..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Matematiğe, yalnızca yaratıcı bir sanat olduğu sürece ilgi duyarım. -Godfrey Hardy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sinema ve Televizyon > Ahmet Zeytinci
6 Kasım 2022
Kurtların Yavruları  
Ahmet Zeytinci
Yayınlandığı zamanlarda bir çok tanıdığım soluksuz izlerdi. Dizi içinde ki tiplerinde gerçek hayatta belli yerlere gelmiş insanları anımsattığı söylenirdi... Şimdilerde hala tekrarları oynuyor değişik kanallarda... Tabi bir de zamanımızda benzer dizilerin pıtrak gibi ortaya çıkışı var. Bunlara da Kurtların Yavruları mı demek lazım acaba?


:ACD:
Bu kurtlar başka kurtlar. Hatta gurt da diyebilirsiniz, kızsınlar... Televizyon kurtları ki içimizi dışımızı kurt gibi kemiriyorlar. Mafyavari dizilerden bahsediyorum canım. Bu silsile ilk defa Kurtlar Vadisi denen, bir çoklarının yere göğe koyamadıkları, benim için ise zerre topluma faydası olmadığına yürekten inandığım, sıra dışı dizi ile başladı...

Yayınlandığı zamanlarda bir çok tanıdığım soluksuz izlerdi. Dizi içinde ki tiplerinde gerçek hayatta belli yerlere gelmiş insanları anımsattığı söylenirdi... Şimdilerde hala tekrarları oynuyor değişik kanallarda... Tabi bir de zamanımızda benzer dizilerin pıtrak gibi ortaya çıkışı var. Bunlara da Kurtların Yavruları mı demek lazım acaba?

Aksiyon dizilerinde mutlaka bir iyi ve bir kötü ve de bunların çatışması, iyi ile kötünün mücadelesi ki aslında ’’Kıyamete kadar sürecektir.’’ o olmadan olmaz...

Anladık orasını tamam, bu işten ışıkçısına, senaristine, yönetmenine, onların yardımcılarına, figüranlara kadar bir çok insan ekmek yiyor, evine ekmek götürüyor. Reklamcısı ayrı para pul kazanıyor, sponsoru ayrı para kazanıyor, ancak bir de topluma açtığı yaraları, çocukların gençlerin bilinçaltına ektiği şiddet tohumlarını da unutmamak lazım.

Hemen hemen her özel kanalın bir mafya veya şiddet dizisi var. Diyeceksiniz ki seyredilmese o zaman yayından kaldırılır. İyi de ruhlarına şiddet, vahşet, nefret ekilen gençlerimiz, çocuklarımız ne olacak? Bunların çoğu daha buluğ çağında ya da o çağa girmemiş bile. Yani beyinleri bir takım yönlendirilmelere çok fazlasıyla açık.

İstatistiklere bakın, inceleyin, bu tip diziler yayına başladıktan sonra suç oranları ne kadar artmış, ne kadar azalmış? İnsan, inanın artık televizyonda seyretmek istemiyor. Bıkkınlık veriyor bu şiddet sarmalı, dizilerin saçmalıkları... Suçlar, suçlular, yanlış işler, böyle gözler önüne serildiği zaman bundan olumlu yönde etkilenen beyinler olduğu gibi, suça yönelenlerde olacaktır, getirisinin yanında bizden götürdükleri, onulmaz yaralar olarak karşımıza çıkacaktır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sinema ve televizyon kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yasak Ayva Yenir mi
Uyusun da Büyüsün Niiinniii
Yan Yattı Çamura Battı Haberleri
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten
Maksatlı Yapıyorlar Gibi Bunları
Film Yapanlar Çıldırmış Olmalı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hiç İncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı
Ünlü Türk Düşünemezleri
Süper Güçlerin Rekor Denemeleri
Zahmetli İşler Bunlar
İçimden Yüzlerine Karşı
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Emekli Muhabbetleri
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yine de Kötü Sayılmaz Günlerimiz [Şiir]
- Kar - [Şiir]
Şiir Elinizden Bir Kere Tuttu Mu [Şiir]
Ayrılalı Tam On Sene Olmuş [Şiir]
Burası Karadeniz [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Emperyalizme Sesleniş [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Rahmetti Bunun Adı [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.