..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bütün sanatlarda insanı şaşırtan bir yan vardır. -Alain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Erdağ Duru
16 Nisan 2022
Apartheid - Siyonist Irkçılığın Avdeti  
Bir daha asla Apartheid-Siyonizm

Erdağ Duru


İsrail’de 2019da yürürlüğe giren Apartheid-Siyonist rejimin tehdidi altında olanlar sadece o ülkede yaşayan non-Jews veya Filistinliler değildir: Tüm insanlık tehdit altındadır. Zira ABD ve Avrupa Birliğinin koşulsuz desteklediği bu ırkçı Apartheid sistemin yakın bir gelecekte Avrupa’ya ve tüm dünyaya ihraç edilebileceği ve insanlığa zorla dayatılabileceği olasılığını göz ardı edemeyiz. Böyle kuvvetli bir olasılık vardır. Böylece zamanla Avrupa Birliği aşırı sağın büyük güç kazanacağı Apartheid-Siyonist bir birliğe dönüşebilecektir. Bu gidişata derhal dur demek gerekiyor. Hem de çok geç olmadan.


:BFA:

(Avdet: Dönüş, geri gelme; İng: Advent; Fr: Avènement)
İsrailli tarihçi Prof. Shlomo Sand 2008’de yazdığı “Yahudi halkı nasıl icat edildi” kitabında İsrail’deki devlet düzeninin demokrasi değil, “etnokrasi” olduğundan söz eder. Yani belli bir etnik grubun, ya da ırkın egemen olduğu bir sistem. Oysa, 2018’de “Temel Yasa” nın İsrail’de yürürlüğe girmesiyle etnokrasi “Jews/non-Jews” ayrımının net bir şekilde yapıldığı ve Yahudi ırkından gelenlere özel ayrıcalıkların tanındığı apartheid bir yönetime dönüştü.

İsrail’in Anayasası olarak Knesset’te kabul gören bu yasaya göre “Yahudiler ve Yahudi olmayanlar” ayrımı net ve açık bir biçimde yasada yer aldı. Temel Yasa, İsrail'i "Yahudilerin tarihsel anayurdu" olarak tanımlıyor ve "Yahudilerin ülkenin kaderini tayin etmede özel ayrıcalığa sahip olduğunu" belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'de yürürlüğe giren bu yeni düzenin yerel halk üzerindeki baskı ve sindirme politikalarını analiz etmiş ve kapsamlı bir raporu 1.2.2022 tarihinde yayımlamıştır. Rapor bölgesel parçalanma; Apartheid ve denetim; toprak ve mülkün mülksüzleştirilmesi; ekonomik ve sosyal haklardan yoksun bırakma uygulamalarını içeriyor. Örgüt, İsrail’deki düzenin Apartheid olduğu sonucuna varmış, bu insanlık dışı düzene son verilmesi için uluslararası toplumu bu ülkeye baskı yapmaya çağırmıştır.

Ancak, bu çabaların hiçbir bir sonuç vereceğini sanmıyorum. Zira, görünen ve anlaşılan o ki artık tehdit altında olan sadece non-Jews ve Filistinliler değil: Tüm insanlık tehdit altındadır. Öyle ki, ABD ve Avrupa Birliğinin koşulsuz desteklediği bu Apartheid-Siyonist sistem yavaş yavaş Avrupa’ya ve tüm dünyaya ihraç edilebilecektir. Böylece zamanla Avrupa Birliği aşırı sağın da güçleneceği Apartheid-Siyonist bir birliğe dönüşebilecektir. Bunun işaretlerini Bush’un 2008’deki vaazında (!), 5.12.2019’da Siyonizm’i eleştirmenin Antisemitizm gibi yasal suç sayılmasının Fransız Meclisinde kabul edilmesinde, Zelenski’nin Ukrayna’yı Büyük İsrail yapma hayallerinde görmekteyiz:

BUSH’UN VAAZI !
George Bush’un 2008’de İsrail’in kuruluşunu Tevrat’taki kehanetlere ve İbrani peygamberlere dayandırması bu tehlikeli gidişatın ilk adımlarından biri olmuştu. 15 Mayıs 2008’de Bush'un İsrail’in 60.cı kuruluş yıldönümünde Kudüs'te verdiği vaazın (!) özeti şöyle :

“Önemli bir olayı kutlamak için toplandık. Bu, seçilmiş halk Yeretz Yisrael için vatan olan topraklarda İbrahim, Musa ve Davut'a verilen eski bir vaadin gerçekleşmesidir. Dostluğumuzun kaynağı Kutsal Kitap bağlarına dayanır. W. Bradford 1620'de peygamber Yeremya’nın sözlerini aktarıyordu: "Gelin, Allahın sözünü Siyon'da ilan edelim."

