..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünya hayal gücünün tuvalinden başka birşey değildir. -Henri David Thoreau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Aysun Güven
10 Aralık 2019
Zeus'un Kızı; Evreka  
Aysun Güven
Günümüzde belediyelerin üstlenmiş oldukları sosyal belediyecilik misyonunun içinde bulunması gereken hizmetlerin çoğunun hizmet düzeyinin düşük olduğu ya da daha düşük gelirli vatandaşları kapsayacak şekilde olmadığı görülmektedir.


:FAJ:
Uzun bir zaman önce anladım ki herkesi aynı anda memnun etmeniz imkansız. Bunun için samimi olsanız bile. Teknik olarak eleştirilirken bu pek fazla önemsenmiyor olsa bile. Özellikle belediyelerin durumu bazen bu durumun ötesine geçemiyor.
Mesela okul açılış zamanlarında trafik kabusunun yaşandığı caddelere daha sonradan konulan ışıklar bu trafik kabusunun sürekli olmasından öteye geçemiyor kimi zaman. Amaç aslında gayet samimi, ancak yapıcı gelemiyor bazı sorunların ötesine geçebilmek için.
Günümüzde belediyelerin üstlenmiş oldukları sosyal belediyecilik misyonunun içinde bulunması gereken hizmetlerin çoğunun hizmet düzeyinin düşük olduğu ya da daha düşük gelirli vatandaşları kapsayacak şekilde olmadığı görülmektedir.
Zor iştir belediyecilik. Olmayacak iş değil, ama işini bilen insanlarla çalışıldığı zaman her işin bir çözümünün olduğu da açıktır.
Temiz şehirlerde yaşamak, yeşil alanların bulunduğu parklarda zaman geçirebilmek, yaşlıların bakımlarına yardımcı olunması, eğitime ihtiyaç duyan çocukların bu ihtiyacının karşılanabilmesi, her şehrin dijital ortamda kütüphanesinin bulunması ve planlı bir imar planının olduğu kentler artık 2020 yılında hayal olmamalı. Artık bunların üzerine ne katabiliriz çalışmaları olabilmeli.
İşsizlik oranının da giderek arttığı düşünülürse bunları yaratacak nitelikli işgüçlerini aradan sıyırmak içten bile değil.
Bir de yerel yönetimlerin olmaz ise olmazı muhtarlarımız var. Daha modern düşünceli , daha yapıcı ve enerjik. Muhtarların üzerinden alınmış nüfuz görevleri onların daha çok halkın arasına girerek ihtiyaçların küçük birimler halinde tespitine imkan tanımış, bu avantajı yeni yılda daha etkin bir şekilde kullanmayı mecbur kılmıştır.
Her iş gibi belediyecilikte tutkulu bir iş yapma azmi ile etkin bir konuma sahip olabilir. Belediyecilik anlayışının iyileştirilmesi kelebek etkisi ile iyileştirmeyi genele yayarak insana verilen önemin açığa çıkmasını sağlayacaktır. İnsanlar bu öz güvenle, iş adamları daha çok şehri sahiplenecek, vatandaş sahip olduklarına daha iyi bakacak ve bir başka önemli kavram samimiyetle daha çok ortaya çıkacaktır. Gönüllülük…
Bazen insanların yapabilecekleri halde yapmak istemedikleri şeyler ile karşılaşmıyor değiliz. Gönüllülük kavramının düşmanı bananecilikle ile savaş için yeni yılda , belediyecilik kavramının yerel yönetim olmaktan çıkıp sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmetlerini artırdığını görmek hepimizi mutlu edecektir.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeus'un Kızı; Hamam'da Deprem
Zeus'un Kızı; 2016 Artığı 2017
Zeus'un Kızı; Kerteriz
Zeus'un Kızı; Taksim'deki Gökkuşağı (Kitabımın İsmi)
Zeus'un Kızı; Soğuğun Masalı
Zeus'un Kızı; Adalet Kız mı Kadın mı?
Zeus'un Kızı; S. O. S
Zeus'un Kızı; Ayrılık Antlaşması

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeuskız; Metaverse Dönüşüm Dontlookup
Zeuskız; Prada Gırgır'a Karşı
Zeuskız; Sizi Dinlesinler
Zeuskız; Metaverse Dönüşüm Dontlookup
2020 Bit Artık
Zeuskız; Yalan
Zeuskız; Çağrışımsal Eşik
Iğdır Harward Arası Kaç Km?
Ertelenen İşlere Gün Doğdu
Ego Bitti Şarj Etmek Lazım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kara Mizah [Şiir]
Irmak [Şiir]
Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden - Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgarlı Bir Şosede [Şiir]
İnsana Dair [Şiir]
Bir Dolu Bir Boş [Şiir]
2011 Yeni Doğan [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Doğum Günüm [Şiir]
Derdim Bu Olsun [Şiir]
Ne Diyeceğimi Bilemedim [Şiir]


Aysun Güven kimdir?

hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysun Güven, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.