..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
4 Şubat 2022
Asmalı Konağa Kâtip Aranıyor  
Osman AKTAŞ
Düşler ülkesinden gelen bir çığlık... Hükümetin öğretmenleri ayrıştırma politikası… Öğretmen, Uzman Öğretmen, Başöğretmen… birbirine tepeden bakacak öğretmenler… Demek ki, farklı sendikalarla birbirine düşürülme yetmiyor. Daha çok ayrıştırma gerekiyor hükümetin daha rahat sosyal fitne yaratıp, bu fitneyi körüklemesi için.


:CHC:
Düşler ülkesinden gelen bir çığlık... Hükümetin öğretmenleri ayrıştırma politikası… Öğretmen, Uzman Öğretmen, Başöğretmen… birbirine tepeden bakacak öğretmenler… Demek ki, farklı sendikalarla birbirine düşürülme yetmiyor. Daha çok ayrıştırma gerekiyor hükümetin daha rahat sosyal fitne yaratıp, bu fitneyi körüklemesi için.

Konuya ilişkin öğretmen olmayanlar duyarlı davranıp birkaç satır da olsa, yürek sızısının doğurduğu çığlığı yazıya dökme gereği duyarken, öğretmenlerin bu tür bir endişelerinin olmaması çok daha garip. Kaç kişi duyuyor bu acı çığlığı?

George Orwell'in "Hayvan Çiftliği"nden türlü manzaraları yirmi yıldır seyrediyor ve bıkmıyoruz. Ne korkunç bir bekleyiş... Kimi, niçin bekliyoruz; Mehdi'yi mi, Godot'u mu insan artığıyla dolu bu garip ülkede? Bu garip ülkede Pir Sultan'dan Kul Himmet'e, Kul Himmetten Kazak Abdal'a hiçbir şey değişmedi / değişmiyor. Münafık aynı, Hızır Paşa aynı, Mervan aynı, Yezit aynı... Allah için öldürülen peygamber çocukları ve getirilen tekbirler… En kötüsü “Hak” diyeni yakan, “Hak” diyeni asan, “Hak” diyeni kesen bir zümre var ve bunların hepsi Müslüman, ülkenin geri kalanı fasık ve münafık. Bunun kabahatlisi acaba öğretmenler mi, diye sormak istiyorum... Bu alçak ve namussuzların derslerine Fizan’dan, fezadan, Çin’den, dünden gelenler girmedi zannımca. Bu alçaklar mı beyni katı, öğretenler mi? Doğru ve Hak bunlara öğretilmedi mi? Bir kısır döngü işte... "Adın ne? Reşit. Sen de sen işit"

Ben bir belgesel seyrediyor gibiyim. Her yer ve her şey yağmada... Biz bir şeyleri kurtarmak istiyoruz da, müdahale şansımız yok. Daha bakanın dağıttığı başarı belgelerinin ne kadar gerekli olup olmadığına bile karara veremeyen bir topluluğun, ülkenin geleceğini kurtarmasını bekliyoruz. Kendi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olmayanlar, acaba fikri hür, irfanı hür vicdanı hür nesilleri nasıl yetiştirecekler?

Tenekeyle türkü çalıp, keman sesi duymaya çabalayan zavallı yaratıklarız aslında. Aslında kim olduğumuza bir karar verebilsek, ülkeyi yeni baştan inşa edebiliriz. Ancak buna biz zihinsel olarak hazır değiliz. İktidarın ise buna meyli ve düşüncesi yok. Akılları, fikirleri ve zikirleri Mustafa Kemal’i öldürmenin yollarıyla meşgul. Bunda başarılı olabilirler mi, bilinmez, ama öğretmenlerin başarısız olacağı gün gibi ortada. Çünkü öğretmenler bozuk bir Türkiye’nin bir aynaya yansımasından başka bir şey değiller.

Bugünkü şartlarda Atatürk’ün silinmesi, dünya Türklüğüne vurulan en büyük darbedir ve Anadolu Türklüğünün yok edilmesi demektir.

Nimetlerinden faydalandıkları cumhuriyet ve bir devlet kurucusuna bunca düşmanlığı yapmalarının arkasında kanı bozukluktan başka bir şey yatmıyor. İşte bu ilkel yaratıklar, her kurumda ve her kuruluşta sinsi ya da açık faaliyetlerini sürdürmekteler. Öğretmenler de hükümetten himmet bekleyen zavallı rolünü oynayan kötü figüranlar ne yazık ki...

5 Şubat 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
Bokun İçinde Kıl
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Öğretmen Bariyer Basamakları
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Helal Süt Emmişler
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
"Ruhumda Sızı"
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.