İsrail, Kutsal Toprakların kalbinde gelişen bir demokrasi inşa etti. Ülkemin İsrail hayranlığı bununla da bitmiyor. Ağlama Duvarına dokundum, dua ettim. Ve bugün erken saatlerde, cesaret ve fedakarlığın bir anıtı olan Masada'yı ziyaret ettim. Bu anıtta İsrail askerleri “Masada bir daha asla düşmeyecek” diye yemin ediyor. İsrailliler: Masada bir daha asla düşmeyecek ve Amerika sizin yanınızda olacaktır.

Birleşmiş Milletler'in rutin olarak Orta Doğu'daki bu en özgür demokrasiye karşı dünyadaki herhangi bir milletten daha fazla insan hakları ihlal kararı çıkarmasını bir utanç kaynağı olarak görüyoruz. Sizler Vaat Edilmiş Topraklarda İbrahim, İshak ve Yakup'un mirasını koruyan, milletlere ışık olan modern bir toplum kurdunuz. Ve bu sonsuza dek sürecek ve her zaman ABD'nin yanınızda olacağına inanan güçlü bir demokrasi kurdunuz. Allah sizleri kutsasın.”


SİYONİZMİ ELEŞTİRMENİN ANTİSEMİTİZM OLARAK KABUL EDİLMESİ
Fransa'da, Siyonizm’i eleştirmenin Antisemitizm gibi suç sayılması önerisi bir çok bilim insanı ve 127 Yahudi akademisyenin karşı çıkma çağrısına rağmen 5.12.2019 tarihinde parlamentoda kabul edilmişti. Macron'un partisi (LREM) tarafından yapılan teklifin kabul edilmesiyle, Uluslararası Holokost Anma İttifakının (IHRA) Antisemitizm tanımlanması da onaylanmış oldu. Fransız parlamentosu Antisemitizm tanımını Siyonizm karşıtlığını da kapsayacak şekilde genişletti. Böylelikle siyasal ve ırkçı bir doktrin olan Siyonizm bu yasayla korunmaya alınmış oldu. Akademisyenlerin tasarı yasalaşmadan önce Macron’a gönderdikleri ve yayınladıkları bildiri özetle şöyle:

“Yahudi tarihi konusunda uzman olan biz Yahudi akademisyenler bu yasaya karşıyız. Antisemitizm ve ırkçılığın bütün türlerini birer tehdit olarak görüyoruz. Ancak, bu yasa tasarısı Siyonizm karşıtlığını Antisemitizmle eş değer saymaktadır. Netanyahu kendi politikasına karşı olan her hareketi ve sözü antisemit olarak tanımlıyor, Anti-Siyonizm ile Antisemitizmin ilişkilendirmesini savunuyor. Ancak, Antisemitizm İsrail’i savunmak için bir bahane olarak kullanılıyor. Holokost kurbanı birçok insan anti-Siyonist’ti. İsrail hükümetinin çabalarının Fransa’da siyasal destek bulması kaygı vericidir. Fransa Meclisini Antisemitizm ve her türlü ırkçılıkla mücadele etmeye, ancak İsrail Hükümetine işgal ve ilhak etme programına karşı çıkmaya davet ediyoruz.”

Bir devletin politikalarını eleştirmenin ve Antisiyonist olmanın Yahudi düşmanlığı anlamına gelemeyeceğini belirten akademisyenler ayrıca yasa tasarısındaki ‘İsrail’in varlığını eleştirmek, Yahudilerden oluşan bir toplumu eleştirmektir, bu da Yahudilere karşı işlenen bir nefret suçudur’ tümcesini de mantıksız ve çok sakıncalı bulduklarını, zira ülke nüfusunun % 20’sinin Müslüman ve Hristiyanlardan oluştuğuna dikkat çektiler. Tabi tüm bu uyarılara kimse kulak asmadı. Böylelikle İsrail’deki Apartheid-Siyonist düzen dokunulmazlık zırhıyla koruma altına alınmış oldu. Bunu Fransa neden yaptı ? Yanıtı çok basit: Zira bu Apartheid-Siyonist model yakın bir gelecekte Avrupa Birliğine ve tüm dünyaya dayatılacak. Bunun ön hazırlıkları yapılıyor.

