıklarını netleştirseler, devlet vb. kolayca saldıramayacaktır. Alevilerin çoğunluğu tam tersine, kendilerini herkesten önce yok sayan CHP gibi yapıların arkasından gitmeleri, tüm aşağılanma ve katliamlara davetiye çıkarmak demektir.

Örneğin CHP kadroları anayasayı yaparken, Alevilerin ayrı bir inanç, ibadet şekillerinin olduğu, bunu özgürce yaşatma hakları vardır deseydi, hiç kimse Alevilere en ufak yanlışı yapamazdı. Kemalistler bunun yerine Türkiye'de herkes İslam ve Sünniymiş gibi Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurup resmi yetkiyle donatmaları, Alevi ve Gayri Müslimlerin katledilmelerinin onayı anlamına gelmektedir. Aleviler, CHP'nin bu mantığını eleştirip yerden yere vuracağına ona tapınarak kitle tabanını oluşmaları, siyasi ve tarihsel cahilliğin en açık ifadesidir. Aynı şekilde Kemalist yapı ve Şii İslam, Alevileri insan yerine dahi koymadığı halde, radikal kemalist, sadık Hz. Alici olmaları da derin patolojik duruma işaret ediyor. Aleviler bu tutum ve davranışlarını gözden geçirmedikleri sürece, saldırı ve katliamlardan şikayetçi olmaları ne devlet nezdinde, ne de halka inandırıcı gelmediğini bilmelidirler.

Devletin ilk oluştuğu yıllarda mevcut anayasayı yapanlara karşı, Alevilerin belki itiraz etme güçlerinin olmadığı anlaşılabilir. Ancak daha sonra birçok imkan ortaya çıkmasına rağmen, mevcut anayasayı oluşturan siyasi anlayışın arkasından gitmeleri, katiline aşık olmaktır. Uzun yıllar devlet kurumunda çalışmış ve devletin gerçek işleyiş sistemini analiz etmiş tecrübeye sahip birisi olarak yazıyorum bunları. Mevcut devlet yapısında Kürt ve Türk Aleviler başta olmak üzere tüm Gayri Müslimlerin, resmi ve gayri resmi nasıl aşağılandıklarını ve ne gibi haksızlığa uğradıklarına birebir şahit olan birisiyim. Bunlar her gün yaşanmaya devam ettiği halde, Alevilerin arada bir bazı olaylara cılız tepki vermeleri yaşamlarını değiştirmemiştir. Devlet yönetimi ve işbirlikçileri, Alevilerin bu tepkilerinden bir şey çıkmayacağını çok iyi biliyorlar.

Aleviler; Alevi kalmakta samimi iseler tek çözüm yolu, Alevileri olduğu gibi kabul eden siyasi düşünce ve yapıların yanında yer alıp tüm güçlerini birleştirmelidirler. Devletin, Diyanet çatısı altında Cami Cemevi politikası arkasından gittikleri sürece, katliamlar ve aşağılanmalar eksik olmayacaktır. Doğru ve birlikte hareket edilse, art niyetli kişi ve oluşumların hiçbiri, Aleviler üzerinde kolayca oyun oynayamayacağı bilinmelidir. Ancak Aleviler hâlâ devekuşu gibi kafayı CHP vb. siyasi yapıların içine sokup, vücutları dışarıda kaldıkça, dün olduğu gibi yarında saldırıların son bulmayacağını akıllardan çıkarmamalıdırlar.


Cemal Zöngür

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gelecek kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer?

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (1)
Lider mi Toplumu Şekillendirir; Toplum Mu Lideri?
Hz. Ali ve Ehlibeyt Alevi Midir?
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (3)
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim :
Dinlerin Doğuşu ve İslam'ın Gerçek Özü (2)
İşte Türkiye'nin Yaşam Kalitesi ve Mutluluk Karnesi..!
İslamiyet Yeniliğe Açık Bir Din Midir?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Toplum Hak Ettiği Şekilde Yönetilir [Eleştiri]
Deprem Öldürmez Zihniyet Öldürür [Eleştiri]
Sayın Başbakan Binali Yıldırım, Alevi Kültürünü Ne Kadar Tanımıştır? [Eleştiri]
Halka Götürülen Her Oylama Demokratik Midir? [Eleştiri]
Atatürk'ün Din ve Alevilere Bakışı [Eleştiri]
Akp'li "Evetçiler" ile Chp'li Hayırcıların Halka Açıklayamadıkları Sırları..! [Eleştiri]
Anayasa Değişikliğinin Yarattığı Umutlar ve Uçurumları..! [Eleştiri]
Katar'la Ne Yapılmak İsteniyor? [Eleştiri]
Fetö, Deaş ve Kenan Evren Kardeşliğinin Tarihçesi [Eleştiri]
21. Yüzyıl ve Sosyalistlerin Çıkmazı [Eleştiri]


Cemal Zöngür kimdir?

Ben Cemal Zöngür, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sosyoloji, Tarih ve Siyaset üzerine araştırmalar yapmaktayım. Yayınlanmış bir kitabımın dışında çeşitli gazetelerde yüzden fazla makalelerimde yayınlanmıştır. Ve iki kitap dosyam yayına hazır durumdadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Tam bağımsız Tarih ve Siyaset üzerine yazan her Yazar


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Cemal Zöngür, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.