..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanların arasında yaşadığımız sürece, onları sevelim. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Leyla ÜNAL
16 Ekim 2020
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 7  
Leyla ÜNAL
Hadi anlarım Ankaralılar denize koşsun kaplumbağalar gibi, İstanbul’un denizi mi yoktu? Bodrumun kaçınılmaz geleceği İstanbul'unkiyle benzer mi? Peki nasıl duracağız, bizi kim durduracak?


:HFB:
Bodrum’da trafik kazası geçirmeden önceki üç yıla gitmek istedim. Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışıyordum. Bodrum’u bilenler bilir şimdiki Adliye Binasının yanında hemen bitişiğinde Karayollarının misafirhanesi vardı. Pansiyon tarzı konuşlandırılmış blok odalar, odalar içinde banyo ve tuvaletleri ve ortak kullanıma ayrılmış mutfak ve yemekhane. Koruluk gibi çam ağaçları arasında mütevazi bir misafirhane aslında bakımevi. Hemen bitişiğindeki şimdiki adliye binasının yanında da mezarlık vardır. İşte bilmem o mezarlık mı yoksa doğal yapısı nedeniyle mi çok akrep olurdu. Geceleri ışığı kapatmadan uyurduk. Sohbetlerimizde seyrettiğimiz filmlerden ötürü akrep sokarsa ne yaparız diye konuşuyorduk. İşte biraz kanatıp bir kuşak ya da kemerle sıkacaksın, zehri emip tüküreceksin ve hemen hastaneye gideceksin tarzında sohbet. Yanımızda genç delikanlılar vardı, gülüşerek popomuzdan sokarsa da belimizi mi sıkacağız dediler. O sabah çocuklardan biri pantolonunu giyerken akrep poposundan sokmuş, bir bağırış koşuşturma oldu ve hastaneye gittiler, o gidiş gidiş geri dönmediler.

O üç yıl Bitez kavşağından ana yola çıkar sahillere giden dolmuşlara binerdik. Böylece tüm yarım adayı gezmiştik. İşte o yıldı “Bitez de yalısına varmadan Halil’im aman koptu kıyamet” türküsünün dilimden düşmediği. Türkünün öyküsü beni çok etkilemişti. Çerkez kaymakamın Gülsüm’ü elde etmek için Halil’e oynadığı oyun. Türküde “Burası da asfalt değil Halil’im aman Bitez yalısı” kısmındaki asfaltın Aspat olduğunu yıllar sonra öğrenecektim ve Aspat’ın Bodrum’da bir mevki olduğunu, Bodrumluların çoğunlukla denizci olmakla beraber Halil’in denizci olmadığını. İşte o yıllardır benim Ege türkülerine aşık olduğum.

Bu yıl Türkbükü Hebil koyunda evi olan Zülfü Livaneli’nin Bitez’e taşındığını öğrendim. O nedenledir ki zaten aklıma Livaneli’nin Son ada romanı bana Bodrum’u anımsattı. Bodrum son yarım ada, aslında belki de Datça son yarım ada olacak, belki Marmaris, belki tüm yarım adalar, sahiller betonlaşırken, rant adına ormanlar yakılır talan edilirken insanın elinden bir şey gelmemesi ne acı!

Ben sadece inşaat mühendisi olmam değil aynı zamanda karayolcu olmam nedeniyle de biraz çelişkili durum yaşıyorum. İngilizcesi Civil Engineering “Medeniyet Mühendisliği” olan mesleğim gerçekten de medeniyet mi götürüyor, medeniyet dediğin ne? Şairin dediği gibi “Tek dişi kalmış canavar” mı, yoksa o canavar insanın ta kendisi mi? Yolun her gittiği yere medeniyet mi gidiyor, yoksa betonlaşıyor mu? Arsız doyumsuz insanoğlu ne zaman doyacak?

Hadi anlarım Ankaralılar denize koşsun kaplumbağalar gibi, İstanbul’un denizi mi yoktu? Bodrumun kaçınılmaz geleceği İstanbul'unkiyle benzer mi? Yollar yetmiyor, katlı yol yap, katlı yol yapınca bina kat sayısını artır, artırınca nüfus artsın, ağaç kes, boş alanları imara aç, çevre kirlensin ve kaç başka adalara, yarım adalara. Peki nasıl duracağız, bizi kim durduracak?

Devam edecekSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Babalar Günü Hediyesi Babaya Özel de Anneler Günü Hediyesi Neden Eve Özel?
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 6
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 1
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 4
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 5
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 3
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 2

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Korona Günlüğüm - 1
Korona Günlüğüm - 2
Gül Fidesi Dilekleri
ve Doktorlar...
Varlığımın Farkında mısın?
Google Bugüne Sonbaharın İlk Günü Demiş.
Kendimiz Ettik, Kendimiz Bulacağız! (1)
Ben, Leyla!
Sorular, Sorular, Sorular...
Yanıtları Ararken Kayboldum... (Son)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Özür Dilerim [Şiir]
Ah Kedi [Şiir]
Yaşlanmaktan Korkuyorum [Şiir]
Korona Günlüğüm [Şiir]
Ah Kelepçem, Ah Sevdam [Şiir]
Ben Seni Çok Sevdim [Şiir]
Look Inside Yourself [Şiir]
Birliktelik [Şiir]
Bugün Bana Dokunun [Şiir]
50 Yıl, 50 Yaş [Şiir]


Leyla ÜNAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Süreya, Özdemir Asaf, Orhan Veli Kanık, Bedri Rahmi Eyüboğlu


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Leyla ÜNAL, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.