ZELENSKİ VE AVRUPA BİRLİĞİNİN HEZEYANLARI
Bu bağlamda en son gelişme 7.4.2022 günü Zelenski’nin -durup dururken- Ukrayna’nın savaş sonrası "Büyük İsrail" olacağını söylemesi oldu. Önce Macron, sonra Scholz, derken Biden, ardından Boris Johnson’ın 10.4.2022’de; Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya başkanlarının 13.4.2022’de Kiev’e gelerek Zelenski ile görüşmesi bu yeni Apartheid-Siyonist düzenin somut belirtileri olarak yorumlanabilir. Zelenski’nin sözlerini aynen aktarıyorum:
“Ukrayna kesinlikle en başından beri istediğimiz gibi bir ülke olmayacak. Bu imkansız. Kesinlikle liberal, Avrupalı bir ülke olmayacak. 'Büyük İsrail' olacağız. Sinemalarda, süpermarketlerde silahlı insanlar, Silahlı Kuvvetler veya Ulusal Muhafız temsilcilerimiz olursa şaşırmayacağız. Halkımız bizim büyük ordumuz olacak. Geleceğin İsviçre'sinden bahsedemeyiz. Kendine özgü görünüşe sahip bir Büyük İsrail'e dönüşeceğiz".

Bu söylem, “Büyük İsrail” olmayı düşleyen Zelenski’nin Siyonistler gibi İbrahim, Musa ve Davut’a verilen tanrısal vaat ile İsrail’in kurulduğuna gerçekten inandığının açık bir göstergesidir. Bu inançta oldukları görülen Bush, Trump, Macron ve Zelenski gibiler için İsrail kutsal ve tanrısal bir devlettir.

Oysa, gerçek yaşamda bu söylem ve hayallerin tümü fanatizm ve çılgınlıktır; psikiyatrik klinik bir vakadır. Siyasal liderlerin Apartheid-Siyonizm ile sarhoş olması, kendinden geçmesi dünya barışı için büyük bir tehdittir. O nedenle bu yeni süreçteki olası gelişmeleri a priori öngörmeye çalışmamı bambaşka ve akıldışı bir dünyanın insanlığa dayatılmakta olduğu yolunda bir uyarı olarak kabul edin, komplo teorisi olarak yorumlamaya kalkışmayın. Anlaşıldı mı ?
Tüm bu cinnet, patolojik hezeyanlar ve gelişmeler göz önüne alındığında Apartheid İsrail’de şu an yapıldığı gibi ABD ve Avrupa Birliğinde salt Yahudilerin haklarını korumak için özel yasalar çıkartılabileceği; Nazilerin Nürnberg Yasalarının ters yüz edilerek Yahudilerin Allah tarafından seçilmiş üstün bir ırk ve kutsanmış bir millet olduğu ve ırkın korunması gerektiğinin Hristiyanlara ve tüm uluslara kabul ettirilebileceği; onlara özel ayrıcalık, dokunulmazlık ve öncelik verilerek her yerde, her ortamda el üstünde tutulabileceği; Hristiyanlık ve İncil’in jüdaize edilebileceği, Jüdaizm’i veya bu kültürün değerlerini eleştirmek, mizah yapmanın yasalarla nefret suçu ve antisemitizm olarak kabul görülebileceği, ağır hapis ve para cezaları uygulanabileceği bir düzene geçilebileceği olasılığını göz ardı edemeyiz. Dünyaya büyük değerler kazandırmış bir ulus nasıl ki toplumsal bir psikoza kapılarak Nazilerin peşinden gitmişse, aynı şekilde insanlık da bu Nazi taklidi Apartheid-Siyonistlerin peşinden gidebilir.HOLOKOST’UN YÜCELTİLMESİ VE KÜRESEL TAPINMA
Günümüzde adeta küresel bir anma-tapınma törenine dönüşmüş olan ve istismar edilen Holokost ile ilgili bazı olayların abartıldığını iddia etmek veya araştırmak yasa dışı nefret suçu ve antisemitizm olarak kabul görmekte, bu suçu (!) işleyenlere ağır yaptırımlar, hapis ve para cezaları uygulanmaktadır. Bugün 14 Avrupa ülkesi başta olmak üzere Holokost’un inkar edilmesini yasaklayan ülkelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kafileye en son 12.4.2022 tarihinde Kanada da katılmaya karar verdi. Kuşkusuz yakın bir gelecekte Holokost inkarına karşı yasa çıkartmayan, ya da Holokost Anma Töreni düzenlemeyen ülkelere karşı çeşitli siyasal ve ekonomik yaptırımların uygulanması da gündeme gelebilecektir.
Oysa, çoğu Yahudi kökenli olan Raul Hilberg, Richard J. Evans, Pierre Vidal-Naquet gibi uzman tarihçiler ile Timothy Garton Ash, Christopher Hitchens, Peter Singeri ve Noam Chomsky gibi akademisyenler özgür düşünceyi ve araştırmayı engellediği için Holokost inkarını yasaklayan yasalara karşı çıkmışlardır. Amerikalı siyasal bilimci Prof. Norman Garry Finkelstein 2000 yılında yayımlanan “Holokost Endüstrisi” adlı kitabı tarihsel “Nazi holokostu” nun abartılarak ve yeniden dizayn edilerek İsrail’in politikalarına ve egemenliğine destek vermek amacıyla ideolojik bir araç olarak kullanıldığına, kamuoyuna dayatıldığına, bu işin ticari bir kazanç kapısına dönüştürüldüğüne dikkat çekiyor. Ama kimim umurunda ?

İşte o zaman Tevrat’ta yazdığı gibi goyimler “seçilmiş millet” e boyun eğmek zorunda kalacak; Yahudi ırkından gelenler sanat, müzik, medya, mizah, çizgi roman, çizgi film, sinema, siyaset, din, eğitim, tıp, bilim vs her alanda yüceltilecekler -hatta toptan VIP statüsüne bile alınabilirler- diğer uluslar onlara hizmet edecektir. Kuran ve Muhammet’in öğretisi de İbrahim soyunun kutsal, Allah tarafından seçilmiş ve tüm milletlerden üstün kılındığını onayladığından İslam aleminin bu duruma direnmesi beklenemez. Ve yine mesihsel ve Evanjelik hezeyanların kehaneti doğrultusunda Yeruşalim’e 3. Tapınak inşa edilecek, “daimi yakılan takdime” ve kurban kesimi başlayacak. Kurban kesimi Maşiyah gelene kadar sürecek ve sonunda insanlık Yakup’un (İsrail) yolundan gidecektir. Tevrat’ta yazdığı gibi

“Çok milletler gidecekler, ve diyecekler: Gelin, ve RABBİN dağı Siyon’a, Yakup’un Allahının evine çıkalım; ve kendi yollarını bize öğretecek, ve onun yollarında yürüyeceğiz. (…) 23 Kadiri mutlak RAB Siyon Dağı'nda ve Yeruşalim'de (Kudüs) saltanat sürdüğü zaman…” (Tevrat - İşaya 2:3, 24:23)

Mason, Rotary ve Lions gibi dernekler kamuoyunu ve insanları büyük ölçüde böyle bir ortama hazırladılar, herkes de bu kıvama geldi ve durumu kanıksamış görünüyor. Görünen tablo, senaryo ve gidişat bu yönde. Böylece artık her taşın altında Yahudi parmağı aramaya gerek kalmayacak, onlar her taşın üstünde olacak. Dünyanın ve insanlığın bu hale gelmesi istemiyorsak o zaman BİR DAHA ASLA APARTHEİD, BİR DAHA ASLA APARTHEİD-SİYONİZM, BİR DAHA ASLA APARTHEİD-İSRAİL, BİR DAHA ASLA IRKÇILIK ! demek zorundayız, hem de çok geç olmadan…
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Avrupa'nın Bağrında Yırtık Dondan Fırlayan Neo - Siyonist Bir Ülke: Fransa
İsrail Nereye? (1. Bölüm)
İsrail Nereye? (2. Bölüm)
Fransa’nın Büyük Hayal Kırıklığı: Macron

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sanal İnternet Hapishanesi: Facebook
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasına Neden Bilet Bulunamıyor?
Facebook Neden Bana 30 Gün Tart Cezası Verdi?
Eyfel Kulesi Havada Takla Atarak Kıçıyla Gülerdi!
Endlösung: 65 Yaş Üstünden Kurtulmak!
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (4. Bölüm)
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (1. Bölüm)
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (2. Bölüm)
Ermeni Apostolik Kilisesi Karanlık Geçmişiyle Yüzleşmelidir (3. Bölüm)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Osmanlı Saray Edebiyatı Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 1 [İnceleme]
Holokost Yorgunluğu [İnceleme]
Osmanlı Saray Edebiyatı ve Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 2 [İnceleme]
Bilderberg – "Eyes Wide Shut" [İnceleme]
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (16. Bölüm) [İnceleme]
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (17. Bölüm - Son) [İnceleme]
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (13. Bölüm) [İnceleme]
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih - Ermeni Sorunsalı (6. Bölüm) [İnceleme]
Hiç Bilmediğimiz Bir Tarih – Ermeni Sorunsalı (15. Bölüm) [İnceleme]


Erdağ Duru kimdir?

Galatasaray Lisesi, İ. Ü. Edebiyat Fakültesi

Etkilendiği Yazarlar:
Kant, Russell, Montaigne, Voltaire


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Erdağ Duru, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.